آموزشی

مقایسه دستگاه بخور سرد با گرم

دستگاه بخور ،دستگاه رطوبت ساز یا دستگاه بخور یک مرطوب کننده درمانی برای جلوگیری از خشکی است که رطوبت را به هوا اضافه می کند و می تواند باعث تحریک در بسیاری از قسمت های بدن شود.

هنگامی که هوای خشک زمستان وارد شود، می تواند چیزی غیر از پوست تحریک شده و لبهای منقبض شده را به همراه داشته باشد، همچنین در موارد سرماخوردگی و آنفولانزا افزایش ایجاد می کند و تعداد زیادی از بیماری های تنفسی را تشدید می کند. افزودن رطوبت به هوا می تواند شما را از خشکی پوست گرفته تا سرفه های خشک خلاصی بخشد. بهترین راه برای این کار داشتن یک دستگاه بخور با کیفیت است.

رطوبت سازها به ویژه می توانند برای درمان خشکی پوست، بینی، گلو و لب ها موثر باشند. دستگاه های رطوبت ساز همچنین می توانند برخی از علائم ناشی از آنفولانزا یا سرماخوردگی را کاهش دهند. با این حال، استفاده بیش از حد از دستگاه های رطوبت ساز می تواند مشکلات تنفسی را بدتر کند. مهم است که بدانید چگونه از آنها به درستی استفاده کنید.

موارد کاربرد دستگاه بخور کدام است؟

دستگاه بخور سرد

بخار به عنوان یک ماده مرطوب کننده طبیعی عمل می کند که می تواند خشکی را برطرف کند. به همین دلیل، مرطوب کننده ها اغلب برای تسکین و بهبود موارد زیر استفاده می شوند:

  • پوست خشک
  • احتقان سینوس / سردرد
  • خشکی گلو
  • تحریک بینی
  • بینی های خونین
  • تارهای صوتی تحریک شده
  • سرفه خشک
  • لبهای ترک خورده

ممکن است در صورت خشک شدن هوای منزل مستعد این ناراحتی ها باشید. این امر خصوصا در ماه های زمستان یا هنگام استفاده از تهویه هوا در طول تابستان معمول است.

مقایسه انواع دستگاه های بخور

رطوبت سازها از طرق مختلف به هوا رطوبت می بخشند اما هرکدام مزایا و اشکالات بالقوه خاص خود را دارند. وقتی نوبت به مرطوب سازی هوا می رسد ، هم غبار خنک و هم رطوبت ساز غبار گرم به یک اندازه برای انجام کار واجد شرایط هستند. تفاوت اصلی در روند کار و آنچه شما برای محیط زندگی خود ترجیح می دهید یا نیاز دارید نهفته است. در اینجا تفاوت های اصلی بین این دو فناوری وجود دارد:

جوانب مثبت و منفی رطوبت ساز بخار گرم

رطوبت سازها غبار گرم از یک عنصر گرمایشی برای جوشاندن آب و ایجاد بخار استفاده می کنند و می توانند در این روند هوای اتاق را کمی (اما به طرز محسوسی) گرم کنند. به دلیل گرما ، بهتر است این موارد را از دسترس کودکان یا حیوانات خانگی دور نگه دارید. رطوبت سازهای مه گرم برای کاهش باکتری ها و میکروب ها بهتر هستند و می توانند به اشباع رطوبت بالاتری برسند. همچنین می توان از آنها با برخی از محصولات دارویی برای بهبود تسکین سرفه استفاده کرد.

از آنجا که دستگاه های رطوبت ساز غبار گرم بدون فن داخلی کار می کنند، بنابراین آنها ساکت تر از همتای خنک خود هستند. در سمت دیگر، رطوبت سازهای مه گرم ممکن است به انرژی بیشتری احتیاج داشته باشند و اگر به دلیل عنصر گرمایش، بچه های کوچک یا حیواناتی در اطراف خود داشته باشید، می توانند خطرناک باشند. گرما همچنین می تواند علائم اگزما را در موارد شدید تشدید کند.

جوانب مثبت و منفی رطوبت ساز بخار سرد

دستگاه بخور سرد و خنک معمولا ایمن ترین رطوبت ساز برای نوزادان و کودکان خردسال هستند زیرا خطر سوختگی وجود ندارد. آنها به طور کلی از فن برای تبخیر آب در هوا استفاده می کنند ، که می تواند باعث ایجاد اثر سرد در اتاق شود. این باعث می شود آنها برای استفاده در طول سال عالی باشند زیرا احتمالا شما در تابستان بخار گرم و مرطوب نمی خواهید، اما به خاطر داشته باشید که این فن همچنین می تواند عملکردی پر سر و صدا را ایجاد کند.

اگرچه تمیز کردن آنها آسان است ، اما یک نقطه ضعف این است که رطوبت سازهای خنک در صورت عدم نگهداری صحیح ، می توانند رشد باکتری ها را راحت تر جمع کنند. اطمینان حاصل کنید که برای جلوگیری از رشد باکتری و رشد کپک، مرطوب کننده خود را مرتبا تمیز کنید.

غبار سرد را می توان به روش های مختلف، از جمله فن آوری های تبخیری و اولتراسونیک، ایجاد کرد:

رطوبت سازهای تبخیری با استفاده از یک فن هوا را از طریق یک فتیله مرطوب (یا فیلترهای فتیله) بیرون می کشند و سپس بخار را در هوا آزاد می کنند. این موارد احتمالاً باعث رشد کپک یا کپک در اتاق می شوند زیرا منجر به چگالش بیش از حد در کف یا سطح نمی شوند. نگهداری کمی دشوار است زیرا برای جلوگیری از رشد باکتری در دستگاه باید مرتباً فتیله را تعویض یا فیلتر کنید.

رطوبت سازهای اولتراسونیک از صفحه لرزشی با سرعت بالا برای تبدیل آب به غبار ریز استفاده می کنند. با داشتن فن های کوچکتر و فاقد آب غوطه وری ، اینها معمولا در مورد رطوبت سازهای خنک و غبار آرام ترین گزینه هستند. تمیز کردن نیز نسبتاً ساده است (فقط مخزن و مواد داخلی را بشویید).

کدام رطوبت ساز بهتر است؟

اگرچه هر دو اتاق را مرطوب می کنند ، اما بین رطوبت ساز غبار سرد و گرم تفاوت وجود دارد. هرکدام از آنها راه های مختلفی برای ورود رطوبت به هوا دارند. رطوبت ساز غبار گرم قبل از اینکه آب را به هوا منتقل کند ، گرم می کند. مرطوب کننده خنک ابتدا آب را گرم نمی کند. آن را با یک فن یا ارتعاشات اولتراسونیک به بیرون هدایت می کند. این امر هوا را در دمای اتاق نگه می دارد و حتی می تواند آن را کمی خنک کند.

کدام رطوبت ساز برای سرماخوردگی بهتر است؟

هنگامی که اتاق سرد است، گرفتن رطوبت ساز غبار گرم فوایدی دارد. از آنجا که رطوبت ساز خنک با بیرون کشیدن هوای خنک، گاهی اوقات توسط یک فن کار می کند، می تواند اتاق را خنک کند. از طرف دیگر، یک رطوبت ساز غبار گرم هوای گرم منتشر می کند. این باعث گرم شدن اتاق می شود و آن را به گزینه ای بهتر برای محیط های سرد تبدیل می کند.

کدام رطوبت ساز برای تنفس درمانی بهتر است؟

افراد مبتلا به بیماری های تنفسی معمولا از یک مرطوب کننده خنک استفاده می کنند. رطوبت سازهای خنک هوا باعث تصفیه هوا می شوند و تنفس را بسیار راحت تر می کنند. علاوه بر این، دستگاه رطوبت ساز باید به طور مداوم کار کند تا بیشتر مردم مزایای آن را احساس کنند.

مقایسه دستگاه بخور سرد و گرم

کدام رطوبت ساز برای کودکان بهتر است؟

وقتی نوبت به خنک کننده و رطوبت ساز غبار گرم می رسد، بهترین مواد خنک کننده برای کودکان است. این به دلیل ایمنی است. اگر کودک بیش از حد به بخار حاصل از رطوبت سازهای غبار گرم نزدیک شود ، می تواند سوختگی ایجاد کند. اگر آب حاصل از یک غبار گرم یک بار ریخته شود، ممکن است کودک را نیز بسوزاند. این مسئله به ویژه اگر نوزادی داشته باشید که بتواند سینه خیز کند نگران کننده است.

کدام رطوبت ساز برای خشکی پوست بهتر است؟

خشکی پوست در ماه های خشک سال مشکل خاصی است. اما با استفاده از مرطوب کننده می توان پوست خشک را تسکین داد. وقتی نوبت به خنک کننده و دستگاه بخور گرم می رسد ، هر دو در اینجا مفید هستند. از آنجا که پوست شما خشک است زیرا هوا خشک است، هر دو رطوبت ساز به کاهش هوای خشک کمک می کند، که در نتیجه باعث خشکی پوست شما می شود.

کدام رطوبت ساز برای آلرژی و سینوس بهتر است؟

دستگاه بخور زیکلاس c06

حتی در مورد آلرژی و مشکلات سینوس ها، دستگاه رطوبت ساز خنک و گرم نیز فواید سلامتی دارند. غبار خنک معمولا برای کسانی که آلرژی دارند استفاده می شود زیرا تنفس هوای تصفیه شده از مرطوب کننده راحت تر است. با این حال، از موارد مه گرم نیز می توان استفاده کرد. حتی می توان با کمک برخی از آن دارویی را در هوا پراکنده کرد. این امر به ویژه برای مسائل مربوط به سینوس های ناشی از سرماخوردگی بسیار مناسب است. اما به یاد داشته باشید هرگز از دارویی که پزشک برای کودکان یا نوزادان تجویز نکرده است استفاده نکنید.

با هر کدام یک از انواع دستگاه بخور (رطوبت سازهای خنک یا بخارسازهای گرم)هوای اتاقتان را که مرطوب کنید بدانید در هر دو فوایدی وجود دارد. همچنین هر دو معایبی نیز دارند. هنگامی که بیمار هستید یا اگر آلرژی دارید، می تواند کمک شما باشد. آنها به بهبود خشکی پوست و تنفس راحت تر کمک می کنند. با این حال ، همیشه به یاد داشته باشید که برای کودکان از یک رطوبت ساز خنک استفاده کنید تا خطر سوختگی به همراه نداشته باشد. رطوبت سازها هر دو در انجام کارشان یعنی مرطوب شدن هوا عالی هستند. شما فقط باید بدانید که به دنبال چه چیزی هستید.برای انتخاب و خرید اینترنتی می توانید از طریق سایت اقدام نمایید.

از این که تا پایان این مقاله همراه مجله سلامتی سایت هامون مدیکال بودید از شما سپاسگزاریم.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *