فشار خون

انواع فشارسنج ، فشار خون،قاتل خاموش

انواع فشارسنج کدامند؟فشار خون،قاتل خاموش
تا بحال هزاران بار این جمله را هم شنیده ایم و هم خوانده ایم.
فشار خون با اختلاف زیاد هنوز مهمترین عامل مرگ و میر در جهان است که متاسفانه در سالهای اخیر دامنگیر نسل جوان هم شده و این آمار رو به افزایش در کشور ما بیشتر مشهود می باشد.در رابطه با راههای مقابله با فشار خون در بخش مقالات علمی بطور مفصل به این مهم پرداخته می شود.در این بخش قصد داریم شما را با انواع فشارسنج وبرنهای مرغوب آشنا کنیم.

انواع فشارسنج:

  • فشارسنج  جیوه ای
  • فشارسنج عقربه ای یا (manual) 
  • فشارسنج دیجیتال
    فشارسنج جیوه ای:جزو دقیق ترین فشار سنج های جهان می باشد که تقریبا با خطایی برابر صفر فشار بیمار را می گیرد اما به دلیل حجم و وزن زیاد و کار کردن دشوار با آن جهت استفاده عموم مردم مناسب نمیباشد و البته با توجه به نیاز به یادگیری و اطلاعات پزشکی.
    فشارسنج های عقربه ای:بارها و بارها در مطب پزشک و مراکز درمانی و حتی در منزل فامیل و آشنا یا شاید منزل خود شما!!! این مدل فشارسنج ها را مشاهده کرده اید و روال استفاده از آن را از نزدیک دیده اید.چنانچه از برند های خوب و اصیل استفاده کنید عالی هستند.خیلی عالی!!!! ولی مثل هر محصول دیگر معایبی هم دارد مثل نیاز به آموزش جهت سنجش فشار و همچنین دشواری جهت سنجش بیمار از خویش(self testing).
    فشارسنج های دیجیتال:که در دو نسل شناخته می شوند.

انواع فشارسنج سیتی زن

فشار خون چیست؟

قلب اندام و بافت های بدن را با خون تامین می کند، با هر ضربان خون را به رگ های خونی بزرگ سیستم گردش خون پمپ می کند. همانطور که خون در اطراف بدن حرکت می کند،به دیواره رگ ها فشار وارد می کند که با این عمل فشار خون گفته می شود . اندازه فشار خون از دو مقدار تشکیل شده است، فشار سیستولیک و فشار دیاستولیک:

فشار خون سیستولیک: این نوع فشار زمانی است که قلب می تپد در حالی که عضله قلب در حال انقباض (فشرده شدن) است و پمپاژ خون غنی از اکسیژن به رگ های خونی است.

فشار خون دیاستولیک: فشاری است که بر روی رگ های خونی هنگام شل شدن عضله قلب وارد می شود.

نکته: فشار دیاستولیک همیشه کمتر از فشار سیستولیک است.

فشار خون با واحد میلی متر جیوه(mmHg) اندازه گیری می شود.خواندن همیشه به صورت جفت است. ابتدا مقدار بالایی (سیستولیک) و سپس مقدار پایین (دیاستولی) قرار می گیرد.

فشارسنج خوب چی بخرم؟

فشار خون طبیعی چیست ؟ و چه زمانی فشار خون بالا در نظر گرفته می شود؟

فشار سنج عقربه ای

فشار خون همیشه در روز های مختلف و زمانی که حالت استراحت هستید اندازه گیری می شود.اگر چندین بار فشار خون اندازه گیری شد و هر بار عدد بالایی را نشان داد نشاندهنده این است که شما فشار خون بالا دارید. حتی اگر یکی از این دو فشار یعنی سیستولیک و دیاستولیک بالا باشد. در بزرگسالان فشار خون تحت مقدار سیستولیک ۱۴ میلی متر جیوه و تحت مقدار دیاستولیک ۹ میلی متر جیوه طبیعی در نظر گرفته می شود.

هنگام اندازه گیری فشار خون ، اندازه گیری فشار خون هر دو بازو منطقی است زیرا گاهی اوقات فشار خون در یک طرف بالا است. سنجش فشار خون را دوباره بر روی بازویی که عدد بالا را نشان داده است  امتحان کنید.

در برخی مواقع فشار خون بالا مورد توجه قرار نمی گیرد. گاهی اوقات منجر به علائمی مانند سرگیجه و مشکل در بینایی می شود. در دراز مدت فشار خون خطر ابتلا به بیماری های مانند حمله قلبی ، سکته مغزی و نارسایی های قلبی ،کلیوی را افزایش می دهد.بنابراین اگر شما تحت نظر پزشکتان هستید و فشار خون بالا دارید مهم این است که روزانه فشار خود را چک کنید اگر اعداد آن به صورت مکرر بالا بود چندین روش برای کاهش فشار خون بالا و رسیدن به فشار خون نرمال توسط پزشکتان  به شما گفته می شود.

در فروشگاه هامون مدیکال می توانید انواع فشار سنج های دیجیتال و عقربه ای از برند های معتبر و با کیفیت خریداری کنید.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *