سلامت روان

پاکسازی ذهن

راه هایی برای خانه تکانی عمیق ذهن

پاکسازی ذهن چیست؟ راه اندازی مجدد سریع مغز در صورت احساس استرس یا گیر افتادن می تواند باعث از بین رفتن عقاید موجود در حافظه فعال شما شود و فضای کاری مرتب تری را برای شما ایجاد کند.

به یک میز کاملاً انباشته با قطعات مختلف از پروژه ها، یادداشت ها و مقالات مهم فکر کنید. هنگامی که شما نیاز به یافتن اطلاعات خاصی دارید، ممکن است این بی نظمی کار شما را بسیار دشوار کند. در این مقاله درباره پاکسازی ذهن بیشتر صحبت می کنیم

به همین ترتیب، وقتی افکار غیرضروری یا آزار دهنده در مغز شما جمع می شود ، ممکن است در نهایت از طریق همان داده های ذهنی ناخواسته دوچرخه سواری کنید.

جستجوی بی نتیجه برای یک خاطره یا فکر مهم دیگر می تواند احساس مه آلود و سرشار از احساس را در شما ایجاد کند. اگرچه نگران نباشید – وقتی به نظر می رسد ذهن شما به همان راحتی کار نمی کند ، هشت نکته زیر ممکن است کلاهبرداری را انجام دهند.

ذهن آگاهی را تمرین کنید

پاکسازی ذهن

راه های پاکسازی ذهن

آموزش ذهنیت بیشتر می تواند از جهات مختلفی برای شما مفید باشد.از طرف دیگر، می تواند به شما کمک کند تا در حوادث اطراف خود حاضر و متمرکز باشید. حضور داشتن به این معناست که ، از جمله چیزهای دیگر می توانید توجه کامل خود را به همکار خود جلب کنید زیرا آنها توضیح می دهند که چگونه یک کار پیچیده را انجام دهند.

پاکسازی ذهن یعنی یادگیری اینکه ذهن خود را به صورت همزمان به یک کار معطوف می کنید می تواند به شما کمک کند تا به آرامی از افکار پیش زمینه دست بردارید. آنها هنوز آنجا هستند ، اما به جای اینکه توجه شما را جلب کنند ، آرامتر در زیر سطح استراحت می کنند.

این کمک می کند تا پهنای باند ذهنی آزاد شود ، تجربه ها لذت بخش تر و عجولانه تر شوند و پاکسازی ذهن صورت گیرد.

مراقبه ، به ویژه مراقبه ذهن آگاهی ، می تواند با تقویت یادآوری و از بین بردن فشار روانی ، به شما یاد دهد که با افکار حواس پرت بنشینید ، آنها را تأیید کنید و آنها را رها کنید.

اما حتی اگر مدیتیشن هم جواب نداد ، با گذراندن روز خود می توانید از ذهن آگاهی برای افزایش آگاهی خود استفاده کنید.

روش ذهن آگاهی

برای پاکسازی ذهن خود روی احساسات تمرکز کنید. از پنج حس خود برای سازگاری کامل با تجربیات زندگی روزمره استفاده کنید ، هرچند که پیش پا افتاده به نظر برسند. دوش گرفتن؟ به بافت اسفنج ، رایحه پاک کننده ، بافت صاف وان توجه کنید. دوچرخه سواری برای کار؟ هنگام پدال زدن به باد صورت ، عطرهای مختلف در مناطق مختلفی که عبور می کنید ، سفت شدن و شل شدن عضلات توجه کنید.

روی نفس خود تمرکز کنید. اگر احساس می کنید بیش از حد احساس فشار شدید کرده اید ، کاهش عمدی تنفس می تواند به شما کمک کند تا زمین خود را حفظ کنید و به زمان حال برگردید. به آرامی نفس بکشید ، نفس خود را برای چند ثانیه نگه دارید ، سپس دوباره نفس بکشید. ۱۰ بار تکرار کنید.

کنجکاو باشید باز كردن كامل ذهن نسبت به آنچه می توانید از یك موقعیت معین یاد بگیرید می تواند به شما در حفظ تمركز خود كمك كند. وقتی احساسات به وجود می آیند ، از خود بپرسید که چه عواملی آنها را تحریک کرده و چرا. اگر همان فکر حواس پرتی را دنبال می کنید ، آن را به منبع منتقل کنید تا درباره علت ایجاد آن بیشتر بدانید.

احتمالاً خواهید دید که افکار شما گاهی اوقات ادامه می دهند. این طبیعی است ، بنابراین سعی کنید خودتان را به دلیل هوشیاری کافی انتقاد نکنید. در عوض ، فقط افکار خود را به آنچه می خواهید روی آن تمرکز کنید برگردانید. دستیابی به این مهارت ممکن است زمان بر باشد ، اما سرانجام ذهن شما به حضور ماندن عادت می کند.

ذهنیات خود را بنویسید

وقتی ذهن شما با افکار استرس زا همراه است ، مرتب کردن بر اساس آنها و تعیین اینکه چه چیزی بیشترین پریشانی را ایجاد می کند ، همیشه آسان نیست.

اگر تاکنون ژورنالی را نگه داشته اید ، ممکن است از قبل بدانید که نوشتن افکار خود معمولاً جستجو در آنها را آسان می کند.

تحقیقات از این ایده حمایت می کند که روزنامه نگاری می تواند به کاهش افکار سرزده و سایر “شلوغی های ذهنی” کمک کند. در نتیجه ، حافظه فعال و سایر عملکردهای شناختی می توانند روان تر عمل کنند و به طور بالقوه استرس را همزمان کاهش دهند.

توانایی خواندن افکار خود پس از نوشتن آنها می تواند الگوها یا مشکلات را برجسته کند. بعد از یک جلسه آزاد نویسی ، ممکن است حتی متوجه شوید که همه از نگرانی هایی که بر زبان آورده اید آگاه نیستید. اکنون که آنها وارد آگاهی شما شده اند ، می توانید برای تسکین پایدار به آنها بپردازید.

علاوه بر این ، نوشتن احساسات شما تقریباً یک عمل نمادین به نظر می رسد. وقتی آنها را روی کاغذ می گذارید ، به یک معنا آنها را از ذهن خود منتقل می کنید.

این نکات ژورنالیستی را امتحان کنید:

نکات ژورنالیستی برای پاکسازی ذهن

مقاوم باش. هر روز حداقل ۱۵ دقیقه به نوشتن اختصاص دهید. نکته: سعی کنید عصر را به عنوان بخشی از مراسم قبل از خواب بنویسید.

با جریان برو. درباره هر چیزی که به ذهنتان خطور می کند بنویسید. به جای خط زدن یا سانسور خود ، به راحتی اجازه دهید افکار شما جریان پیدا کنند.

آن را نزدیک نگه دارید. ژورنال خود را همراه داشته باشید تا در طول روز فکرهای دشوار یا تکراری را پیگیری کنید.

برای تأمل وقت بگذارید. به آنچه نوشتید نگاهی بیندازید و توجه داشته باشید که با گذشت زمان همه چیز تغییر کرده یا ثابت مانده است. از این سرنخ ها برای کمک به کشف مناطق رشد آینده استفاده کنید.

به موسیقی گوش بسپارید

بسیاری از مردم از گوش دادن به موسیقی لذت می برند ، اما موسیقی چیزی بیش از یک تجربه شنیداری دلپذیر را ارائه می دهد.

بسیاری از مردم از گوش دادن به موسیقی لذت می برند ، اما موسیقی چیزی بیش از یک تجربه شنیداری دلپذیر را ارائه می دهد. این می تواند:

  • به از بین بردن استرس بهبود روحیه کمک کند.
  • باعث بهبود تمرکز و تقویت حافظه می شود.
  • انگیزه یادگیری را افزایش می دهد.
  • توانایی انطباق مغز را تقویت می کند.

اگر به طور منظم موسیقی گوش می دهید ، ممکن است قبلاً متوجه شده باشید که باعث می شود توجه شما به کار راحت تر باشد و با موفقیت به پایان برسد.

حتی ممکن است شما چند آهنگ انتخابی داشته باشید که به شما کمک می کند بین کارها تازه شوید و تمرکز خود را تغییر دهید ، یا یک لیست پخش که احساس آرامش می کند هنگامی که احساس خطر می کنید توسط افکار اضطراب آور به شما کمک می کند.

شما احتمالاً آن جلوه ها را تصور نمی کنید ، بنابراین به گوش دادن ادامه دهید – موسیقی مزایای زیادی دارد.

خواب مناسب داشته باشید

خواب راحت می تواند شما را هنگامی که احساس خستگی جسمی می کنید ، تازه کند. با این حال آنچه ممکن است شما ندانید این است که خواب کافی می تواند به محافظت در برابر خستگی روحی و ناراحتی عاطفی نیز کمک کند. تاثیر خواب بر پوست و سلامتی آن بسیار زیاد است.

خواب ناکافی یا ضعیف می تواند منبع اعتماد را در توانایی شما در حل مشکلات و تصمیم گیری تداخل کند ، و ممکن است یادآوری اطلاعات مهم یا تنظیم احساسات خود برای شما دشوارتر باشد.

احساس خستگی بیش از حد همچنین می تواند منجر به خستگی ذهنی شود ، جدا شدن از افکار آشفته و تمرکز بر کارهایی که باید انجام دهید دشوارتر است.

برای تنظیم مجدد مغز برای عملکرد بهینه در روز ، هدف خود این است که هر شب بین ۷ تا ۹ ساعت بخوابید.

به خواب رفتن اغلب آسان تر از انجام است ، به ویژه هنگامی که اضطراب و افکار حلقه ای مسیر بی پایان در مغز شما ایجاد می کند. اگر به نظر آشنا می رسد ، این ۱۷ نکته برای خواب بهتر را بررسی کنید.

قدم زدن

تغییر محیط و بیرون رفتن برای پیاده روی فرصتی عالی برای پاکسازی سر و تمرکز مجدد شماست.

تحقیقات ۲۰۱۴ نشان می دهد که بهبود خلاقیت فقط یکی از مزایای یک پیاده روی خوب است. پیاده روی همچنین به ترویج ایده های آزادتر کمک می کند ، بنابراین یک پیاده روی منظم روزانه می تواند به شما کمک کند “دوباره” تنظیم کنید زمانی که همان افکار به ذهن شما خطور می کند تا حواس شما را پرت کند.

ورزش ۲۰ یا ۳۰ دقیقه ای می تواند به بهبود تصمیم گیری و زمان واکنش درست قبل از یک کار شناختی کمک کند ، اما پیاده روی نیز مزایای طولانی مدت دارد.

برای سلامت کلی مغز بهتر و کاهش استرس در معامله ، سعی کنید پیاده روی سریع یا هر ورزش برای لاغری را به برنامه عادی خود اضافه کنید.

فضای خود را مرتب نگه دارید

همانطور که اهمال کاران در سراسر جهان می دانند ، یک جلسه تمیز کردن شدید فرار کامل از یک کار دشوار یا ناخوشایند را ارائه می دهد. گرچه ممکن است موارد دیگری در این رویکرد خاص وجود داشته باشد تا اینکه صرفاً به تعویق انداختن کار خود بپردازید.

دلایل تأخیر خود را در نظر بگیرید. شاید احساس کند در شروع کار گیر افتاده اید یا مطمئن نیستید.

ممکن است متوجه این موضوع نشوید ، اما محیط پیرامونی شما می تواند تأثیر زیادی در محیط ذهنی شما بگذارد. وقتی مغز شما به اندازه میز کار شما آشفته است ، ممکن است در تمرکز یا درک ایده هایی که جستجو می کنید مشکل داشته باشید. در نتیجه ، شما در نهایت راهی پیدا می کنید که خود را از عدم بهره وری منحرف کنید.

مرتب کردن محل کار خود می تواند به شما کمک کند تا روند تفکر خود را تازه کنید ، اما همچنین می تواند زمان زیادی را بگیرد – وقتی در یک مهلت محدود قرار دارید ، خوب نیست. درعوض ، سعی کنید مرتباً برای حفظ مرتب بودن فضای کار خود تلاش کنید تا عملکرد شناختی را تقویت کرده و گردش کار را بهبود ببخشید.

پاکسازی ذهن

تمرکز خود را بر عدم تمرکز بگذارید

برای تمرکز تلاش می کنید؟ گاهی اوقات ، بهترین راه برای حل این مشکل این است که به سادگی دست از تلاش بردارید.

از نظر ورزش بدنی به آن فکر کنید. بدن شما در طول روز و بدون وقفه زمان سختی برای آهسته دویدن خواهد داشت ، درست است؟ خوب ، مغز شما نیز به خرابی نیاز دارد. تاثیر دویدن بر کاهش وزن را نمی توان نادیده گرفت.

اجازه دادن به تمرکز خود را با منطقه بندی مختصر ، شبکه حالت پیش فرض را در مغز شما فعال کرده و به آن فرصت استراحت می دهد. همانطور که خواب به نفع شماست ، این دوره استراحت نیز به نفع مغز شماست. تمرکز نداشتن می تواند به ارتقا خلاقیت، تیز کردن فرایندهای فکری و بهبود حافظه و یادگیری کمک کند.

سخن آخر

مغز شما ممکن است در واقع دکمه راه اندازی مجدد را نداشته باشد ، اما کارهای زیادی وجود دارد که می توانید برای راه اندازی مجدد انجام دهید.

اگر استراتژی های بالا نتوانند به پاکسازی ذهن و بهبود تمرکز شما کمک کنند ، صحبت با یک درمانگر گام خوب بعدی است.

از این که تا پایان این مقاله همراه مجله سلامتی سایت هامون مدیکال بودید از شما سپاسگزاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *