بارداری و زايمان

ویروس کرونا و بارداری

ویروس کرونا و بارداری،(Corona Virus) بارداری یک زمان هیجان انگیز و استرس زا است. ذهن شما با هزاران سوال مواجه است از جمله اینکه چگونه بیماری کرونا در دوران بارداری بر کودک تأثیر می گذارد. شما باید همیشه در صورت بروز تب در بارداری به پزشک خود اطلاع دهید زیرا ویروس های خاصی ممکن است بر سلامت کودک شما تأثیر بگذارند. ویروس هایی مانند:

 • سیتومگالوویروس (CMV)
 • واریسلا زوستر
 • ویروس زیکا
 • سرخچه
 • پاروویروس B19
 • تبخال
 • اچ آی وی

در سال ۲۰۱۹ ، یک ویروس جدید به صحنه جهانی آمد و به سرعت گسترش یافت: ویروس کرونا ، مسئول بیماری تنفسی COVID-19. با وجود ویروس زیکا و خطرهای ناهنجاری های تولد در ذهن بسیاری از افراد ، زنان باردار نگرانی دیگری را به لیست های در حال رشد خود اضافه کرده اند. استفاده از دستگاه اکسیژن ساز در منزل می تواند به تنگی نفس شما کمک کند .

و در سال ۲۰۲۰ ، منبع معتبر سازمان بهداشت جهانی (WHO) شیوع جهانی COVID-19 را “یک اورژانس بهداشت عمومی با نگرانی بین المللی” اعلام کرد.

COVID-19 هنوز یک بیماری جدید است که هنوز به خوبی مطالعه نشده است. نحوه تأثیر ویروس کرونا و باردار بر روی نوزادان در حال رشد کاملاً مشخص نیست و این نگران کننده است.

اما قبل از نگرانی، ادامه مطلب را بخوانید. اگر باردار هستید و یا قصد باردار شدن دارید ، در اینجا باید درباره ویروس کرونا بدانید.

خرید دستگاه ترمومتر لیزری (تب سنج) از فروشگاه هامون مدیکال

ویروس کرونا چیست؟

ویروس کرونا ویروس هایی است که هم در انسان و هم در حیوانات گردش می کند و می تواند از سرماخوردگی گرفته تا بیماری های تنفسی جدی ایجاد کند.

در اواخر سال ۲۰۱۹ ویروس کرونا ، به نام سندرم حاد تنفسی حاد کرونا ویروس ۲ (SARS-CoV-2) ، در ووهان ، چین در انسان ظاهر شد. منابع رسمی دقیقاً از چگونگی پیدایش یا انتشار ویروس مطمئن نیستند ، اما آنها گمان می کنند که ممکن است از تماس با یک حیوان به انسان منتقل شده باشد. این ویروس باعث بیماری تنفسی به نام COVID-19 می شود.

زنان باردار یا شیرده باید از چه علائمی آگاه باشند؟

ویروس کرونا و بارداری

COVID-19 عمدتاً یک بیماری تنفسی است. علائم به طور معمول بین ۲ تا ۱۴ روز پس از قرار گرفتن در معرض ویروس کرونا جدید ظاهر می شوند. شایع ترین علائم – خواه باردار باشید یا نه – عبارتند از:

 • سرفه کردن
 • تب
 • تنگی نفس
 • خستگی

علائم دیگر عبارتند از:

 • لرز ، که ممکن است گاهی اوقات در کنار لرزش های مکرر رخ دهد.
 • گلو درد
 • سردرد
 • از دست دادن حس  بویایی یا چشایی
 • دردهای عضلانی

در صورت داشتن هر یک از این علائم و بارداری با پزشک خود تماس بگیرید. ویروس کرونا و بارداری ممکن است نیاز به معاینه و حتی آزمایش داشته باشید ، اما مهم است که قبل از مراجعه به مطب به پزشک خود هشدار دهید تا کارکنان بتوانند برای محافظت از سلامتی خود و سایر بیماران اقدامات احتیاطی انجام دهند.اگر حس می کنید که اکسیژن خون شما پایین است آن را با دستگاه پالس اکسیمتر یا اکسیژن سنج چک کنید .

آیا زنان باردار مستعد ابتلا به ویروس هستند؟

ویروس به طور گسترده مورد بررسی قرار نگرفته است ، بنابراین هیچ کس نمی تواند به طور قطعی بگوید. اما منبع معتبر مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) خاطرنشان می کند که زنان باردار بیشتر از سایرین به انواع عفونت های تنفسی مانند آنفولانزا حساس هستند. دلیل این امر تا حدی این است که بارداری سیستم ایمنی بدن شما را تغییر می دهد و بخشی دیگر نیز به دلیل تأثیر بارداری بر ریه ها و قلب شما است.

روش های درمانی پزشکی بی خطر برای زنان باردار مبتلا به ویروس کرونا

کرونا و بارداری

درمان COVID-19 مشابه درمان سایر بیماریهای تنفسی است. باردار باشید یا نباشید ، پزشکان توصیه می کنند:

مصرف استامینوفن برای تب (۳۸ درجه سانتیگراد) یا بالاتر

نوشیدن آب یا نوشیدنی های کم قند

اگر استامینوفن تب شما را پایین نمی آورد ، شما در تنفس مشکل دارید یا شروع به استفراغ می کنید ، برای راهنمایی بیشتر با پزشک خود تماس بگیرید.

ابتلا به این ویروس کرونا در دوران بارداری چقدر خطرناک است؟

باز هم ، از آنجا که ویروس بسیار جدید است ، داده های کمی برای ادامه کار وجود دارد. اما زنان بارداری که به ویروس های مختلف کرونا مبتلا شده اند ، بیشتر از زنان بارداری(گن بارداری) که به این عفونت ها مبتلا نیستند ، ممکن است نتایج بدتری داشته باشند.

مواردی مانند سقط جنین ، زایمان زودرس ، تولد نوزاد مرده و عفونت شدیدتر در زنان باردار مبتلا به ویروس های مختلف کرونا دیده شده است. ویروس کرونا و بارداری ممکن است شامل ، تب شدید(چک کردن تب بدن با تب سنج) در سه ماهه اول بارداری شود، صرف نظر از علت آن ، می تواند منجر به نقایص مادرزادی شود.

آیا ویروس می تواند در دوران بارداری یا زایمان به کودک من منتقل شود؟

با قضاوت از زنانی که در حالی که به این ویروس کرونا مبتلا شده اند ، زایمان کرده اند ، احتمالاً پاسخ این است که بعید است – یا دقیق تر ، هیچ مدرک قطعی برای اثبات آن وجود ندارد.

COVID-19 بیماری است که عمدتا از طریق قطرات از فردی به فرد دیگر منتقل می شود (فکر کنید سرفه و عطسه افراد آلوده است). کودک شما فقط پس از تولد می تواند در معرض چنین قطرات باشد.

در یک مطالعه کوچک که بر روی ۹ زن باردار چینی آلوده به ویروس کرونا در سه ماهه آخر بارداری انجام شده است ، ویروس در نمونه های گرفته شده از مایع آمنیوتیک یا خون بند ناف یا در سواب گلو نوزادان نشان داده نمی شود.

با این حال ، در یک مطالعه کمی بزرگتر منبع معتبر ، سه نوزاد تازه متولد شده از زنان مبتلا به COVID-19 آزمایش ویروس مثبت داشتند. آزمایش ۳۰ نوزاد دیگر در این گروه منفی بود و محققان مطمئن نیستند که آیا نوزادانی که آزمایش مثبت داشتند واقعاً به ویروس رحم مبتلا شده اند یا اینکه اندکی پس از زایمان به این ویروس مبتلا شده اند.

اگر در زمان زایمان COVID-19 داشته باشم آیا به سزارین احتیاج دارم؟

اینکه کودک خود را به صورت طبیعی یا از طریق سزارین به دنیا بیاورید به عوامل زیادی بستگی خواهد داشت و فقط به اینکه شما COVID-19 دارید ، بستگی نخواهد داشت.

اما کارشناسان منبع معتبر می گویند زایمان طبیعی نسبت به زایمان سزارین مطلوب است ، مشروط بر اینکه واجد شرایط زایمان طبیعی باشید و به دلیل سایر عوامل برای سزارین توصیه نمی شود. آنها خاطرنشان می كنند كه انجام جراحی بر روی بدنی كه قبلاً با یك ویروس جدی ضعیف شده است ، ممكن است عوارض بیشتری ایجاد كند.

آیا ویروس کرونا می تواند از شیر مادر عبور کند؟

در چند مطالعه که بر روی زنان شیرده با ویروس کرونا انجام شده است ، پاسخ منفی به نظر می رسد. اما کارشناسان هشدار می دهند که قبل از اینکه بتوانند به طور قطعی بگویند خطری وجود ندارد ، باید تحقیقات بیشتری انجام شود.

اگر شما مادر جدیدی هستید که مبتلا به COVID-19 هستید (یا به احتمال زیاد مشکوک هستید) ، در مورد جوانب مثبت و منفی شیردهی با پزشک خود صحبت کنید.

بهترین راهکارها برای جلوگیری از ویروس کرونا چیست؟

دستان خود را به مدت ۲۰ ثانیه با آب و صابون بشویید.هوای اتاق را با یک دستگاه بخور مطبوع کنید .

از ضد عفونی کننده دست با حداقل ۶۰ درصد الکل استفاده کنید.

۲ متر دور از مردم بایستید.

از دست زدن به صورت، به خصوص دهان، چشم و بینی خودداری کنید.

از جمعیت زیادی دور بمانید. در حقیقت، هرچه بیشتر بتوانید مواجهه خود با افراد را محدود کنید بهتر است.

مراقب خودتان باشید. خوب بخورید. استراحت کافی داشته باشید. اگر پزشک می گوید مشکلی ندارد ، ورزش کنید. بدن سالم برای جلوگیری از انواع بیماری هایی مانند کرونا بهتر و آماده تر است.برای بهتر تحمل کردن وزن شکم می توانید از گن بارداری استفاده کنید .

ویروس کرونا و انتقال به نوزاد

سخن آخر

مانند تورم مچ پا و یبوست، واریس(مشاهده محصول مرتبط : جوراب واریس) ، هنگام بارداری نگرانی یک همراه همیشگی است. اما مهم است که آگاهی داشته باشیم. این ویروس کرونا ویروس جدی است ، اما ، باردار یا نه ، شما دست و پا بسته نیستید.

اگرچه هنوز باید درباره ویروس کرونا چیزهای زیادی آموخت ، اما تحقیقات کمی که انجام شده نشان می دهد زنان بارداری که مبتلا به COVID-19 هستند بیشتر از سایرین احتمال ابتلا به بیماری شدید را ندارند. و با توجه به اطلاعات محدودی که تاکنون داریم ، احتمالاً ویروس در طی بارداری یا زایمان به نوزادان منتقل نمی شود.

اقدامات ساده ای مانند شستن کامل دست و محدود کردن وقت شما در جمع می تواند کمک زیادی به محافظت از شما و کودک کند.

از این که تا پایان این مقاله همراه مجله سلامتی سایت هامون مدیکال بودید از شما سپاسگزاریم.

مطالب مرتبط

دیدگاهی در مورد “ویروس کرونا و بارداری

 1. Mahtab گفت:

  بسیار مفید بود .ممنونم

  1. مجله علمی هامون مدیکال گفت:

   سپاس از شما دوست عزیز.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *