بارداری و زايمان

تغییرات پس از زایمان

تغییرات پس از زایمان(Postpartum changes) ، در پست قبلی به بخشی از مراقبت های دوران بارداری اشاره کردیم  و مزایای استفاده از گن دوران بارداری را برشمردیم. همانطور که نوشتیم این بار درباره گن بعد از عمل زایمان و سزارین مطلبی را تقدیم می کنیم.

همانطور که دیده ایم و یا تجربه کرده ایم (مادران گرامی) بدن بانوان پس از عمل زایمان دچار تغییرات زیادی می شود، تغییرات پس از زایمان شامل تغییرات هورمونی، لک های پوست، ترک شکم، ریزش مو، تغییر در ترشحات، افسردگی و …

تغییرات هورمونی پس از زایمان

بخشی دیگر که مادران بیشتر از سایر تغییرات با آن مواجه هستند و تا مدت ها آنها را درگیر خود می کند تغییر وزن و سایز بدن و در مواردی که زایمان به صورات سزارین انجام شده باشد، بخیه های این جراحی است.ممکن است در ماه های اول دچار استرس و اضطراب شود. جزئیات این تغییرات را در ادامه می خوانیم:

تغییرات پس از زایمان

تغییرات مادر پس از زایمان

کاهش وزن

وزن طبیعی نوزاد ۳ الی ۳ کیلو و ۵۰۰ گرم است. از کاهش این مقدار وزن از بدن مادر که بگذریم حدود یک کیلوگرم خون و مایع آمنیوتیک( شامل آب، اکترولیت پروتئین ، کربوهیدرات ، چربی ، فسفولیپید و اوره) از بدن خارج می شود. نزدیک به یک کیلوگرم نیز به خاطر وزن جفت که به مقادیر قبل اضافه کنیم درمی یابیم که حدود ۵ کیلو و ۵۰۰ گرم از وزن مادر پس از عمل زایمان کم می شود که وزن قابل ملاحظه ای است. کاهش وزن اما همچنان ادامه دارد، چرا که تا چند هفته پس از زایمان تعداد ادرار روزانه بیشتر می شود و بدن بیشتر عرق می کند، در نتیجه بدن ۲ الی ۳ کیلوگرم نیز آب از دست خواهد داد. در هنگام شیر دهی می توانید از شیردوش برقی استفاده کنید و کمی به خودتان استراحت دهید .

تغییر سایز

گفته می شود بعد از زایمان مادر در حالی که بر روی تخت بیمارستان دراز کشیده است میتواند پس از ماه ها انگشتان پای خود را ببیند! که این نتیجه چیزی نیست جز کاهش دور شکم! و این یکی از نشانه های تغییرات پس از زایمان است .

حجم رحم در دوران بارداری تا ۵ برابر بیش از اندازه طبیعی خود کش می آید و بزرگ می شود وبا به دنیا آمدن نوزاد به یکباره خالی می شود. در نتیجه پوست بدن نیز شل و کشیده می شود.

مشکلات پس از سزارین

مشکلات سزارین

در صورتی که عمل زایمان به صورت سزارین انجام شده باشد، مادران با مشکلات مضاعفی مانند جراحات دردناک و آویزان شدن شکم روبرو هستند. چاره مشکلاتی که برشمردیم استفاده از گن بعد از زایمان و سزارین است که باید با اجازه پزشک انجام شود.

گن های بعد از زایمان و سزارین

گن بعد از عمل سزارین فاجات

این گن ها باعث می شوند تا قدرت عضلات شکم بعد از زایمان حفظ شود و با فشار متناسب کمک می کند تا رحم به محل اصلی خود برگردد و علاوه بر حمایت از کمر و ستون فقرات در مواری که زایمان به صورت سزارین انجام شده با فشار مناسبی که به بخیه وارد می کند باعث بهبود سریع تر زخم ها می شود. همچنین آویزان شدن شکم و شل شدن پوست کاهش می یابد. از دیگر مزایای استفاده از گن کاهش ورم رحم است.

با آرزوی سلامتی و شادی برای شما همراهان مجله علمی HamoonMedical

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.