بارداری و زايمان

شیردهی مادران و مراقبت ها

شیردهی ،مادران در دوران شیردهی معمولا فراموش می کنند که باید از خود و همچنین کودک مراقبت کنند. با به خاطر سپردن آخرین زمان تغذیه کودک ، اطمینان از وضعیت صحیح قرارگیری و قفل کودک و شمردن پوشک های کثیف، چیزهای زیادی وجود دارد که باید به آنها فکر کنید.

با این حال، مراقبت از نیازهای خود و همچنین کودک ضروری است. در اینجا چند دستورالعمل برای مراقبت از خود – از جمله تغذیه، کاهش وزن با ورزش، بهداشت و بهداشت عاطفی – برای مادران شیرده آورده شده است.

تغذیه مادران شیرده

شیردهی

افسانه ها و داستان های قدیمی بسیار زیاد است در مورد آنچه مادران شیرده نباید بخورند منتشر می شود، اما تقریبا می توانید همه آنها را نادیده بگیرید.آنچه مهمترین است دریافت مواد مغذی مورد نیاز بدن هنگام شیردهی است. اطمینان حاصل کنید که نیاز بدن خود را تأمین می کنید.این مورد یکی از اصول شیردهی به نوزاد است.

 • سعی کنید یک رژیم غذایی سالم و متعادل داشته باشید.
 • مایعات زیادی بنوشید تا هیدراته بمانید.
 • روزانه حدود ۵۰۰ کالری اضافی دریافت کنید
 • مصرف ویتامین قبل از زایمان را ادامه دهید.

اگر رژیم شما از نظر غذایی کم باشد، مواد مغذی بدن خود را فدا می کنید. بدن شما ابتدا آنچه را که برای تهیه شیر مادر سالم برای کودک شما لازم است، تأمین می کند و باقیمانده آن را برای شما باقی می گذارد که می تواند احساس فرسودگی و خستگی در شما ایجاد کند.

با خوردن انواع غذاها و انتخاب مواد مغذی و میان وعده ای، می توانید بدن خود را سالم و قوی نگه دارید در حالی که شیر مادر تهیه می کنید. همچنین حتماً باید از غذاهایی که لذت می برید استفاده کنید. برای آن دسته از غذاهایی که از سلامتی کمتری برخوردار هستند ، کافی است همراه با رژیم متعادل از آن لذت ببرید.

 رفع نیازهای تغذیه ای خود در دوران شیردهی

کاهش وزن

شیردهی ممکن است به شما در کاهش وزن کمک کند، ۲ اما کاهش وزن بعد از زایمان به بدن و رژیم شما بستگی دارد. در اینجا چند نکته برای حفظ وزن سالم در دوران شیردهی آورده شده است.

اگر رژیم غذایی سالم و متعادل دارید، باید در دوران شیردهی به تدریج وزن کم کنید ممکن است اندازه و مدل سینه های شما تغییر کند . به طور کلی ، کاهش وزن آرام و آهسته سالم است.

به خاطر داشته باشید آنچه می خورید می تواند بر توانایی شما در کاهش وزن تأثیر بگذارد.

بدن شما در دوران شیردهی به کالری بیشتری احتیاج دارد، اما دقیقاً مانند زمانی که شیر نمی دهید، اگر مرتباً کالری بیشتری از میزان نیاز بدن خود مصرف کنید ، اضافه وزن پیدا می کنید.

تمرکز خود را بر این بگذارید که بدن خود را با غذاهای مغذی تأمین کنید و میان وعده های سالم و راضی کننده را در دسترس جایی که بیشتر اوقات شیر ​​می دهید، نگه دارید. افزودن ورزش به غذای سالم همچنین می تواند به کاهش وزن کمک کند .اگر مشکل شیر دهی دارید از شیردوش برقی استفاده کنید .

شیردهی و ورزش

در حالی که کاهش وزن در دوران بارداری(گن بارداری) برای بسیاری از مادران جدید هدف سالم است ، اما به همان اندازه مهم است که از کاهش وزن بیش از حد سریع جلوگیری کنید.

کاهش سریع وزن زیاد می تواند باعث کاهش شیر شما شود. برای سلامتی خود و کودک خود از رژیم های غذایی دقیق کاهش دهنده کالری و هرگونه محصول ، قرص و مکمل کاهش وزن خودداری کنید.

اگر تصمیم دارید یک برنامه کاهش وزن را شروع کنید، اطمینان حاصل کنید که هر روز کالری کافی دریافت می کنید و پزشک پیشرفت شما را دنبال می کند.

همه زنان متفاوت هستند. گرچه بعد از به دنیا آوردن فرزندتان می خواهید وزن خود را که در دوران بارداری افزایش داده اید کاهش دهید، اما داشتن صبور بودن و دادن وقت به خود مهم است.

 نکاتی برای کاهش وزن ایمن در دوران شیردهی

تمرین فیزیکی

بعد از اینکه کودک خود را به دنیا آوردید ، ممکن است احساس شود سالها طول می کشد که دوباره بتوانید به ورزشگاه بروید. اما ورزش برای سلامتی شما به عنوان یک مادر شیرده مهم است. می توانید هر روز یک پیاده روی زیبا و سریع را به یک هدف تبدیل کنید.

به جای اینکه خودتان را برای رسیدن به اهداف عالی تناسب اندام تحت فشار قرار دهید ، روی یافتن یک ورزش پایدار و قابل انجام تمرکز کنید که از آن لذت ببرید و باعث احساس خوبی شود. در اینجا برخی از دستورالعمل هایی که برای ورزش به عنوان یک مادر شیرده باید دنبال کنید:

قبل از شروع ورزش به کودک خود شیر دهید (یا پمپ کنید). اگر سینه های شما خیلی پر از شیر نباشد، تمرین شما راحت تر خواهد بود.

سوتین مناسب بپوشید

شما می خواهید پشتیبانی کنید، اما نمی خواهید سوتین خیلی تنگ باشد. هر چیزی که بیش از حد محدود کننده باشد و باعث فشار بیش از حد بر بافت پستان شما شود ، می تواند باعث بسته شدن مجاری شیر یا ورم پستان شود.

خرید گن بعد زایمان و سزارین از فروشگاه اینترنتی هامون مدیکال

به خصوص در هوای گرم خوب هیدراته باشید.

بعد از تمرین بدن خود را بشویید. بعد از ورزش و قبل از شیردهی، دوش بگیرید یا سینه های خود را بشویید تا عرق سینه ها و پستان های شما از بین برود.

از تمرین لذت ببرید در این دوران شیر دهی و کاهش وزن را می توانید تجربه کنید. در حالی که شما این کار را انجام می دهید ، ماده شیمیایی تقویت کننده خلق و خو، سروتونین، در بدن شما آزاد می شود.

مراقبت از پستان های خود در دوران شیردهی

کارهای زیادی برای مراقبت از پستان هنگام شیردهی لازم نیست ، اما چند کار وجود دارد که می توانید برای راحت ماندن و جلوگیری از مشکلات پستان انجام دهید.

رعایت نکات بهداشتی در دوران شیردهی بسیار مهم است که شامل دوش گرفتن یا استحمام هر روز و پاکسازی سینه ها می شود.

شستشو پستان در دوران شیردهی

سالها به مادران شیرده گفته می شد که پستان خود را با صابون شستشو ندهند زیرا باعث خشک شدن ناحیه پستانک می شود. اما، اگر از صابون مرطوب کننده و ملایم استفاده می کنید و آن را کاملا آبکشی می کنید، این مسئله نباید مسئله ساز باشد.

هنگام شیردهی ، روغن های طبیعی ترشح شده از غدد مونتگومری – برجستگی های کوچکی که بر روی آرئول شما دیده می شوند – نوک سینه ها را تمیز و مرطوب می کنند.

آنها همچنین به جلوگیری از تولید مثل باکتری ها کمک می کنند. شما نمی خواهید این غدد را از عهده کار خود بردارید ، بنابراین فقط مراقب باشید که سینه ها را کمی بشویید.

همچنین مفید است که مقداری از شیر خود را به نوک سینه های خود مالیده و بگذارید تا در هوا خشک شود. زیرا شیر مادر خاصیت ضد عفونی دارد.

استفاده از سوتین تمیز

هر روز از سوتین پرستاری تازه و تمیز استفاده کنید و در صورت خیس یا خیس شدن ، آن را در طول روز عوض کنید. و اگر از پد های پستان استفاده می کنید تا شیر مادر شما را در معرض نشت قرار دهد، حتما مرتبا آنها را عوض کنید.

سوتین مرطوب یا پدهای مرطوب سینه که روی پستان شما گذاشته می شود می تواند باعث خرابی پوست شود. بعلاوه، محیط گرم و مرطوب و شیرین مکان مناسبی برای رشد باکتری ها یا مخمر است.

اگر دچار مشکلات دردناک پستان مانند زخم پستانک یا مجاری شیر بسته هستید ، بلافاصله آنها را درمان کنید تا از بدتر شدن آنها یا تداخل در شیردهی جلوگیری کند.

سلامت عاطفی و روانی دوران شیردهی

مادران جدید می توانند در عرض چند دقیقه از حالت خوشحال به حالت ناراحت تبدیل شوند و به حالت خوشبخت برگردند. از تغییر هورمون ها به فرسودگی گرفته تا نگه داشتن بسته کوچک شادی، احساسات غیر منتظره ای وجود دارد. مطمئناً تجربه یک سری احساسات طبیعی است. در اینجا چند نکته برای مراقبت از سلامت روحی و روانی خود در دوران شیردهی آورده شده است.

از پشتیبانی دیگران بهره مند شوید

تغذیه با شیر مادر می تواند بسیار پاداش آور باشد، اما همچنین می تواند پر از چالش ، نگرانی و عقب نشینی باشد. درباره افرادی که در زندگی خود می توانند برای مشاوره و پشتیبانی مفید به آنها مراجعه کنید ، فکر کنید. این ممکن است شریک زندگی شما ، مادر شما ، خواهرتان ، درمانگر شما یا یک دوست خوب باشد.

اگر سیستم پشتیبانی قوی ندارید ، عضویت در یک گروه محلی یا آنلاین برای شیردهی را در نظر بگیرید. شما هرگز نمی دانید چه موقع مسئله شیردهی بروز می کند و برای اینکه بتوانید از این طریق عبور کنید به کمی حمایت نیاز دارید.

وقتی می توانید استراحت کنید

کارهای زیادی وجود دارد که باید مادر باشید. وظایف روزانه شما ممکن است طاقت فرسا باشد ، و وقتی خسته شوید بدتر است. شاید استراحت کافی آسان نباشد ، اما می توانید امتحان کنید.

اگر هنگام خواب کودک می خوابید و از هر فرصتی برای بلند کردن و بستن چشم خود استفاده می کنید ، مطمئناً احساس راحتی و آمادگی بیشتری برای پذیرش مسئولیت های خود خواهید داشت.

درباره احساسات خود صحبت کنید

لازم نیست همه چیز را پنهان کنید. با دوستان خود صحبت کنید یا اگر احساس راحتی نمی کنید که با آنها صحبت کنید، می توانید با یک متخصص صحبت کنید. پزشک شما یک منبع عالی است و می تواند شما را به فرد مناسبی متصل کند.

برای خود وقت بگذارید

خیلی وقت ها مادران فکر می کنند باید همه کارها را انجام دهند. اما ، شما مجبور نیستید همه کارها را برای همه ۲۴ ساعته ، هفت روز هفته انجام دهید. وقت گذاشتن برای خودتان درست است. از شریک زندگی خود، یکی از اعضای خانواده یا یکی از دوستانتان بخواهید که مدتی در کنار کودک بمانند و به پیاده روی، ملاقات با ناهار با دوست خود بپردازند یا فقط چرت بزنند.

وقت گذاشتن برای خود برای انجام کاری که از آن لذت می برید به شما این امکان را می دهد که احساس شادابی به مسئولیت های خود برگردید و این برای شما و کودک شما خوب است.

برای از شیر گرفتن آماده شوید

وقتی زمان آن است که کودک خود را از شیر بگیرید ممکن است انتظار موجی از غم و اندوه را نداشته باشید. اما پایان رابطه شیردهی به طرز حیرت انگیزی ممکن است دشوار باشد ، حتی اگر برای آن برنامه ریزی می کردید یا چشم به راه آن بودید.

با شناخت و تصدیق از دست دادن و انتقال، می توانید خود را برای ترک آن قسمت از زندگی خود با کوچولوی خود آماده کنید و به دنبال ماجراهای جدیدی باشید که همزمان با رشد کودک خود با هم تجربه خواهید کرد.

علائم افسردگی پس از زایمان

مادران شیرده ممکن است طیف وسیعی از احساسات طبیعی را تجربه کنند. اما غم و اندوه ، احساس گناه یا اضطراب شدید می تواند نشانه ای از موارد جدی تری باشد. در صورت مشاهده علائم افسردگی پس از زایمان، فوراً با پزشک خود صحبت کنید:

 • اغلب گریه کردن
 • نگرانی یا اضطراب بیش از حد در مورد والدین و کودک خود
 • احساس اینکه می خواهید به خود یا کودک خود آسیب برسانید
 • از دست دادن اشتها
 • از دست دادن علاقه به چیزهایی که قبلاً از آنها لذت می بردید
 • خوب نخوابیدن

فراموش کردن یا کنار گذاشتن مراقبت از خود هنگامی که یک مادر تازه کار و خسته هستید آسان است. اما خودخواهانه نیست که هر روز مدتی را برای مراقبت از سلامت جسمی و عاطفی خود اختصاص دهید. این ممکن است در واقع بهترین کاری باشد که می توانید برای خانواده خود انجام دهید.

در هنگام شیر دهی با خوب غذا خوردن ، کمی استراحت ، کمی وقت برای دوش گرفتن و گذراندن وقت با یک دوست از نیازهای خود مراقبت می کنید، می تواند به شما احساس سلامتی و شادی بیشتری دهد.

هنگامی که احساس خوبی داشته باشید ، آماده و قادر به مراقبت بهتر از کودک و خانواده خود خواهید بود.

از این که تا پایان این مقاله همراه مجله سلامتی سایت هامون مدیکال بودید از شما سپاسگزاریم.

مطالب مرتبط

دیدگاهی در مورد “شیردهی مادران و مراقبت ها

 1. لیلا گفت:

  سلام خسته نباشید ممنون از مطلب پر بارتون .برای شیردهی بیشتر چه مواد غذایی را در طول روز مصرف کنیم؟

  1. مجله علمی هامون مدیکال گفت:

   سلام ممنون از شما. مقاله بهترین رژیم غذایی بعد از عمل سزارین را بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *