بیماری ها

واکسن کرونا و دوزهای مصرفی آن

واکسن کرونا و دوز های مصرفی آن ،COVID-19 بیماری ناشی از ویروس کرونا است. تاکنون چندین واکسن کبرای محافظت در برابر COVID-19 تولید شده است.سازمان غذا و دارو (FDA) تاکنون سه واکسن COVID-19 یا همان واکسن کرونا را برای استفاده اضطراری مجاز دانسته است. دو مورد از این واکسن های Pfizer-BioNTech و Moderna هستند. هر دوی این واکسن ها به دو دوز نیاز دارند.

چرا برخی از واکسن ها به دو دوز نیاز دارند؟ چه مدت باید بین دوز صبر کنید؟ آیا بعد از اولین دوز مصونیت دارید؟

این مقاله به شما توضیح می دهد که چرا به دو دوز واکسن کرونا Pfizer-BioNTech و Moderna نیاز دارید و پاسخ بسیاری از سوالات دیگر را نیز ارائه می دهد.

واکسن کرونا چگونه عمل می کند؟

واکسن کرونا و دوزهای مصرفی آن

واکسن برای ویروس کرونا

واکسن های Pfizer-BioNTech و Moderna هر دو از فناوری mRNA استفاده می کنند. سلول های بدن شما به طور طبیعی از mRNA برای ایجاد انواع مختلفی از پروتئین ها که برای سالم ماندن نیاز دارید، استفاده می کنند.

mRNA موجود در واکسن های دو دوز COVID-19 به سلول های بدن شما دستورالعمل هایی در مورد نحوه ساخت پروتئین سنبله ای اختصاصی ویروس کرونا می دهد. این پروتئین سنبله در سطح ویروس یافت می شود. از این پروتئین سنبله برای اتصال و ورود به سلول میزبان در بدن شما استفاده می کند.

هنگامی که واکسن کرونا COVID-19 خود را دریافت می کنید ، سیستم ایمنی بدن شما اطلاعات مربوط به پروتئین سنبله را پردازش می کند و پاسخ ایمنی به آن ایجاد می کند. این شامل تولید آنتی بادی است.

واکسن ها به جنبه بسیار مهمی از سیستم ایمنی بدن و سن شما وابسته هستند، این واقعیت داشتن حافظه است. پس از واکسیناسیون، سیستم ایمنی بدن شما همچنان اطلاعات مربوط به پروتئین سنبله را ذخیره می کند.

اگر در معرض ویروس کرونا قرار بگیرید، سیستم ایمنی بدن شما از این اطلاعات ذخیره شده برای پاسخگویی و محافظت در برابر ویروس استفاده می کند. این می تواند به شما در جلوگیری از بیماری COVID-19 کمک کند.

کل روند ایمنی بدن معمولا حدود ۲ هفته پس از دوز دوم واکسن طول می کشد. به همین دلیل است که اگر مدت کوتاهی پس از تزریق واکسن در معرض آن قرار بگیرید، هنوز می توانید بیمار شوید.

چرا واکسن های Pfizer-BioNTech و Moderna به دو دوز نیاز دارند؟

در طی مطالعات اولیه، محققان دریافتند که واکسنهای Pfizer-BioNTech و Moderna وقتی فقط به عنوان یک دوز تجویز می شوند ، پاسخ ایمنی منبع معتبر نسبتاً ضعیفی را ایجاد می کنند. با این حال ، هنگامی که دوز دوم اضافه شد، یک پاسخ ایمنی قوی تر وجود دارد.

اساسا، اولین دوز واکسن روند ایجاد محافظت را آغاز می کند. دوز دوم برای تقویت این محافظت بسیار مفید است.

واکسن هایی که به بیش از یک دوز نیاز دارند غیر معمول نیست. برخی از نمونه های واکسن های دیگر که بخشی از یک سری چند وعده ای هستند شامل موارد زیر است:

 • واکسن سرخک-اوریون- سرخچه (MMR)
 • واکسن ها علیه هپاتیت A و هپاتیت B
 • واکسن زونا

آیا واکسن COVID-19 دیگری وجود دارد که به دو دوز نیاز داشته باشد؟

عملکرد واکسن کرونا

چندین نوع واکسن کرونا دیگر ، از جمله واکسن هایی که هنوز در دست تولید هستند، به دو دوز نیاز دارند. برخی از نمونه ها عبارتند از:

Oxford-AstraZeneca: دو نوبت ۸ تا ۱۲ هفته داده می شود

نواواکس: دو دوز ۳ هفته ای داده شده منبع معتبر از هم جدا

Sputnik V: دو نوبت ۳ هفته ای داده می شود

Coronavac: دو دوز ۱ ماهه از هم جدا شده

آیا برخی از واکسن های COVID-19 فقط به یک دوز نیاز دارند؟

واکسن COVID-19 که توسط شرکت  “جانسون و جانسون” ساخته شده فقط به یک دوز نیاز دارد.

پس از بررسی داده های ایمنی و اثربخشی از آزمایشات بالینی در مقیاس بزرگ، FDA این واکسن را برای منبع اضطراری استفاده اضطراری در ایالات متحده اعطا کرده است.

چه مدت باید بین واکسن ها منتظر بمانید؟

برای هر دو واکسن Pfizer-BioNTech و Moderna ، بین دوز اول و دوم یک دوره انتظار وجود دارد. بازه زمانی بین دوزها بستگی به این دارد که کدام واکسن را دریافت کرده اید.

تایم فرم بین واکسن های دو دوزه

Pfizer-BioNTech. دوز دوم خود را ۳ هفته (۲۱ روز) بعد از اولین دوز دریافت می کنید.

مدرن دوز دوم خود را ۴ هفته (۲۸ روز) بعد از اولین دوز دریافت می کنید.

چرا به این دوره انتظار احتیاج دارید؟

دوز اول به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کند. آن را به پروتئین سنبله وارد کرده و به آن اجازه می دهد تا قبل از دوز دوم پاسخ ایمنی کمی ایجاد کند. زمان لازم است تا این روند به درستی توسعه یابد.

همچنین مهم نیست که دوز دوم خود را خیلی زود دریافت کنید ، زیرا این ممکن است بر اثربخشی واکسن تأثیر بگذارد.

با توجه به رهنمودهای منبع معتبر مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) ، شما می توانید دوز دوم خود را حداکثر ۴ روز زودتر از حد توصیه شده دریافت کنید.

اگر مدت زمان بیشتری منتظر بمانید تا واکسن دوم خود را بگیرید، چه اتفاقی می افتد؟

منبع CDCTrusted توصیه می کند که دوز دوم خود را تا حد ممکن نزدیک به فاصله مورد نیاز دریافت کنید.

ممکن است از خود بپرسید که اگر نتوانید دوز دوم خود را در بازه های زمانی مشخص دریافت کنید چه اتفاقی می افتد. در این شرایط می توان دوز دوم را تا ۶ هفته (۴۲ روز) بعد از دوز اول داد.

در حال حاضر نمی دانیم که تأخیر در دوز دوم بیشتر از این زمان در ایمنی بدن تأثیر دارد یا خیر.

در صورت امکان، سعی کنید قرار ملاقات خود را برای دوز دوم خود در روزی که اولین دوز خود را دریافت می کنید ، تنظیم کنید. اگر در این زمان دوز دوم خود را تعیین نکرده اید ، برای تعیین وقت قبلی با مکانی که اولین دوز خود را دریافت کرده اید تماس بگیرید.

بعد از اولین واکسن چه سطح ایمنی دارید؟

حتی اگر واکسن های Pfizer-BioNTech و Moderna به دو دوز نیاز دارند ، بعد از دریافت اولین دوز ، مقداری از ایمنی بدن دریافت می کنید. اجازه دهید این را در زیر کمی بیشتر بررسی کنیم.

Pfizer-BioNTech

محققانی که روی آزمایشات بالینی واکسن Pfizer-BioNTech کار می کنند، بین زمان دوز اول و دوم ، که یک دوره ۲۱ روزه است، ۵۲ درصد اثر واکسن را مشاهده کردند.

با این حال ، واکسن Pfizer-BioNTech ممکن است بعد از اولین دوز ، از آنچه تصور می شد ، م effectiveثرتر باشد. این اطلاعات از تجزیه و تحلیل جداگانه ای از دانشمندان در انگلستان بدست آمده است.

این دانشمندان می خواستند اثر واکسن را ۱۵ روز یا بیشتر پس از دریافت دوز اولیه واکسن Pfizer-BioNTech توسط افراد بررسی کنند. آنها دریافتند که اثربخشی واکسن در واقع نزدیک به ۸۹ تا ۹۱ درصد ۱۵ روز پس از اولین دوز است.

Moderna

در گزارشی منبع معتبر ارسال شده به FDA ، محققان در مورد اثر واکسن در شرکت کنندگان در آزمایش بالینی که فقط یک دوز واکسن دریافت کرده اند، بحث کردند.

اثر واکسن ۵۰.۸ درصد تا ۱۴ روز پس از اولین دوز مشاهده شد. اثر واکسن بیش از ۱۴ روز اول ۹۲.۱ درصد بود.

بعد از واکسن دوم چه سطح ایمنی دارید؟

حال اجازه دهید ایمنی بدنبال دریافت دوز دوم واکسن Pfizer-BioNTech یا Moderna را بررسی کنیم.

Pfizer-BioNTech

ایمنی PFIZER-BIONTECH

محققانی که روی آزمایش بالینی واکسن کرونا Pfizer-BioNTech کار می کنند ، اثر واکسن را ۷ روز پس از دوز دوم بررسی کردند. در این مرحله ، تأثیر واکسن ۹۵ درصد مشاهده شد.

و مصونیت طولانی مدت چطور؟ مطالعه جداگانه ای که هم اکنون در دست چاپ است، این موضوع را بررسی کرد. این مطالعه افراد ۶۳ روز پس از دریافت دوز دوم خود را دنبال کردند.

محققان یک واکنش آنتی بادی قوی را به دنبال دوز دوم مشاهده کردند. در حالی که با گذشت زمان سطح کلی آنتی بادی ها به آرامی کاهش می یافتند ، اما در سطح ۶۳ روزه همچنان بالا بودند.

Moderna

ایمنی Moderna

محققانی که روی آزمایش بالینی Moderna کار می کردند ، اثر واکسن را ۱۴ روز پس از دریافت دوز دوم شرکت کنندگان در آزمایش ارزیابی کردند.

در این مرحله اثر واکسن ۹۴.۱ درصد بود.

محققان همچنین ۹۰ روز پس از دوز دوم ، مطالعه جداگانه ای در مورد پاسخ ایمنی به واکسن Moderna منتشر کردند. این مطالعه با مشارکت ۳۴ شرکت کننده نسبتاً کوچک بود.

سطح بالایی از آنتی بادی ها به دنبال دوز دوم ساخته شدند. مشابه مطالعه Pfizer-BioNTech که در بالا بحث شد ، سطح آنتی بادی با گذشت زمان به آرامی کاهش می یابد. با این حال ، ایمنی در سطح بالای ۹۰ روز همچنان ادامه داشت.

آیا دوز دوم واکسن کرونا لازم است؟

از آنجا که به نظر می رسد هردو واکسن از ۱۴ روز یا بیشتر پس از اولین دوز ، اثربخشی بالایی دارند ، ممکن است از خود بپرسید که آیا دوز دوم واکسن واقعاً لازم است؟

درست است که در میان مقامات بهداشت عمومی و دانشمندان درباره احتمال به تأخیر انداختن یا از بین بردن دوز دوم این واکسن ها بحث و گفتگو شده است.

روند فکر در این مورد این است که یا به تأخیر انداختن یا از بین بردن دوز دوم ، تعداد بیشتری از افراد را قادر می سازد تا حدی از حفاظت برخوردار شوند. همچنین به کشش مایعات واکسن برای افراد بیشتر کمک می کند.

با این حال ، برخی از نگرانی ها در مورد انجام این کار وجود دارد. ممکن است بر ایمنی کلی یا اثر واکسن تأثیر بگذارد. علاوه بر این ، سطح ایمنی پایین تر می تواند باعث ظهور انواع ویروس بیشتری شود که می توانند از واکسن های فعلی ما فرار کنند.

تحقیقات بیشتری در مورد تأخیر یا حذف دوزهای دوم مورد نیاز است. در حال حاضر ، FDA اکیداً توصیه می کند تا منبع معتبر برنامه دوز را که هم در آزمایشات بالینی آزمایش شده و هم برای استفاده اضطراری مجاز است ، دنبال کند.

آیا می توانید برای یک دوز Pfizer و برای نوبت دیگر Moderna تهیه کنید؟

سطح ایمنی واکسن

منبع CDCTrusted یادآور می شود که اگرچه هیچ واکسنی نسبت به واکسن دیگر ترجیح داده نمی شود، اما این دو واکسن کرونا قابل تعویض نیستند. به همین دلیل ، مهم است که دوز دوم خود را از همان محصول دوز اول دریافت کنید.

این یکی از دلایلی است که کارت های ثبت واکسن COVID-19 پس از دریافت اولین دوز دریافت می شود. این کارت ها اطلاعات ارزشمندی در مورد واکسن دریافتی و تاریخ دریافت آن ارائه می دهند.

آیا در دوز اول و دوم واکسن کرونا تفاوتی در عوارض وجود دارد؟

واکسن های کرونا دارای عوارض جانبی مشابه هستند ، مانند:

واکنش های محل تزریق ، که می تواند شامل درد ، قرمزی یا تورم باشد

 • خستگی
 • تب استفاده از تب سنج
 • لرز
 • سردرد
 • کاهش سطح اکسیژن خون
 • درد و درد بدن
 • حالت تهوع
 • تورم غدد لنفاوی

عوارض جانبی که در بدن شما احساس می شود ، مانند تب ، خستگی و سردرد ، پس از دریافت دوز دوم واکسن بیشتر است. این امر هم برای واکسن های Pfizer-BioNTech و Moderna صادق است. با یک دستگاه اکسیژن سنج یا همان اکسیژن سنج، اکسیژن خون خود را چک کنید .

به یاد داشته باشید که دوز اول واکسن پاسخ ضعیف تری نسبت به دوز دوم ایجاد می کند. به همین دلیل ، احتمالاً بعد از دوز دوم عوارض جانبی را احساس خواهید کرد.

این عوارض جانبی در واقع نشانه ای از واکنش ایمنی در بدن شما است.

واکسن کووید 19

سخن آخر

برخی از واکسن های COVID-19 ، مانند واکسن کرونا تولید شده توسط Pfizer-BioNTech و Moderna ، به دو دوز نیاز دارند. سایر موارد ، مانند واکسن جانسون و جانسون ، فقط به یک دوز نیاز دارند.

بعضی از واکسن ها به دو دوز نیاز دارند زیرا پاسخ ایمنی به دوز اول نسبتاً ضعیف است. دوز دوم به تقویت بهتر این پاسخ ایمنی کمک می کند.

وقتی واکسن کرونا خود را دریافت کردید ، حتماً کارت رکورد واکسن خود را در آن نگه دارید. این به شما اطمینان می دهد که می دانید کدام واکسن را دریافت کرده اید و چه زمانی باید دوز دوم خود را تنظیم کنید.

از این که تا پایان این مقاله همراه مجله سلامتی سایت هامون مدیکال بودید از شما سپاسگزاریم.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *