فشار خون

فشار خون طبیعی و نرمال چیست؟

فشار خون طبیعی و نرمال ،( Normal Blood Pressure)وضعیت عروق بر فشار و جریان خون تأثیر می گذارد و تنگ شدن عروق می تواند در نهایت رگ ها را به طور کلی مسدود کرده و منجر به شرایط خطرناکی از جمله سکته مغزی و حمله قلبی شود.در این مقاله در مورد فشار خون طبیعی صحبت می کنیم

فشار خون چیست؟

نیرویی که خون از طریق سیستم گردش خون حرکت می دهد، فشار خون نامیده میشود. فشار خون طبیعی ،هنگامی که در ابتدای از قلب وارد آئورت می شود،  بالاترین مقدار است و در انتها در امتداد شاخه های کوچکتر شریان ها پایین ترین فشار خون را دارد. این تفاوت فشار چیزی است که باعث جریان خون در بدن ما می شود.

شریان ها فشار خون را شبیه خواص فیزیکی لوله شیلنگ تحت تأثیر فشار آب قرار می دهند. منقبض شدن لوله باعث افزایش فشار در نقطه انقباض می شود.

در حالی که قلب حداکثر فشار را ایجاد می کند ، شریان ها به همان اندازه برای حفظ آن و جریان خون در بدن مهم است.

فشار خون طبیعی و نرمال چیست؟

نشانه های فشار خون نرمال

فشار خون طبیعی برای زندگی سالم الزامی و واجب است. بدون فشارخون اکسیژن یا مواد مغذی از طریق خون به بافت ها و اندام ها منتقل نخواهد شد.

با این حال ، فشار خون می تواند به طور خطرناکی بالا رود و همچنین می تواند بسیار پایین بیاید.

اهمیت فشار خون طبیعی در بدن

فشار خون به اکسیژن و مواد مغذی اجازه می دهد تا از طریق سیستم گردش خون ما حرکت کنند.یک نیروی مهم در بدن است زیرا اکسیژن و مواد مغذی برای تغذیه بافت ها و اندام ها بدون فشار خون در اطراف سیستم گردش خون ما منتقل نمی شوند. برای سنجش اکسیژن خون می توانید در منزل از یک دستگاه اکسیژن سنج استفاده کنید.

فشار خون طبیعی و نرمال، نیز حیاتی است زیرا گلبول های سفید خون و آنتی بادی ها را برای ایمنی و هورمون هایی مانند انسولین تحویل می دهد.

به همان اندازه که اکسیژن و مواد مغذی مهم است ، خون قادر است مواد زائد سمی متابولیسم ، از جمله دی اکسید کربن را که با هر نفس بازدم می کنیم و سمومی را که از کبد و کلیه ها دفع می کنیم ، جمع آوری کند. در فشار خون بالا ممکن است بیمار دچار حمله قلبی شود پس کنترل فشار خون در طی روز بسیار مهم است .

خونی کی از سد های دفاعی ما در برابر آسیب بافتی ، پلاکت های لخته کننده است که جلو از دست دادن خون در اثر آسیب یا ضربه را می گیرد.

اما دقیقاً چه چیزی باعث فشار خون در شریان های ما می شود؟ قلب هنگامی که با هر ضربان منقبض می شود ، فشار خون را با بیرون راندن خون ایجاد می کند.

فشار سیستولیک و فشار دیاستولیک

فشار خون(قیمت دستگاه فشار خون omron m3) از دو شکل تشکیل شده است: فشار سیستولیک اول و فشار دیاستولیک دوم.

فشار سیستولیک بیشترین مقدار ناشی از انقباض قلب است ، در حالی که عدد دیاستولیک فشار پایین تر در شریان ها است ، در دوره کوتاه “استراحت” بین ضربان قلب.

محدوده طبیعی فشارخون

فشار خون طبیعی و نرمال، کمتر از ۱۲۰ میلی متر جیوه سیستولیک و ۸۰ میلی متر جیوه دیاستولیک است.

با این حال ، فشار خون به طور طبیعی تغییر می کند.

فشار خون با نوسانات کوتاه مدت قابل توجهی که در یک دوره ۲۴ ساعته (تغییرات ضرب به ضرب ، دقیقه به دقیقه ، ساعت به ساعت و روز به شب) و همچنین طولانی مدت مشخص می شود.

افرادی که فشار بالا از حالت نرمال دارند، خطر بیماری های قلبی عروقی در آنها بیشتر است.

اندازه گیری فشار خون (فشارسنج دیجیتال هامون مدیکال)

فشارسنج دستگاهی که برای اندازه گیری فشار خون استفاده می شود. فشارسنج دیجیتال هامون مدیکال، از یک بازوبند تشکیل شده است که با دست یا پمپ بازوبند باد می شود.هنگامی که بازوبند به اندازه کافی پر از هوا شد، نبض را متوقف می کند و عدد فشار خون به صورت الکترونیکی یا بر روی صفحه آنالوگ ظاهر می شود.اندازه گیری فشار با استفاده از واحد میلی متر جیوه ، به اختصار mm Hg نامیده میشود.

هنگامی که صدای نبض شنیده می شود و فشار بازوبند به آرامی باز و شل می شود. با استفاده از گوشی پزشکی ، فشار خون را نشان میدهد.

فشار سنج خوب چی بخرم؟

نکات ضروری برای کنترل فشارخون

نکات مهم کنترل فشار خون

دستورالعمل پزشکان اقدامات زیر را برای کمک به حفظ فشار خون سالم ذکر می کند:

  • وزن ایده آل خود حفظ کنید.
  • از رژیم غذایی غنی از میوه ، سبزیجات و محصولات لبنی کم چرب استفاده کنید.
  • سدیم یا نمک را در رژیم غذایی خود کاهش دهید.
  • در بیشتر روزهای هفته حداقل ۳۰ دقیقه در روز ورزش های هوازی مانند پیاده روی سریع انجام دهید.
  • عدم مصرف الکل

انجام این مراحل می تواند خطر افزایش فشار خون را کاهش دهد.

آیا می توان از فشارسنج دیجیتال هامون مدیکال در خانه استفاده کرد؟

بله. فشارسنج های دیجیتال هامون مدیکال را به راحتی در منزل می توانید استفاده کنید.

آیا میتوان از فشارسنج دیجیتال در مسافرت استفاده کرد؟

بله. دستگاه فشارسنج هامون مدیکال قابل حمل در کیف دستی است و در هر جا میتوانید فشارخون خود را ارزیابی کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *