فشار خون

فشارخون و انواع فشارسنج

فشارخون و انوع فشار سنج ،فشار سنج یا دستگاه سنجش فشار خون فشار خون دستگاهی است که فشار خون را در رگ ها اندازه گیری می کند. نام Sphygmomanometer ترکیبی از کلمه یونانی “Sphygmos” به معنی نبض و اصطلاح علمی  Manometer به معنی فشار سنج است. قبل از معرفی انواع فشارسنج و چگونگی کار با فشار سنج بهتر است با تعریف فشار خون آشنا شویم.

فشار خون چیست؟

فشارخون و انواع فشار سنج

قلب انسان یک پمپ عضلانی است. هنگامی که قلب منقبض می شود (ضربان قلب) خون از طریق رگ های خونی که عروق نامیده می شوند ، پمپاژ می شود. به نیروی فشار وارد شده بر دیواره شریان ها از سمت جریان خون فشار خون گفته می شود. فشار خون به سرعت و نیرویی که قلب منقبض می کند (ضربان قلب) و همچنین به قطر و کشش دیواره های عروق بستگی دارد.

فشارخون بالا آسیب زیادی به رگ های خونی و قلب وارد می کند. برای جلوگیری از آسیب به رگ های خونی و قلب ، کنترل و در صورت لزوم کاهش فشار خون بسیار اهمیت دارد.

فشار سیستولیک و فشار دیاسیستولیک

برای خواندن فشار خون دو عدد تعریف شده است که عبارتند از فشار خون سیستولیک و دیاسیستولیک که  در ادامه با آن آشنا خواهیم شد. سیستولیک به سیستول اشاره دارد ، مرحله ای که قلب خون را به آئورت پمپ می کند. دیاستولیک به دیاستول اشاره دارد ، دوره استراحت هنگامی که قلب از خون پر می شود. در هر ضربان قلب ، فشار خون به میزان سیستولیک افزایش می یابد و در بین ضربان ها ، به میزان دیاستولیک کاهش می یابد.

تاریخچه فشار سنج ها

کشیش انگلیسی استفان هالز اولین کسی بود که پیشنهاد کرد فشار خون قابل اندازه گیری است و او این موضوع را با استفاده از اسب به عنوان موضوع آزمایش خود در سال ۱۷۳۳ نشان داد.

در طول قرن نوزدهم دانشمندانی مانند ژان لئونارد ماری پوزویل و کارل لودویگ دستگاه های اولیه مبتنی بر جیوه را طراحی کردند که می تواند فشار خون سیستولیک را اندازه گیری کند. این دستگاه های اولیه به دلیل اینکه ماهیتی تهاجمی داشتند ، برای استفاده منظم بالینی چندان کاربردی نبودند. هرچند ممکن است عجیب به نظر برسد اما  لوله ها باید در رگ های خونی (عروق) قرار می گرفتند تا دستگاه فشار خون را ثبت کند.

در نیمه دوم قرن نوزدهم دانشمندانی مانند اتین ژول ماری و پیر پوتاین دستگاه هایی غیرتهاجمی برای اندازه گیری فشار خون تولید کردند.پزشک اتریشی ساموئل زیگفرید کارل فون باش فشار سنج را در سال ۱۸۸۱ اختراع کرد.

در سال ۱۸۹۶ Scipione Riva-Rocci فشار سنج را بیشتر توسعه داد و با افزودن یک کاف بادی برای بازو و یک لامپ متصل شده برای پمپاژ هوا به داخل کاف ، ظاهر و احساس مدرن امروزی را به آن بخشید.

در پایان قرن نوزدهم فقط امکان ثبت فشار سیستولیک وجود داشت و فشار دیاستولی قابل تشخیص نبود. در سال ۱۹۰۵ ، نیکلای کوروتکوف ، جراح روسی برای اولین بار روش اندازه گیری فشار دیاستولیک را توصیف کرد. وی با استفاده از استتوسکوپ صداهای جریان خون را شناسایی کرد که اکنون به عنوان “صداهای کوروتکوف” شناخته می شوند در حالی که کاف باد شده و تخلیه می شود. از آن زمان اصول اولیه کار برای اندازه گیری فشارخون سیستولیک و دیاستولیک بدون تغییر باقی مانده است.

پیشرفت های اخیر در الکترونیک و فن آوری سنسور راه را برای جایگزینی دستگاه های فشار سنج دستی پر شده با جیوه با فشار سنج های اتوماتیک مبتنی بر سنسور الکترونیکی هدایت کرده است. این دستگاه ها به تدریج در محیط های بالینی مورد استقبال گسترده تری قرار می گیرند و به دلیل سهولت نسبی استفاده ، برای نظارت شخصی انتخاب ترجیحی افراد است.

اجزای فشارسنج جیوه ای BP Mercury

فشارسنج جیوه ای دارای چند قسمت اصلی برای تعیین فشار خون بیمار است.

 • کاف: قسمتی است که در اطراف بازوی بیماران قرار می گیرد. برای فشار به بازو از هوا پر می شود و میزان جریان خون در ناحیه تحت کنترل را محدود می کند.
 • پوار: به طور مکرر فشرده می شود تا فشار هوا در کاف جمع شود. در پایین پوار یک سوپاپ قرار دارد: از این شیر برای آزاد کردن آرام هوا استفاده می شود تا خواندن مناسب را بدست آورد.
 • گیج: گیج میزان فشار وارد شده بر بازو برای خواندن را نشان می دهد.
فشارخون و انواع فشار سنج
اجزای فشارسنج جیوه ای BP Mercury

مکانیسم کار فشارسنج جیوه ای

کاف فشار سنج بسیار بالاتر از فشار سیستولیک مورد انتظار باد شده است. با باز شدن شیر ، فشار کاف (به آرامی) کاهش می یابد. هنگامی که فشار کاف با فشار سیستولیک شریانی برابر باشد ، خون شروع به عبور از کنار کاف می کند و تلاطم جریان خون و صداهای قابل شنیدن ایجاد می کند. با استفاده از استتوسکوپ ، این صداها شنیده می شوند و فشار کاف ثبت می شود. صداهای جریان خون تا زمانی که فشار کاف به زیر فشار دیاستولیک شریانی نرسد ، ادامه خواهد یافت. فشار وقتی صدای جریان خون متوقف می شود ، فشار دیاستولیک را نشان می دهد.

اندازه گیری فشار خون

در حالی که بیمار با قرار دادن بازو روی میز ، یک کاف بادی متصل به دستگاه فشار خون در اطراف بازوی بیمار قرار می گیرد. یک استتوسکوپ در زیر کاف ، در اطراف داخل آرنج قرار می گیرد.

هوا به داخل کاف پمپ می شود و این باعث افزایش فشار در اطراف بازو می شود و ناظر نبض صدا را می گیرد تا جریان خون به بازوی متوقف شود. سپس با تخلیه کاف فشار هوا به آرامی آزاد شده و نقطه ای که جریان خون در آن بازیابی می شود به عنوان فشار سیستولیک ثبت می شود. قرائت حداکثر فشار خروجی تولید شده توسط قلب هنگام پمپاژ آن را نشان می دهد.

معاینه کننده به تخلیه کاف ادامه می دهد و معمولا در حدود حداکثر تورم صداهای نبض کاملا ناپدید می شوند و این به عنوان فشار دیاستولیک ثبت می شود. قرائت فشار در سیستم دایره ای را هنگامی که قلب شل می شود نشان می دهد.

از آنجا که صداها در حالی که دکمه به صفر می رسد شنیده می شوند ، خواندن گیج در نقطه ای که صداها تغییر می کنند به عنوان فشار دیاستولی ثبت می شود.

توجه داشته باشید:

 • انتخاب اندازه درست کاف بسیار مهم است. بسته به دور بازوی بیمار ، باید از اندازه کاف به اندازه مناسب استفاده شود. اندازه نامناسب کاف می تواند منجر به قرائت نادرست شود.
 • استفاده از یک کاف کوچک ممکن است به اشتباه فشار خون بالا را بخواند ، در حالی که یک کاف بزرگتر ممکن است اشتباهاً فشار خون پایین را نشان دهد. قسمت بادی کاف باید حداقل ۸۰٪ از دور بازوی بیمار را پوشش دهد.
 • اندازه کاف (طول) در انواع مختلف مانند کاف کودک (<24 سانتی متر) ، کاف بزرگسال منظم (۲۴-۳۰.۵ سانتی متر) ، کاف بزرگسال بزرگ (۳۳-۴۲ سانتی متر) وجود دارد
 • کاف باید محکم با مرکز قسمت بادی روی شریان بازشی قرار گیرد.
 • کاف باید فاقد نشت باشد.
 • جیوه قبل از استفاده باید تمیز و در حد صفر باشد.
 • در طول تورم کاف ، جیوه باید هموار افزایش یابد ، و بلافاصله متوقف شود تورم متوقف می شود.

هدف از اندازه گیری فشار خون

فشار سنج برای ایجاد خط پایه در یک برخورد درمانی و هنگام بستری در بیمارستان استفاده می شود. بررسی فشار خون همچنین برای نظارت بر اثربخشی داروها و سایر روش های کنترل فشار خون بالا بر اساس سن و به عنوان یک کمک تشخیصی برای تشخیص بیماری ها و ناهنجاری های مختلف انجام می شود.

انواع فشارسنج

فشار سنج ها سه نوع است، فشارسنج جیوه ای، فشارسنج آنروئید و فشارسنج دیجیتال اتوماتیک.

فشار سنج جیوه ای

خواندن فشار خون تولید شده توسط فشار سنج های معمولی بر اساس جیوه به عنوان استاندارد طلایی در صنعت بهداشت در نظر گرفته می شود.

تولیدات پایه جیوه در بسیاری از کشورها به دلیل سمیت مرتبط با فلز ممنوع شده است. با این حال ، موارد استثنایی در مورد دستگاه های پزشکی مانند فشار سنج های معمولی که به دلیل کمبود دستگاه های پزشکی جایگزین که می توانند قرائت های دقیق مشابه را تولید کنند ، در تنظیمات بالینی استفاده می شود ، ایجاد شده است. فشار سنج های جیوه دارای یک کاف دستی بادی هستند که توسط لوله ها به واحد اندازه گیری متصل می شود . واحد اندازه گیری دارای یک لوله شفاف حاوی جیوه است که کالیبره شده و در میلی متر جیوه مشخص شده است (mmHg).

در طول روش ضبط ، مهم است که واحد را روی یک سطح صاف بر روی حالت قائم آن قرار دهید. کارمند مراقبت های بهداشتی که واحد را اداره می کند می تواند خواندن را در سطح چشم برای واحد بخواند.

این دستگاه ها بسیار ظریف هستند و باید هنگام کار ، ذخیره یا حمل و نقل واحد مراقبت ویژه ای انجام شود. افتادن تصادفی واحد می تواند منجر به پاره شدن لوله حاوی جیوه و ریختن فلز سمی جیوه شود.

مزایای فشار سنج جیوه ای

 • این یک دستگاه پزشکی ساده است و دستگاه بسیار با دوام است. در صورت استفاده صحیح ، از این دستگاه می توان برای تمام عمر استفاده کرد.
 • این دستگاه می تواند قرائت دقیق ایجاد کند و نیازی به تنظیم مجدد یا کالیبراسیون مجدد ندارد.

معایب فشار سنج جیوه ای

 • این یک دستگاه پزشکی بزرگ است که باید با دقت آن را کنترل کنید تا از آسیب رسیدن به لوله حاوی جیوه جلوگیری کند.
 • کار با این دستگاه نیاز به تمرین دارد و برای مصارف خانگی مناسب نیست.
 • افراد کم شنوا یا بینایی نمی توانند از این دستگاه استفاده کنند. قرائت باید روی سطح صاف و در سطح چشم خوانده شود.

فشار سنج آنیروئید

Aneroid به معنای “بدون مایع” است. این دستگاه ها از جیوه استفاده نمی کنند و در مقایسه با فشار سنج های مبتنی بر جیوه به عنوان یک گزینه ایمن در نظر گرفته می شوند.

روش ضبط با استفاده از فشار سنج(فشار سنج امرن) آنیروئید بسیار شبیه فشارسنج های معمولی مبتنی بر جیوه است که نیاز به باد و باد کردن کاف است به استثنای اینکه اکثر دستگاه های آنروئید با یک استتوسکوپ متصل به کاف قرار می گیرند. دستگاه شامل کاف است که توسط لوله ها به یک متصل می شود صفحه سنج شماره گیری شده بر حسب میلی متر جیوه (mmHg). در داخل سر سنج دستگاه از قطعات مکانیکی برای تبدیل فشار کاف به یک قرائت مبتنی بر سنج استفاده می کند.

فشارسنج های آنیروئید دارای فاکتورهای مختلفی هستند و برخی از انواع آن عبارتند از:

· فشار سنج Pocket Aneroid: به دلیل طراحی کم حجم ، قابل حمل بودن و هزینه پایین ، محبوب ترین نوع است. در بین دانشجویان پزشکی و پرستاران بسیار محبوب است.

· فشار سنج آنیروئید نخل: در محیط های کلینیکی و خدمات فوریت های پزشکی (EMS) که به کافهایی در اندازه های مختلف نیاز است ، محبوب است. لامپ و صفحه سنج در یک فاکتور جمع و جور طراحی شده است که با یک دست کار می کند. تغییر اندازه های مختلف کاف به اندازه نیاز در شرایط اضطراری بسیار آسان است.

· فشار سنج آنروئید به سبک ساعت: این انواع معمولاً صفحه های بزرگتری را برای مشاهده از فاصله دور دارند. آنها معمولاً در مطب پزشک ، کلینیک ها یا خانه های سالمندان یافت می شوند. صفحه سنج می تواند به صورت دیواری ، رومیزی و یا به یک پایه قابل حمل برای تحرک متصل شود.

فشار سنج آنیروئید
فشار سنج آنیروئید

مزایای فشار سنج آنروئید Aneroid

 • فشار سنج آنروئید در مقایسه با فشارسنج های جیوه ای سبک تر و قابل حمل تر هستند.
 • دوم سنسور آنیروئید را می توان در هر موقعیتی برای سهولت خواندن قرار داد. شماره گیری ها در اندازه های مختلف برای تفسیر راحت و سریع ارائه می شوند.
 • این نیز با ساخت در استتوسکوپ همراه است.
 •  چهارم فشار سنج آنیروئیدی را می توان برای عملکرد تک دستی دستگاه به کاف متصل کرد.

 معایب فشار سنج آنروئید Aneroid

 • آنیرو سنج مکانیسم ظریفی است. برای جلوگیری از دست انداختن تصادفی یا افتادن گیج باید مراقبت ویژه ای صورت گیرد.
 •  دستگاه های اندازه گیری آنروئید برای اطمینان از عملکرد کامل مکانیسم های داخلی به فشار متناوب جیوه ای نیاز به بررسی متقاطع دوره ای دارند. اگر دستگاه خواندن معیوب را انجام دهد ، ممکن است نیاز به کالیبراسیون مجدد توسط متخصصان داشته باشد.
 • مانند فشار سنج جیوه ای ، افراد دارای اختلال شنوایی یا بینایی نمی توانند از دستگاه استفاده کنند.
 • کارکرد فشار سنجهای آنروییدی نیاز به تمرین دارد.

فشار سنج دیجیتال اتوماتیک

دستگاه های اسیلوومتریک معمولا به عنوان فشار سنج دیجیتال اتوماتیک یا فشار سنج دیجیتال شناخته می شوند.

این دستگاه ها دارای دسته بادی مانند Mercury یا Aneroid Sphygmomanometers هستند و کاف به واحد الکترونیکی متصل است. با این حال ، تفاوت اصلی در تکنیک اندازه گیری فشار خون است.

گزارش های فشارسنج عطارد یا آنروئید بر اساس صداهایی هستند که توسط خون جریان یافته در داخل عروق تولید می شوند.

همانطور که کاف باد می شود و بعداً تخلیه می شود ، نوسانات ایجاد می شود. این نوسانات با استفاده از الگوریتمی برای تولید مقادیر سیستولیک و دیاستولیک پردازش می شوند که به صورت دیجیتالی بر روی صفحه نمایش دستگاه نمایش داده می شوند.

جالب است بدانید که اصول کار در پشت دستگاه های اسیلوومتری حتی قبل از تکنیک کوروتکوف کشف شده است. با این حال ، به دلیل عوامل مختلف ، رویکرد اسیلوومتریک تا همین اواخر محبوب نبود.

کسب اطلاعات بیشتر و بهترین مارک فشارسنج دیجیتال

فشار سنج دیجیتال اتوماتیک معمولاً با باتری کار می کنند. برخی از مدل های طراحی شده برای استفاده در میدان دارای منابع دوگانه انرژی مانند باتری و سلول های خورشیدی هستند. آنها در دو نوع وجود دارند:

۱- دستگاه های اندازه گیری فشار خون به صورت تمام اتوماتیک

۲- مانیتور فشار خون نیمه اتوماتیک : کاربر باید با استفاده از لامپ مانند یک وسیله معمولی ، کاف را به صورت دستی باد کند. پس از باد شدن ، دستگاه می تواند به طور خودکار باد را از حالت باد خارج کند و فراتر از این مرحله ، قرائت به روشی مشابه دستگاه اتوماتیک تولید می شود. این دستگاه ها انرژی کمتری مصرف می کنند و می توانند برای عملیات میدانی که ممکن است منابع محدود باشند ، مناسب تر باشند.

۳- مانیتورهای فشار خون مچ دست

فشارسنج دیجیتال
فشار سنج دیجیتال اتوماتیک

مزایای فشار سنج دیجیتال اتوماتیک

 • دستگاه بسیار جمع و جور و قابل حمل است.
 • احتمال خطای انسانی حداقل است.

معایب فشار سنج دیجیتال اتوماتیک

 • دستگاه ظریف است و در هنگام دست زدن به دستگاه باید مراقبت مناسب صورت گیرد. تعمیر دستگاه می تواند پیچیده باشد و در بیشتر موارد دستگاه باید توسط سازنده سرویس شود.
 •   حتی پیشرفته ترین دستگاه ها می توانند با برخی افراد خواندن نادرست ایجاد کنند. بنابراین ، لازم است به طور دوره ای با دقت با فشار سنج های جیوه ای مقابله کنید.

روش های استفاده از فشار سنج

 • برای شروع اندازه گیری فشار خون ، از فشار فشار خون به اندازه مناسب استفاده کنید.
 • کاف را با لبه پایین کاف یک باز بالاتر از حفره antecubital به دور بازو بپیچید.
 • کمی زنگ استتوسکوپ را روی شریان بازویی درست زیر لبه کاف فشار دهید. برخی از کارکنان مراقبت های بهداشتی در استفاده از زنگ در حفره قبل از حفره مشکل دارند ، بنابراین پیشنهاد می شود که از زنگ یا دیافراگم برای اندازه گیری فشار خون استفاده کنید.
 • کاف را به سرعت تا ۱۸۰ میلی متر جیوه باد کنید. هوا را با سرعت متوسط ​​(۳ میلی متر در ثانیه) از کاف آزاد کنید.
 • با استتوسکوپ گوش دهید و به طور همزمان شماره گیر یا سنج جیوه را مشاهده کنید. اولین صدای کوبنده (کوروتکوف) فشار سیستولیک سوژه است. وقتی صدای تق تق ناپدید می شود ، این همان فشار دیاستولیک است (مانند ۱۲۰/۸۰).
 • فشار را در هر دو بازو ثبت کنید و تفاوت را یادداشت کنید. همچنین موقعیت سوژه (خوابیده به پشت) ، که از بازو استفاده شده است ، و اندازه کاف (کاف کوچک ، استاندارد یا بزرگ بزرگسال) را نیز ثبت کنید.
 • اگر فشار موضوع افزایش یافته است ، فشار خون را دو بار دیگر اندازه بگیرید ، و چند دقیقه بین اندازه گیری صبر کنید.
 • Press فشار خون ۱۸۰/۱۲۰ میلی متر جیوه یا بیشتر نیاز به توجه فوری دارد!

نکات مهم در اندازه گیری فشارخون

موقعیت فرد می تواند خوابیده یا نشسته باشد.

در حالت نشسته ، بازوی سوژه باید خم شود.

آرنج خم شده باید در سطح قلب باشد.

اگر فرد مضطرب است ، قبل از فشار آوردن چند دقیقه صبر کنید.

نکات لازم در اندازه گیری فشار خون

موقعیت مناسب بیمار برای اندازه گیری فشار خون

مانومترهای آنیروئید و دیجیتال ممکن است نیاز به کالیبراسیون دوره ای داشته باشند.

از کاف بزرگتر برای افرادا عضلانی که عضله آنها زیاد عضله دارد یا افراد چاق استفاده کنید.

از کاف کوچکتر برای بیماران کودکان استفاده کنید.

برای بیماران کودکان ممکن است فشارخون پایین وجود فشار خون بالا را نشان دهد.

قرار ندادن کاف روی لباس

بازوی سوژه را خم کرده و پشتیبانی کنید.اگر دستگاه شما داری آدپتور فشار سنج است سعی کنید قبل از استفاده آن را شارژ کنید.

توجه داشته باشید:

در بعضی از بیماران با کاهش فشار سیستولیک صداهای کوروتکوف ناپدید می شوند. پس از یک بازه ، صداهای Korotkoff دوباره ظاهر می شوند. از این فاصله به عنوان “شکاف شنیداری” یاد می شود. اگر فشار کاف به اندازه کافی بالا نرود ، این وقوع پاتوفیزیولوژیک می تواند منجر به تخمین کم فشار سیستولیک شود. به همین دلیل تورم سریع فشار فشار خون تا ۱۸۰ میلی متر جیوه در بالا توصیه شد. احساس می شود که “شکاف شنیداری” با آترواسکلروز کاروتید و کاهش انطباق شریانی در بیماران با افزایش فشار خون در ارتباط است.

تفسیر فشار خون

قرائت فشار خون باید در رابطه با سن ، وضعیت جسمی ، سابقه پزشکی و داروهای مورد استفاده فرد تفسیر شود.

نتایج عادی فشارخون

یک مرتبه بالا به معنای وجود فشار خون بالا نیست. در صورت وجود فشار خون بالا ممکن است اندازه گیری های مکرر لازم باشد. اندازه گیری فشار خون برای سن و شرایط پزشکی فرد ثبت شده و با دامنه های طبیعی مقایسه می شود و در مورد اینکه آیا مداخله پزشکی دیگری لازم است تصمیم گیری می شود.

شرایطی که با اندازه گیری فشار خون تشخیص داده می شود

فشار خون بالا

افت فشار خون

پارادوکس پالس

نبض متناوب

انعقاد آئورت (فشار خون در اندام فوقانی ، افت فشار خون در اندام تحتانی)

دلیل فشار خون نابرابر در دو بازوی یک فرد:

در افراد عادی ، BP ممکن است به دلیل ضبط در زمان های مختلف در دو بازو متفاوت باشد.

تنگی آئورت سوپراوالوالولار (BP بالاتر سمت راست)(خرید دستگاه اکسیژن ساز)

انعقاد احتقانی آئورت (BP بالاتر سمت راست)

disease بیماری انسداد عروق یک طرفه – آترواسکلروز ، آمبولی ، آئورتوآرتریت ، سندرم خروجی قفسه سینه و غیره (BP در طرف آسیب دیده پایین خواهد بود)

انواع فشارسنج دیجیتال و عقربه ای را در فروشگاه هامون مدیکال خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *