زیبایی صورت

عمل جراحی بینی و انواع آن

عمل جراحی بینی یا رینوپلاستی (Rhinoplasty)عملی است که برای از بین بردن عیوب ظاهری یا مشکلات عملکرد بینی انجام می شود و باعث بهبود برخی مشکلات تنفسی می شود. این مشکلات ممکن است ریشه مادرزادی و ژنتیکی داشته باشند و یا بر اثر حوادث به وجود آمده باشند. در حین انجام جراحی بینی پزشک می تواند به بینی فرم بدهد.

یک بینی خوش تراش و با فرم مناسب حتما بر روی صورت اثر مثبت و دلپذیری می گذارد اما دیده نمی شود و بر عکس یک بینی بدفرم و نامتناسب چیزی است که هرگز از چشم ها پنهان نمی ماند. از آنجایی که بینی انسان چنین تاثیر مهمی در زیبایی او دارد عمل جراحی بینی یا رینوپلاستی متقاضیان زیادی دارد.

روش کلی این عمل این گونه است که پوست بینی فرد و همچنین بافت زیر آن با چند برش کوچک کنار می رود برای اینکه جراح بتواند استخوان و غضروف بینی را بتراشد و آن را آنگونه که باید فرم داده و اصلاح نماید. پس از آن پوست بینی در سر جای خودش قرار می گیرد. البته بسته به اینکه چه نوع عارضه ای در بینی فرد وجود دارد، جراحی بینی به دسته های مختلفی تقسیم می شود و انواع مختلفی خواهد داشت.

انواع روش‌های جراحی بینی

جراحی بینی و انواع آن

جراحی زیبایی بینی

عمل‌های جراحی بینی یا رینوپلاستی با توجه به نوع اختلال به چند روش انجام می شود که عبارتند از جراحی بینی بسته، جراحی بینی باز، عمل جراحی تیغه بینی، عمل جراحی نوک بینی و اصلاح قوز بینی بدون بی هوشی که در ادامه به توضیح آن ها می پردازیم:

رینوپلاستی به روش بسته

در این روش با ایجاد فقط چند شکاف کوچک در درون سوراخ بینی پوست از روی استخوان و غضروف کنار زده می گردد. دید جراح در این روش کم است و دسترسی او به بخش‌های مختلف ساختار بینی دشوار و محدود است به همین خاطر برای انجام رینوپلاستی بسته باید جراح دقت و مهارت بالایی داشته باشد. عمل جراحی بینی برای اعمال تغییرات جزئی‌تر و محدود انجام کاربرد دارد.

مزیتی که روش رینوپلاستی دارد این است که زمان بهبودی و نقاهت کمتری دارد. یکی دیگر از مزیت های جراحی رینوپلاستی بسته، پنهان ماندن جای زخم(ترمیم جای زخم) است که پس از عمل دیده نمی شود زیرا هیچگونه برشی در قسمت بیرونی بینی ایجاد نمی‌شود. همچنین تورم پس از عمل در این روش بسیار کمتر خواهد بود.

رینوپلاستی به روش باز

روش عمل جراحی بینی باز جراح شکاف‌هایی را هم درون و هم بیرون سوراخ بینی و پره میانی به وجود می آورد تا بتواند پوست را  از روی استخوان کنار بزند. در روش جراحی بینی باز دسترسی پزشک جراح به ساختار بینی بیشتر است و بسیار  راحت‌ تر از روش بسته می‌تواند فعالیت کند. پزشک در این روش به راحتی به تراشیدن استخوان و شکل دادن به غضروف می پردازد و به بینی فرم مطلوب را می بخشد. مزیت های این روش این است که با کنار رفتن پوست از روی غضروف تغییر شکل بینی با دقت بیشتری انجام می شود.

عمل جراحی تیغه بینی

عمل جراحی تیغه بینی

این روش که سپتوپلاستی نامیده می شود روشی برای برای اصلاح انحراف سپتوم یا دیواره بین دو سوراخ بینی است. کج بودن یا انحراف سپتوم ممکن است باعث بروز مشکلاتی گردد. مشکلاتی همچون عدم تقارن در سوراخ‌های بینی، کج گشتن نوک بینی، بروز مشکلات تنفسی(استفاده از دستگاه اکسیژن ساز) مانند خر و پف، مشکلات سینوسی و …

عمل جراحی نوک بینی

تیپ پلاستی یا رینوپلاستی تیپ، عملی است که به اصلاح فرم نوک بینی می‌پردازد. در این روش غضروف‌های نوک بینی اصلاح می شود تا پهن بودن، بزرگ بودن یا ارتفاع گرفتن نوک بینی و همچنین انحراف آن برطرف گردد. همچنین روش جراحی تیپ پلاستی می‌تواند برای کسانی که قوس بینی کمی دارند نیز مفید واقع شود. جراحی نوک بینی، یکی از روش‌های مکمل برای اصلاحات پس از جراحی بینی نیز می‌باشد.

bini عمل جراحی بینی
اصلاح قوز بینی

اصلاح قوز بینی بدون بی‌هوشی

این روش را با نام اصلاح قوز بینی بدون جراحی نیز می شناسند زیرا در اصلاح قوز بالای بینی، نیازی به بی‌هوشی نیست چون تنها با یک بی‌حسی موضعی و شکافتن بالای بینی، استخوان به آسانی تراشیده می‌شود تا قوز و برآمدگی روی بینی مرتفع و محو گردد.

عمل جراحی بینی گوشتی

بینی گوشتی بینی هایی هستند که دارای حالت پهن و افتاده در قسمت نوک بینی می باشند و پوست ضخیم دارند. در این مدل بینی ها وجود بافت و غضروف ضعیف باعث افتادگی نوک بینی گردیده است. در عمل جراحی بینی گوشتی که از جمله پیچیده ترین جراحی های زیبایی بینی است لازم است که قبل از عمل بافت و غضروف تقویت گردد.

عمل جراحی بینی استخوانی

ویژگی  بینی استخوانی از لحاظ ظاهری این است که دارای حالت خمیدگی یا قوز بر روی پل بینی هستند. پوست بینی های استخوانی نازک است ولی از بافت و غضروف مقاومی برخوردارند. عمل جراحی بینی استخوانی معمولا برای این انجام می شود تا قوز بینی استخوانی برداشته شود.

عمل جراحی بینی فانتزی

کسانی که داوطلب انجام عمل جراحی رینو پلاستی ، زیبایی بینی فانتزی یا عروسکی هستد می خواهند که بینی کوچک، سر بالا و با قوس بیشتری داشته باشند. این جراحی بر روی هر نوع بینی انجام می شود. البته برای موفق بودن این عمل باید بافت و غضروف بینی مقاوم و پوست آن نازک باشد. علاوه بر  آن باید اجزای صورت کوچک و عروسکی باشد تا با بینی متناسب باشد.

عمل جراحی بینی ترمیمی

اگر مشکلات بینی در جراحی بینی اولیه برطرف نشود یا ایراد جدیدی در اثر برداشتن غیر اصولی بافت بینی ایجاد شده باشد عمل بینی ترمیمی انجام می شود که زمان مناسب برای انجام آن بعد از یکسال است. زیرا در این مدت دیگر زخم های ناشی از عمل بینی اولیه خوب یا تثبیت شده است.

برای شما همراهان مجله آموزشی سایت Hamoon Medical آرزوی سلامتی وشادی داریم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *