آموزشی

تب در کودکان و نوزادان

تب در کودکان و نوجوانان

تب در کودکان و نوزادان ،دمای طبیعی بدن یا تب از فردی به فرد دیگر و در طول روز متفاوت است. دمای طبیعی بدن در کودکان در سن پیش دبستانی بیشتر است و در نوزادان حدود ۱۸ تا ۲۴ ماهگی بالاترین میزان خود را دارد. با این وجود، علی رغم این تغییرات، اکثر پزشکان هنگام اندازه گیری با دماسنج مقعدی، تب را به عنوان دمای ۳۸ درجه سانتیگراد یا بالاتر تعریف می کنند.

اگرچه والدین اغلب نگران بالا بودن دما هستند، اما درجه تب با تب سنج لزوما نشان دهنده جدی بودن علت آن نیست. برخی از بیماری های جزئی باعث تب شدید می شوند و برخی از بیماری های جدی فقط تب خفیف دارند. علائم دیگر (مانند تنفس دشوار، گیجی و عدم نوشیدن) شدت بیماری را بسیار بهتر از دما نشان می دهد. با این حال، دمای حدود ۴۱ درجه سانتیگراد اگرچه بسیار نادر است، اما خود می تواند خطرناک باشد.

تب می تواند برای کمک به بدن در مبارزه با عفونت مفید باشد. برخی از کارشناسان فکر می کنند که کاهش تب می تواند برخی اختلالات را طولانی کند یا احتمالا در پاسخ سیستم ایمنی بدن به عفونت تداخل ایجاد کند. بنابراین، گرچه تب ناخوشایند است، اما همیشه در کودکان سالم به درمان احتیاج ندارد. با این حال، در کودکان مبتلا به اختلالات ریه، قلب یا مغز، تب ممکن است مشکلاتی ایجاد کند به عنوان مثال باعث افزایش ضربان قلب شود.

نشانه ها و عوارض تب در کودکان و نوزادان

تب در کودکان و نوزادان

تب
.

نوزادان تب دار معمولا تحریک پذیر هستند و ممکن است خوب نخوابند و تغذیه نکنند. کودکان بزرگتر علاقه خود به بازی را از دست می دهند. معمولا هرچه تب بالاتر می رود، تحریک پذیری و بی علاقگی کودکان بیشتر می شود. با این حال، گاهی اوقات کودکان با تب بالا به طور شگفت انگیزی خوب به نظر می رسند. کودکان ممکن است با افزایش یا کاهش سریع دما دچار تشنج شوند که تشنج تب دار نامیده می شود. بندرت تب چنان بالا می رود که کودکان بی حال، خواب آلود و بی پاسخ می شوند.

بدن چندین روش برای حفظ دمای طبیعی خود دارد. اندام هایی که در تنظیم دما موثر هستند شامل مغز، پوست، عضله و رگ های خونی است. بدن به شیوه های زیر به تغییرات دما پاسخ می دهد:

  • افزایش یا کاهش تولید عرق
  • انتقال خون از سطح پوست یا نزدیک شدن آن به سطح پوست
  • از بین بردن یا نگه داشتن آب در بدن

خرید ترمومتر لیزری زنیت مِد سوئیس برای سنجش راحت تب نوزادان بدون تماس با آنها از سایت هامون مدیکال

هنگام تب بدن چه می کند؟

هنگامی که کودک شما تب دارد، بدن به همان روش برای کنترل دما کار می کند. اما ترموستات خود را به طور موقت در دمای بالاتر تنظیم کرده است. به چند دلیل دما افزایش می یابد:

مواد شیمیایی به نام سیتوكین ها و واسطه ها، در بدن در پاسخ به حمله یك میكروارگانیسم ، بدخیمی یا شخص متجاوز ساخته می شوند.

بدن در حال ساخت ماکروفاژهای بیشتری است. اینها سلول هایی هستند که هنگام حضور افراد متجاوز در بدن به مبارزه می روند. این سلول ها در واقع ارگانیسم مهاجم را “می خورند”.

بدن مشغول ساختن آنتی بادی های طبیعی است که با عفونت مقابله می کنند. این آنتی بادی ها دفعه دیگر که عفونت را مورد حمله قرار دهند ، عفونت را تشخیص می دهند.

بسیاری از باکتری ها در غشایی شبیه روکش بالا محصور شده اند. وقتی این غشا مختل یا شکسته شود، محتوایی که خارج می شود می تواند برای بدن سمی باشد. آنها مغز را تحریک می کنند تا دما را بالا ببرد.

چه شرایطی می تواند باعث تب شود؟

این شرایط می تواند باعث تب شود:

  • بیماری های عفونی
  • داروهای خاص
  • گرمازدگی
  • تزریق خون
  • بی نظمی در مغز
  • انواع سرطان
  • برخی از بیماری های خود ایمنی

خرید دستگاه بخور زیگلاس مد از سایت هامون مدیکال جهت مبارزه با بیماری های عفونی و ایجاد کننده تب

فواید تب چیست؟

Fever in Child تب

تب بیماری نیست. این یک علامت یا نشانه است که بدن شما با یک بیماری یا عفونت مبارزه می کند. تب با تحریک دفاعی بدن ، گلبولهای سفید خون و سایر سلولهای “مبارز” را برای مبارزه و از بین بردن علت عفونت ارسال می کند. امروزه با انواع تب سنج های پزشکی در خانه می توانید تب کودکتان را مشاهده کنید.

علائمی که ممکن است کودک من تب داشته باشد چیست؟

کودکان با تب ممکن است با افزایش دما ناراحت کننده تر شوند. همراه با دمای بدن با استفاده از تب سنج بیشتر از ۱۰۰.۴ درجه فارنهایت (۳۸ درجه سانتیگراد) ، علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

کودک شما ممکن است مثل همیشه فعال و پرحرف نباشد.

کودک شما ممکن است سرحال تر ، گرسنه تر و تشنه تر به نظر برسد.

کودک شما ممکن است احساس گرما یا گرما کند. به یاد داشته باشید حتی اگر کودک احساس کند “در حال سوختن” است ، ممکن است دمای اندازه گیری شده آنقدرها نباشد.

علائم تب ممکن است مانند سایر شرایط سلامتی باشد. طبق آکادمی اطفال آمریکا ، اگر کودک شما کمتر از ۳ ماه سن دارد و دمای او ۱۰۰.۴ درجه فارنهایت (۳۸ درجه سانتیگراد) یا بالاتر است ، باید فوراً با پزشک تماس بگیرید. اگر مطمئن نیستید، همیشه برای تشخیص بیماری با ارائه دهنده خدمات بهداشتی کودک خود مشورت کنید.

چه زمانی باید تب را درمان کرد؟

در کودکان ، تب که باعث ناراحتی آنها می شود باید درمان شود. درمان تب کودک به شما کمک نمی کند سریعتر بدن از شر عفونت خلاص شود. به راحتی ناراحتی مربوط به تب را برطرف می کند. کودکان بین ۶ ماه تا ۵ سال می توانند از تب تب بگیرند (تشنج تب دار نامیده می شود). اگر کودک شما تشنج تب دار دارد، احتمال وقوع مجدد تشنج وجود دارد. اما معمولاً کودکان از تشنج تب برمی آیند. تشنج تب به معنای صرع در فرزند شما نیست. هیچ مدرکی وجود ندارد که درمان تب خطر تشنج ناشی از تب را کاهش دهد.

برای کاهش تب در کودکان و نوزادان چه کاری می توان انجام داد؟

تب در کودکان

به کودک خود داروی ضد تب مانند استامینوفن یا ایبوپروفن بدهید. به کودک خود آسپرین ندهید. این یک بیماری جدی ، بالقوه کشنده است که سندرم ری نامیده می شود.

راه های دیگر برای کاهش تب:

کودک خود را سبک بپوشید. لباس اضافی گرمای بدن را به دام می اندازد و باعث افزایش دما می شود.

کودک خود را به نوشیدن مایعات فراوان ، مانند آب ، آب میوه یا مواد معدنی تشویق کنید.

به کودک خود یک حمام ولرم بدهید. اجازه ندهید فرزندتان از آب سرد لرزید. این می تواند دمای بدن را افزایش دهد. هرگز کودک خود را در وان بدون مراقبت رها نکنید.

از وان های الکلی استفاده نکنید.

چه زمانی باید با ارائه دهنده خدمات بهداشتی فرزندم تماس بگیرم؟

درصورتی که ارائه دهنده خدمات بهداشتی فرزندتان به شما توصیه دیگری نکرده باشد، در این موارد فوراً با ارائه دهنده تماس بگیرید:

کودک شما ۳ ماهه یا کوچکتر است و دارای تب ۱۰۰.۴ درجه فارنهایت (۳۸ درجه سانتیگراد) یا بالاتر است. فوراً از مراقبت های پزشکی استفاده کنید. تب در نوزاد خردسال می تواند نشانه ای از یک عفونت خطرناک باشد.

کودک شما در هر سنی است و تب های مکرر بالای ۱۰۴ درجه فارنهایت (۴۰ درجه سانتیگراد) دارد.

کودک شما کمتر از ۲ سال سن دارد و دارای تب ۱۰۰.۴ درجه فارنهایت (۳۸ درجه سانتیگراد) است که بیش از ۱ روز ادامه دارد.

کودک شما ۲ ساله یا بیشتر است و دارای تب ۱۰۰.۴ درجه فارنهایت (۳۸ درجه سانتیگراد) است که بیش از ۳ روز ادامه دارد.

کودک شما گیج است یا گریه می کند و نمی تواند آرام شود.بنابراین کاهش دما در چنین کودکانی مهم است همراه مجله سلامتی سایت هامون مدیکال باشید.

بیشتر بخوانید: تب مالت چیست؟

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *