جراحی لاغری

نکات مهم قبل و بعد از جراحی چاقی

جراحی چاقی ،(Bariatric Surgery)جراحی کاهش وزن (که به آن جراحی چاقی نیز گفته می شود) روشی برای بهبود کیفیت زندگی است. با استفاده از جراحی برای از بین بردن وزن اضافی و چاقی موضعی می توان شرایطی مانند دیابت نوع ۲ ، بیماری قلبی و موارد دیگر را کنترل و بهبود داد.

اکثر بیمارانی که عمل چاقی انجام می دهند بین ۱۵ تا ۳۰ درصد وزن اولیه خود را از دست می دهند ، اما اقدامات لازم مانند  رژیم غذایی سالم و انجام تمرینات روتین بعد از جراحی برای کمک به کاهش وزن و بهبود سلامت در دراز مدت مورد نیاز است.

تشخیص چاقی

تشخیص چاقی

همانطور که در مورد جراحی با پزشک خود صحبت می کنید ، در مورد روش های غیرجراحی که قبلاً امتحان کرده اید هم صحبت کنید و همچنین یک برنامه واقع بینانه برای سبک درست زندگی داشته باشید. پزشک باتوجه به سایز و وزن و حجم چربی در نواحی مختلف بدنتان به شما مشاوره برای انجام جراحی را میدهد. همچنین در مورد نگرش خود نسبت به غذا خوردن با پزشک خود گفتگو خواهیدداشت.

به خاطر داشته باشید که بحث درباره نگرش شما در مورد غذا و کاهش وزن سریع یک خیابان دو طرفه است. لزوماً به شما گفته نمی شود که از نظر روانی برای جراحی آماده هستیدیا خیر. شما نقش عمده ای در تعیین آمادگی و نیاز خود برای جراحی چاقی ایفا می کنید.

شایع ترین تشخیصی که منجر به جراحی کاهش وزن می شود چاقی موضعی است. وزن بیش از حد می تواند منجر به بیماری های جدی از جمله سندرم متابولیک ، اختلالات خواب ، فشار خون بالا ، کلسترول بالا و موارد دیگر شود.

به منظور تشخیص چاقی ، پزشک با معاینات فیزیکی و بررسی شاخص توده بدنی شما  که وزن بر قد تقسیم می شود و همچنین دور کمر شما را بررسی کند.

BMIیک بزرگسال چاق دارای BMI 30یا بالاتر است ، اما برای واجد شرایط بودن برای جراحی کاهش وزن یا عمل چاقی، بسیاری از پزشکان به BMI 35-40 نیاز دارند. برای زنانی که باردار نیستند ، دور کمر ۳۵ اینچ یا بیشتر چاق و برای مردان ۴۰ اینچ یا بالاتر در نظر گرفته می شود.

جدا از دور کمر و وزن ، پزشک آزمایش هایی مانند آزمایش خون برای بررسی کم کاری تیروئید یا سندرم کوشینگ یا سونوگرافی لگن برای تعیین علت افزایش وزن ناشی از سندرم تخمدان پلی کیستیک بررسی میکند.

نحوه آماده سازی برای جراحی چاقی

نحوه جراحی چاقی

پزشک نوع روشی را که انجام می دهد ، محل و اندازه زخم و عوارض بعد از عمل جراحی را برایتان پیش بینی و توضیح می دهد.

آمادگی برای جراحی یا عمل چاقی شامل آزمایش های تصویربرداری مانند سونوگرافی شکم یا توموگرافی کامپیوتری است. اگر هرگونه ناهنجاری ساختاری مانند زخم، اسکار یا پولیپ دارید ، ممکن است روی روشی که جراح استفاده می کند ، تأثیر بگذارد.

شما بایدآزمایشاتی شامل: شمارش کامل خون CBC ، آزمایش عملکرد کبد و آزمایشات شیمی خون را انجام دهید. مسائلی مانند کم خونی (گلبول های قرمز خون پایین) یا کلسیم پایین قبل از عمل جراحی باید اصلاح شود.علاوه بر این ، برای آزمایش بیهوشی قبل از جراحی ، باید از اشعه ایکس قفسه سینه و الکتروکاردیوگرام استفاده کنید.همچنین ممکن است لازم باشد مقداری از خون خود را قبل از عمل جمع آوری و ذخیره کنید.

اقدامات قبل از جراحی چاقی

یکسری اقدامات قبل از شروع جراحی چاقی الزامی است. در زیر به آن اشاره میکنیم:

 • شما می توانید هر چیزی که راحت است را در جراحی بپوشید. در حین عمل از روپوش جراحی استفاده خواهید کرد.
 • باید از خوردن و آشامیدن از شب قبل از عمل خودداری کنید.
 • پزشک دستورالعمل های خاصی در مورد دارو به شما می دهد. اگر از استروئیدها یا داروهای دیابت استفاده می کنید ، ممکن است یک دوز برای شما تجویز شود.
 • همچنین ممکن است به شما توصیه شود که دوز داروهای رقیق کننده خون را که چند روز قبل از عمل مصرف می کنید ، قطع یا کاهش دهید.
 • اطمینان حاصل کنید که پزشک شما از همه داروها و مکمل هایی که مصرف می کنید مطلع است.

اقدامات پس از جراحی چاقی

اقدامات لازم پس از جراحی در بهبودی سریع شما حائز اهمیت است.

شکم شما حساس خواهد بود و ممکن است بعد از جراحی زخم شود. چیزی بپوشید که گشاد باشد. هنگامی که بعد از عمل جراحی از بیمارستان مرخص می شوید ، باید شخصی شما را به خانه ببرد.

تغییرات سبک زندگی قبل از جراحی چاقی

ممکن است در ماه های قبل از عمل جراحی رژیم خاصی داشته باشید. به طور کلی ، قبل از عمل جراحی چاقی ، پیروی از یک برنامه تغذیه ای و دستیابی به هدف کاهش وزن توصیه می شود.

اقدامات قبل از انجام جراحی چاقی

یک ابزار وریدی (IV ، داخل وریدی) در بازو یا دست خود قرار میگیرد. تجهیزات لازم برای نظارت بر دما ، فشار خون ، نبض ، تعداد تنفس و سطح اکسیژن خون شما نیزتوسط پرستار تنظیم می شود.

یک پارچه جراحی روی بدن شما گذاشته می شود و ناحیه جراحی در معرض دید قرار می گیرد. سپس با یک محلول جراحی تمیز می شود تا خطر عفونت شما کاهش یابد.

بیهوشی شما با تزریق داروی بی حسی به داخل IV شروع می شود. این دارو از درد جلوگیری می کند ، ماهیچه های شما را فلج می کند و شما را به خواب می برد. در طول عمل جراحی ، لوله تنفسی برای کمک تنفسی در گلو قرار داده می شود.

اقدامات حین انجام جراحی چاقی

جراح شما با ایجادیک برش روی پوست ، عمل شما را آغاز می کند. اگر از لاپاروتومی باز استفاده می کنید ، یک برش بزرگ خواهید داشت که به جراح امکان دسترسی به معده و احتمالاً روده کوچک شما را می دهد. اندازه و محل برش برای لاپاروتومی باز بستگی به روش پزشک دارد.

اگر از روش لاپاراسکوپی با حداقل تهاجم استفاده می کنید ، یکیا دو برش کوچک شکمی خواهید داشت که طول هر کدام تقریباً یک یا دو اینچ است. لاپاراسکوپ ، که یک دستگاه جراحی مجهز به دوربین است ، در شکم شما قرار می گیرد.

پس از برش پوست ، برشی در مزوتلیوم ایجاد می شود. این یک پوشش محافظ زیر پوست شما است که اندام های شکمی شما را در بر می گیرد. سپس جراح شما به معده و ناحیه اطراف آن دسترسی خواهد داشت.

مراحل بعدی جراحی شما بسته به نوع عمل جراحی چاقی که انجام می دهید می تواند متفاوت باشد.

جراحی چاقی شما شامل یک یا چند مرحله زیر است:

 • قرار دادن بادکنک در شکم
 • قرار دادن یک نوار در اطراف شکم
 • سفت کردن شکم برای کاهش اندازه
 • برداشتن قسمتی از معده و بستن معده با بخیه برای جلوگیری از نشت محتویات معده
 • برش دهانه روده از دهانه معده و جابجایی مجدد آن در دهانه جدید بالاتر در معده

در طول عمل جراحی ، خونریزی کنترل می شود و خون و مایع اضافی ساکشن می شود. در صورت لزوم ، تزریق خون ممکن است در حین عمل جراحی انجام شود تا از دست دادن خون جایگزین شود.

بعد از اینکه معده و روده کوچک در موقعیت مطلوبی قرار گرفتند. جراح هر برشی را که در مزوتلیوم ایجاد شده است را می بندد. زخم جراحی با پانسمان جراحی پوشانده می شود. روند بیهوشی متوقف و لوله تنفسی شما برداشته می شود.

اقدامات بعد از انجام جراحی چاقی

در ریکاوری ، همچنان فشار خون ، نبض ، تعداد تنفس و اشباع اکسیژن تحت نظر است. علاوه بر این ، ممکن است زخم جراحی بررسی شود و شما ممکن است داروهای ضد درد دریافت کنید.

به احتمال زیاد بعد از عمل جراحی چاقی ، چند روز در بیمارستان خواهید ماند. در طول اقامت خود ، باید بتدریج بتوانید بلند شوید و به تنهایی راه بروید و مستقل، از سرویس بهداشتی استفاده کنید.

در طول مدت اقامت در بیمارستان ، باید بتوانید مایعات بنوشید و به مرور مایعات غلیظ تر مثل سوپ نرم مصرف خواهید کرد.

تیم جراحی همچنین می خواهد اطمینان حاصل کند که قبل از خروج از بیمارستان قادر به دفع مدفوع هستید. ناتوانی در انجام این کار پس از جراحی چاقی نشانه انسداد معده یا روده است.

پس از آماده شدن برای خروج از بیمارستان ، دستورالعمل های مربوط به مدیریت درد در خانه ، پیگیری لازم و موارد دیگر را دریافت خواهید کرد. در خانه از یک دستگاه تهویه مناسب یا یک اکسیژن ساز (خرید دستگاه اکسیژن ساز)برای اکسیژن رسانی می توانید استفاده کنید .

افراد مناسب جراحی چاقی

جراحی چاقی می تواند یک گزینه برای شما باشد اگر:

شاخص توده بدنیBMI 40 یا بیشتر (چاقی شدید) است.

BMI 35 تا ۳۹.۹ (چاقی) است و یک مشکل مرتبط با وزن دارید ، مانند دیابت نوع ۲ ، فشار خون بالا. در برخی موارد ، اگر BMI شما ۳۰ تا ۳۴ باشد و مشکلات سلامتی جدی در رابطه با وزن داشته باشید ، ممکن است واجد شرایط انجام برخی از انواع جراحی کاهش وزن باشید.

جراحی چاقی برای همه افرادی که دارای اضافه وزن شدید هستند، مناسب نیست. برای واجد شرایط بودن برای جراحی کاهش وزن ، ممکن است نیاز به رعایت برخی دستورالعمل های پزشکی داشته باشید.

ممکن است از شما خواسته شود در برنامه های پیگیری طولانی مدت شرکت کنید که شامل نظارت بر تغذیه ، شیوه زندگی و رفتار و شرایط پزشکی شما است.

مدت بهبودی پس از عمل جراحی چاقی

از آنجا که چندین نوع مختلف از روش های چاقی وجود دارد ، می تواند متفاوت باشد. اگر قسمتی از معده یا روده کوچک شما بریده شده باشد ، زمان بهبود بیشتر است.

شما طی چند روز پس از ترخیص از بیمارستان مجدداً هر چند هفته به مدت چند ماه به پزشک خود مراجعه خواهید کرد. در طول این ویزیت ها ، بخیه های شما بررسی می شود و پانسمان شما تعویض میشود.

همانطور که در چند هفته اول پس از جراحی در حال بهبودی هستید ، باید زخم جراحی خود را تمیز و خشک نگه دارید. شما باید پانسمان خود را عوض کنید. ممکن است کمی درد داشته باشید. شما باید داروهای مسکن و سایر نسخه هایی که دریافت کرده اید را طبق دستور مصرف کنید.

ممکن است چندین هفته بر فعالیت بدنی خود محدودیت داشته باشید ، اما باید تلاش کنید تا در این محدوده حرکت کنید تا از مشکلاتی که ممکن است به دلیل عدم فعالیت رخ دهد ، مانند لخته شدن خون و ذات الریه جلوگیری کنید.

عوارض جراحی چاقی

علائم عوارضی که باید به آنها توجه کرد عبارتند از:

 • تب (استفاده از تب سنج )
 • درد شدید یا بدتر شدن
 • نشت خون یا چرک از زخم یا در تخلیه
 • حساسیت ، قرمزی یا تورم در اطراف زخم که بدتر می شود
 • استفراغ یا هماتمزیس (استفراغ خون)
 • ناتوانی در دفع مدفوع
 • اسهال شدید یا خون در مدفوع

در صورت مشاهده هر یک از این علائم ، حتماً با مطب جراح خود تماس بگیرید.

عوارض جراحی چاقی

بعد از جراحی چاقی

پس از جراحی چاقی ، به طور کلی به مدت یک تا دو روز مجاز به خوردن غذا نخواهید بود تا معده و دستگاه گوارش شما بهبود یابد. رژیم غذایی فقط با مایعات شروع می شود ، سپس به غذاهای پوره شده ، بسیار نرم و در نهایت به غذاهای معمولی ادامه می یابد. شما ممکن است محدودیت های زیادی در مورد مقدار و آنچه می توانید بخورید و بیاشامید داشته باشید. با تجویز پزشک از گن های بعد عمل جراحی هامون مدیکال برای بهبودی سریع می توانید استفاده کنید

رژیم غذایی پس از عمل جراحی چاقی

پس از هرگونه عمل چاقی ، ممکن است دچار درد و گرفتگی شکم شوید. شما باید طبق دستور پزشک مصرف غذا و نوشیدنی خود را به تدریج افزایش دهید.استفاده از گن برای آقایان(گن مردانه) و خانم ها می تواند وسیله کمک کننده به بهبود سریع باشد.

دستورالعمل های خاصی و رژیم غذایی بعد از عمل جراحی در مورد آنچه می توانید بخورید و از چه چیزهایی باید اجتناب کنید به شما داده می شود. به عنوان مثال ، غذاهای تند می توانند ناراحتی ایجاد کنند و غذاهای چرب باعث اسهال می شوند.

همچنین می توانید بعد از خوردن و نوشیدن مقادیر کم احساس سیری یا نفخ کنید. توصیه می شود از غذاهایی که مواد مغذی مورد نیاز شما را تامین نمی کنند خودداری کنید.

برای اطمینان از بهبودی و دریافت مواد مغذی مورد نیاز ، باید با پزشک خود مشورت کنید.ممکن است برای اطمینان از این که مواد مغذی خود را از دست نمی دهید ، به آزمایش خون ای نیاز داشته باشید و اگر آزمایشات شما نشان دهد که شما دارای یک ویتامین مانند ویتامینD یایک ماده معدنی (مانند کلسیمیا منیزیم) هستید ، ممکن است مکمل به شما دهد. پس از جراحی چاقی در جذب برخی از مواد مغذی مانند ویتامینB12دچار مشکل میشوید بنابراین به مکمل نیازخواهید داشت.

خطرات جراحی چاقی

هرچه عملیات کاهش وزن گسترده تر باشد ، خطر عوارض و کمبودهای تغذیه ای بیشتر است. بیمارانی که تحت فرایند گوارش و معده قرار می گیرند ، نیاز به نظارت دقیق برای افزودن مادام العمر ویتامین ها و مواد معدنی دارند.

جراحی چاقی مزایای زیادی را به همراه دارد ، همه انواع جراحی چاقی می توانند خطرات و عوارض جدی را به همراه داشته باشد. همچنین ، شما باید تغییرات سالم دائمی را در رژیم غذایی خود ایجاد کنید و ورزش منظم را انجام دهید تا از موفقیت طولانی مدت جراحی چاقی اطمینان حاصل کنید.

خطرات مربوط به عمل جراحی می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • خون ریزی بیش از حد
 • عفونت
 • واکنش های نامطلوب به بیهوشی
 • لخته شدن خون
 • مشکلات ریوی یا تنفسی
 • نشتی در دستگاه گوارش شما
 • مرگ (نادر)

خطرات و عوارض طولانی مدت جراحی چاقی وکاهش وزن بسته به نوع جراحی متفاوت است. شامل موارد زیراست:

 • انسداد روده
 • سندرم دامپینگ ، که منجر به اسهال ، گرگرفتگی ، سبکی سر ، تهوع یا استفراغ می شود
 • سنگ های صفراوی
 • فتق
 • قند خون پایین (هیپوگلیسمی)
 • سوء تغذیه
 • زخم ها
 • استفراغ
 • رفلکس اسید
 • نیاز به جراحی یا روش دوم یا تجدید نظر
 • مرگ (نادر)

گن لاغری ساعت شنی اصل کلمبیا هامون مدیکال در کاهش سایز و داشتن اندامی زیبا به شما کمک زیادی میکند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *