واریس و لنف ادم

لنف اِدِم چیست؟

grocery product 12 لنف اِدِم چیست؟

لنف اِدِم چیست؟(lymph Edema) مایعی شفاف و بی‌رنگ است که در رگ‌های لنفاوی قرار دارد. لنف حاوی سلول‌های خونی سفید ویژه‌ای به نام لنفوسیت است. لنفوسیت‌ها پادتن می سازند که وظیفه اش مبارزه با میکروب ها و سموم در بدن است. کلمه (limph) از کلمه لاتین (lympha) گرفته شده که به معنی آب است. در این مقاله در مورد لنف اِدِم بیشتر صحبت می کنیم .

لنف ادم و دلایل ایجاد آن

لنف اِدِم چیست؟

لنف اِدِم چیست؟

به جمع شدن مایع لنف در فضای میان بافتی لنف ادم (lymphedema) گفته می‌شود. لنف ادم می تواند در هر قسمتی از بدن ایجاد شود ولی بیشتر در دست و پا اتفاق می افتد. لنف بنا به دلایل ایجاد آن به دو نوع اولیه و ثانویه تقسیم می شود:

لنف ادم اولیه: به دلایل ژنتیکی ممکن است رشد و تکامل غدد یا عروق لنفاوی با مشکل مواجه شود. در نتیجه آن لنف ادم در بدو تولد و پس از آن و یا در زمان های خاص مانند بلوغ و یا بارداری و زایمان بروز می یابد.

لنف ادم ثانویه: لنف ادم ثانویه دلایل غیر ژنتیکی دارد که شایع‌ترین آن پس از عمل سرطان سینه رخ می دهد. از سایر دلایل آن می توان پرتو درمانی، چاقی، دیابت، سوختگی، مشکلات جریان خون، اسکار یا جای زخم ها و شکستگی ها را نام برد.

علایم لنف ادم

لنف ادم پاها

لنف ادم معمولا در بازو و پا رخ می دهد و علایم آن عبارتند از: تورم، احساس سنگینی و فشار، درد، محدودیت در حرکت، عفونت، سفت و ضخیم شدن پوست. علاوه بر این علایم پزشک از آزمایش لنفوسیتی گرافی( نوعی اسکن)، CT اسکن، MRI و سونوگرافی برای تشخیص این بیماری کمک می گیرد.

 راه های درمان

درمان های متعارف این بیماری عبارتند از:

لیزر درمانی

دارو درمانی

عمل جراحی

ماساژ درمانی

درمان ترکیبی

ورزش کردن

مراقبت از پوست

نمونه ای از لنف ادم دست ها

استفاده از دستکش طبی، آستین طبی و یا جوراب طبی مخصوص به تجویز پزشک

برای شما همراهان مجله آموزشی سایت Hamoon Medical آرزوی سلامتی و شادی داریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *