بارداری و زايمان, عمل ماموپلاستی

شیردهی پس از ماموپلاستی

شیردهی

شیردهی پس از ماموپلاستی ،بسیاری از زنانی که ماموپلاستی داشته اند ، با موفقیت به نوزادان خود ، حتی دوقلوها ، شیر می دهند. با این اوصاف ، اگر قصد ماموپلاستی را دارید و در مورد شیردهی نگرانی دارید ، حتما قبل از عمل با جراح پلاستیک این موضوع را در میان بگذارید. بسته به اولویت های شما ، اهدافی که شما و جراح تعیین می کنید ممکن است تغییر کند ، همچنین ممکن است روش جراحی مورد استفاده قرار گیرد. برای آگاهی از این مسئله ، بهتر است که کمی در مورد آناتومی و فیزیولوژی پستان زن بدانید.

شیردهی پس از ماموپلاستی چگونه انجام می شود؟

پستان یا غده پستانی از بافت های چربی و غده ای ، رباط ها ، اعصاب و رگ های خونی تشکیل شده است. شیر در ساختارهای غده ای به نام لوبول تولید می شود و از طریق سیستم مجاری یا کانال به پستانک منتقل می شود. نوک پستان همراه با پوست تیره اطراف آن کمپلکس پستانک-آرئولا نامیده می شود و نقش مهمی در شیردهی دارد: اعصاب موجود در منطقه سیگنال هایی را برای شروع تولید و جریان شیر به مغز ارسال می کنند. غدد كوچك ، مشابه غدد عرق ، نوك سينه را چرب مي كنند. و عضلات ریز برای حمایت از شیردهی منقبض می شوند.

برای اکثر خانم ها ، میزان بافت تولید کننده شیر یکسان است ، به این معنی که زنانی که پستان بزرگتری دارند ، در تولید شیر بهتر از زنانی که سینه کمتری دارند ، نیستند. مقدار شیر تولیدی کم و بیش یکسان است. تفاوت در اندازه به دلیل میزان چربی و سایر ساختارهای تولید کننده شیر در پستان است. اگر برای شیر دادن به نوزاد دچار مشکل می شوید از شیردوش برقی استفاده کنید.

شیردهی پس از ماموپلاستی

اهمیت تعیین هدف ماموپلاستی

تأثیر ماموپلاستی بر توانایی شیردهی بیشتر تحت تأثیر میزان برش عصب ها و بافت های تولید کننده شیر است. این ، به نوبه خود ، به مقدار بافت پستان برداشته شده برای رسیدن به اهداف یک زن بستگی دارد. اگرچه این اهداف ممکن است زیبایی داشته باشند ، اما ممکن است به درد و اختلال عملکرد ناشی از بیش از حد بزرگ پستان نیز مربوط باشند. در مورد بسیاری از دلایل زنان برای ماموپلاستی بیشتر بخوانید.

تعیین اولویت ها و تعیین اهداف یک قسمت مهم در برنامه ریزی هر نوع جراحی پلاستیک است و این نیاز به ارتباط خوب با جراح شما دارد. این امر خصوصاً در مورد زنان در سنین باروری که قصد انجام عمل جراحی پستان را دارند ، صادق است. اگر شیردهی در اولویت اصلی شماست ، ممکن است جراح به شما توصیه کند تا پس از پایان بچه دار شدن صبر کنید.

متناوباً ، به جای انتظار شما می توانید تصمیم بگیرید که کاهش کمتری را انتخاب کنید ، اگر این بدان معناست که شما احتمال بیشتری دارید که از شیر مادر تغذیه کنید. اندازه کاهش ، به معنای میزان بافت برداشته شده ، برش های مورد نیاز و تکنیک استفاده شده بسیار متفاوت است.

تأثیر روش جراحی

کاهش های کوچک تر پستان گاهی اوقات فقط با لیپوساکشن انجام می شود ، اما بیشتر آنها نیاز به برش حداقل در اطراف نوک پستان و اغلب به سمت پایین پستان دارند. اندازه آرئول معمولاً کاهش می یابد و بالاتر بر روی قفسه سینه حرکت می کند. در حالی که خون رسانی ، اعصاب و مجاری شیر دست نخورده است می توان این کار را انجام داد (و در بیشتر موارد نیز وجود دارد). با این حال ، در کاهش های بسیار زیاد ، ممکن است نیاز باشد که کمپلکس نوک پستان-آرئول کاملاً جدا شده و دوباره شبیه پیوند پوست شود.

طبق بررسی ۵۱ مقاله تحقیقاتی در مورد ماموپلاستی و شیردهی در سال ۲۰۱۷ ، هنگامی که کمپلکس پستانک-آرئول متصل بود ، ۱۰۰ درصد موفقیت در اصول شیردهی وجود داشت. وقتی نیمه سالم باقی ماند ، شیردهی در ۷۵ درصد مواقع موفقیت آمیز بود. و حتی زمانی که مجموعه نوک پستان کاملا جدا شد ، زنان هنوز هم می توانستند با موفقیت ۴ درصد شیر دهند.

استفاده از شیر دوش وکتو

حقایقی درباره تاثیر ماموپلاستی بر شیردهی

سالانه حدود نیم میلیون زن در دنیا تحت عمل جراحی ماموپلاستی قرار می گیرند. این اولین واقعیت است. در ادامه حقایقی درباره شیردهی پس از ماموپلاستی آمده که امیدواریم از خواندن آن بهره مند شوید.استفاده از سوتین بعد از جراحی ماموپلاستی می تواند بعد از عمل به شما کمک می کند.

بعد از ماموپلاستی امکان شیردهی وجود دارد

یکی دو دهه پیش ، بسیاری از زنان پس از ماموپلاستی قادر به شیردهی نبودند. اما امروزه با استفاده از روش هایی که جراحان عملکردهای مربوط به شیردهی را حفظ می کنند ، احتمالا می توانید نوزاد خود را با شیرتان تغذیه کنید.

سینه های شما به اندازه قبل از بارداری باز می گردند

همه خانم ها می توانند در دوران بارداری سینه های بزرگتری داشته باشند. به دلیل تأثیر استروژن و سایر هورمون های بارداری ، بافت پستان بزرگ می شود. به بیان ساده ، این بدان معناست که بارداری – نه شیردهی – سینه های شما را بزرگتر می کند.

با این حال ، بسیاری یا بیشتر خانم ها – خواه عمل جراحی کاهش داشته باشند یا نه – متوجه می شوند که سینه های آنها پس از از شیر گرفتن به اندازه قبل از بارداری (گن بارداری) برمی گردند.

مجاری پستان می تواند مجددا احیا شود

اغلب مجاری شیر در طی جراحی ماموپلاستی قطع می شوند. با این حال ، شواهد خوبی وجود دارد که برخی از این مجاری به یکدیگر متصل می شوند ، یا برخی از مسیرهای جدید انتقال ایجاد می شود. اما چه مقدار از نوسازی انجام می شود؟

این به عوامل مختلفی بستگی دارد ، اما به نظر می رسد که عمل شیردهی بدن را وادار به ایجاد این “مسیرهای” جایگزین برای حمل شیر می کند.

اعصاب می توانند بازسازی شوند

عصب بین دنده ای ۴ به مغز سیگنال می دهد تا اکسی توسین و پرولاکتین آزاد کند. اگر این عصب قطع شود ، دفع شیر اتفاق نمی افتد. بر خلاف وضعیت نوسازی مجدد مجاری ، شیردهی بر روی عصب تأثیر نمی گذارد. احیای مجدد اعصاب ممکن است دو سال طول بکشد.

گن و سوتین پس از جراحی فاجات

 می توانید میزان شیر خود را افزایش دهید

در همه مادران ، شیر دهی به یک حلقه بازخورد مثبت بستگی دارد. یعنی این که هرچه بیشتر شیر را بردارید ، سینه های شما با شیر دوباره پر می شود.

این نکته قابل توجه است. یک زن متوسط ​​تقریباً نه مجرا دارد. با این حال ، بعضی از زنان چهار مجرا دارند. بدیهی است که زنانی که مجاری کمتری برای شروع دارند ، حتی در حین جراحی حتی یک مجرا قطع می شوند.

یک پستان ممکن است بیشتر از دیگری شیر تولید کند

حتی در بین زنانی که جراحی پستان انجام نداده اند ، گاهی اوقات یک پستان بیش از دیگری شیر تولید می کند. چنین تفاوتی ، اگر خیلی چشمگیر نباشد ، می تواند كاملاً طبیعی باشد – یا حداقل شایع باشد.

شیردهی به شیردهی بیشتر می انجامد

کاملاً ممکن است که شما شیر کامل نداشته باشید. ممکن است نیاز به مکمل داشته باشید. اما نکته اصلی این است: هیچ چیز به اندازه تحریک مکرر و شیردهی نمی تواند به شیردهی کمک کند. در مجله فروشگاه هامون مدیکال مطالب علمی زیادی را مطالعه کنید .

مطالب مرتبط

دیدگاهی در مورد “شیردهی پس از ماموپلاستی

  1. شاداب گفت:

    بعد از عمل ماموپلاستی میتونیم به بچه شیر بدیم؟

    1. مجله علمی هامون مدیکال گفت:

      سلام دوست عزیز. بله با توجه به پیشرفت های علمی امکان شیر دهی بعد از عمل ماموپلاستی به نوازد هست . استفاده از سوتین بعد عمل ماموپلاستی فاجات به شما در این زمینه بسیار کمک خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *