سلامت روان

تمرکز روی خود در سال جدید

تمرکز روی خود در سال جدید ، سال جدید در راه است. آخرین باری که برای بررسی نیازهای خود و تمرکز روی خود متوقف شده اید، بدون در نظر گرفتن آنچه شخص دیگری برای شما می خواسته، چه زمانی بوده است؟

قرار دادن انرژی در روابط با عزیزان یا جلب توجه خود به یافتن یک شریک عاشقانه یا دوست جدید ، مشکلی ندارد. تمرکز روی خود در سال جدید یک هدف برای خود در نظر بگیرید. مردم به عشق ، صمیمیت و همراهی نیاز دارند ، بنابراین شما با پیگیری این نیازها بر روی خود تمرکز می کنید.همچنین بسیار راحت است که بگوییم اگر هرگز در نظر گرفتن دیگران متوقف نشوید ، روابط شما احتمالاً شکوفا نخواهد شد.

تمرکز روی خود رفتاری خودخواهانه نیست

تمرکز روی خود در سال جدید

فعالیت در سال جدید

غفلت از رویاها و آرزوهای شخصی می تواند شما را عقب نگه دارد. زندگی ای که صرفاً به دنبال خوشبختی دیگران می گذرد ممکن است لذت شخصی شما را به همراه نداشته باشد. با گذشت زمان ، ممکن است احساس خستگی حتی کمی گمشده کنید.

تمرکز روی خود خودخواهی نیست، این یک عمل عاشقانه به خود است. اما وقتی عادت داشتید روی دیگران تمرکز کنید، تعویض منش و رفتار دشوار است. این ۷ نکته می تواند کمک کند.

۱-با خود بهتر آشنا شوید

ایجاد یک رابطه شخصی قوی راهی عالی برای بازگشت تمرکز به سمت خودتان است.احساس عدم اطمینان در مورد هویت خود می تواند سخت گیری در مورد خواسته های شما از زندگی را دشوار کند. بدون آشنایی با فردی که هستید ، نمی توانید کارهای زیادی برای رسیدن به اهداف خود انجام دهید ، مطابق ارزش های خود زندگی کنید یا نیازهایتان را برآورده کنید.

وقایع مهم مثل جدایی ، تغییر شغل ، زایمان و سایر بحران های شخصی  می تواند رشد سریع را به همراه داشته باشد و روش هایی را که قبلاً تغییر داده اید مورد توجه قرار دهد. این روشنایی ممکن است مواردی را که شما فکر می کردید در مورد خود می دانید با ظهور جنبه های جدید هویت برای اولین بار ، زیر سوال ببرد.

ممکن است شما بلافاصله از این خودشناسی جدید استقبال نکنید ، به خصوص اگر با تصور موجود شما از آنچه که هستید مغایرت داشته باشد. اما عدم تصدیق رشد می تواند احساس ناقص بودن و عدم تحقق را در شما ایجاد کند.

این عدم اطمینان می تواند بر سلامتی عاطفی ، احساس ارزشمندی و روابط شما با دیگران تأثیر بگذارد. نزدیک شدن به این تغییرات در خود با کنجکاوی می تواند به شما کمک کند تا راحت تر عادت کنید.

شناختن خود

خود را فردی جذاب بدانید که می خواهید با او دوست شوید ، اما به جای شروع مکالمه با خود سعی کنید اقدامات زیر را انجام دهید:

 • ثبت روزانه برنامه های روزمره، مکالمه با دوستان، احساسات، سرگرمی ها، سرخوردگی های شخصی – هر آنچه به ذهن شما خطور می کند.
 • تهیه لیستی از تجربیاتی که دوست دارید داشته باشید.
 • خود را به چالش بکشید تا هر روز چیز جدیدی را امتحان کنید.
 • نقاط قوت و مناطقی را که می خواهید رشد کنید شناسایی کنید.

این تمرینات می تواند به شما کمک کند تا بتوانید تصویری کامل تر از خود فرد و خارج از تأثیر دیگران ایجاد کنید تا مطمئن شوید که به دنبال چیزی هستید که واقعاً می خواهید

بیشتر مردم به نظرات عزیزانشان اهمیت می دهند. مطمئناً ، همه کارهایی را که خانواده یا دوستانتان پیشنهاد می دهند به طور خودکار انجام نمی دهید، اما هنگام تصمیم گیری، راهنمایی آنها را به دقت می سنجید.

به طور کلی دریافت بینش از دیگران ، به ویژه برای تصمیم گیری های بزرگ ، مفید است. هنوز هم مهم است که بین یافتن ارزش در این راهنما و اجازه دادن به آن شما را از مسیر مورد علاقه خود متمایز کنید. این تفاوت گاهی اوقات کمی تار می شود و ممکن است در ابتدا حتی متوجه نشوید که رویاهای شما در واقع رویاهای شخص دیگری است.

۲-یک برنامه خودمراقبتی ایجاد کنید

به معنای واقعی کلمه ، تمرکز روی خودتان حول محور اقدامات خودمراقبتی است که نیازهای شما را برآورده می کند.

خودمراقبتی به شما امکان می دهد تا توجه خود را به روشی اساسی معطوف کنید. هر کس نیازهای اساسی دارد که در رفاه عمومی ، از جمله خواب ، تغذیه ، ورزش برای تناسب اندام و آرامش ، نقش مهمی دارد.

اگر این نیازها را نادیده بگیرید ، احتمالاً وقت کافی برای شارژ از منابع مختلف استرس زندگی را ندارید. در ابتدا ممکن است تأثیر زیادی متوجه نشوید ، اما در نهایت ، ممکن است برخی تغییرات ناخواسته در سلامت جسمی و عاطفی خود مشاهده کنید.برای شروع با مراقبت از خود:

 • برای فعالیت بدنی وقت بگذارید.
 • غذاهای تقویت کننده روحیه را به رژیم خود اضافه کنید.
 • مدیتیشن را امتحان کنید.
 • در یک ژورنال خلق و خوی بنویسید یا نقاشی کنید.
 • کتاب بخوانید.
 • ماساژ

لازم نیست تک تک این موارد را انجام دهید. در حقیقت ، احتمالاً عاقلانه است که از کوچک شروع کنید. یک مورد را برای کار انتخاب کنید و به تدریج به دنبال روش های دیگری باشید که باعث می شوند احساس خوبی داشته باشید و استراتژی های بیشتری برای ایجاد یک روال شخصی خود مراقبتی پیدا کنید.

۳-خود شفقتی را تمرین کنید

اشتباه نکنید ، مراقبت از دیگران یک ویژگی مثبت است. تمرکز بر روی عزیزانتان و ارائه حمایت عاطفی هنگام تلاش آنها دلسوزی شما را نشان می دهد و روابط شما را تقویت می کند.

رفتارهای اجتماعی مانند تمرین مهربانی با دیگران حتی می تواند با تقویت احساس خوشبختی به بهبود رفاه کمک کند.

فقط فراموش نکنید که با همان مهربانی و عطوفتی که به دیگران می کنید با خود رفتار کنید.

شاید وقتی دوست به کلمات مهربان، آغوش یا حواس پرتی احتیاج دارد ، همیشه آماده باشید ، اما وقتی به آن چیزها احتیاج دارید چه می کنید؟ ممکن است شما مانند بسیاری از افراد دیگر خود را مطابق استانداردهای سختگیرانه نگه دارید و در الگوهای گفتگوی منفی با خود قرار بگیرید.

۴-به خود مقداری عشق نشان دهید

در اینجا چند روش آسان برای استفاده از خود شفقت وجود دارد:

 • به جای اینکه به خودتان فشار بیاورید تا ادامه دهید و وقتی نیاز به اتمام کار دارید بیشتر تلاش کنید ، کمی استراحت کنید و به خودتان وقت بدهید تا شارژ مجدد کنید.
 • به جای انتقاد از خود برای عدم موفقیت ، با یادآوری ملایم خود را تشویق کنید: “شما تمام تلاش خود را کردید و دفعه بعد بهتر خواهید شد.”
 • خودت رو بغل کن (بله ، شما کاملاً می توانید.)
 • بدانید چه زمانی به استراحت نیاز دارید.

این مورد آخر برای حفظ تعادل مناسب بین تمرکز روی خود و تمرکز روی دیگران مهم است. اختصاص دادن تمام انرژی خود به سایر افراد ، شما را برای خود کم می کند. وقتی ابتدا به درون خود نگاه می کنید تا نیازهای خود را برآورده کنید ، وضعیت بسیار بهتری برای حمایت از کسانی که دوستشان دارید خواهید داشت.

۵-وقت خود را صرف انجام کارهایی کنید که دوست دارید

افراد در روابط تمایل دارند زمان زیادی را با شرکای خود بگذرانند. این ممکن است برای مدتی کاملاً خوب کار کند ، اما کمبود وقت برای چیزهایی که از آنها لذت می برید می تواند منجر به از دست دادن ارتباط شما با این علایق در طول زمان شود. این می تواند باعث ناامیدی ، دلسردی و کینه شما شود.

هر کس برای انجام سرگرمی های خود به زمان احتیاج دارد و بسیار نادر است که دو نفر بخواهند دائماً همان کار را انجام دهند. حتی وقتی خیلی نزدیک هستید ، صرف مدتی به تنهایی و با دیگر عزیزانتان هنوز هم می تواند سلامت رابطه شما را بهبود بخشد.

وقتی زندگی شلوغ می شود، سرگرمی ها ممکن است اولین چیزهایی باشند که با رفتن به چالش های سریع تر ، از زندگی عادی خود خارج می شوند. اما این می تواند نتیجه معکوس دهد. وقتی وقت ندارید دوباره شارژ کنید ، سختی های جوی دشوارتر می شود و از استرس پس می روید.

اختصاص دادن زمان برای سرگرمی ها و استراحت در بیشتر روزها می تواند کمک زیادی به شما در جلوگیری از فرسودگی شغلی کند.

پس از ترک رابطه، ممکن است لازم باشد که چگونگی وجود شرکت خود را بیاموزید. این ممکن است در ابتدا احساس تنهایی و دشواری کند ، اما سعی کنید این تنهایی را به عنوان فرصتی برای کشف سرگرمی های جدید یا کشف دوباره قدیمی ها ، از ستاره پردازی گرفته تا اسکرپ بوک گرفته تا بازی های رومیزی ، تغییر شکل دهید.

۶-از تله مقایسه خودداری کنید

اکثر مردم به مناسبت خود را با دیگران مقایسه می کنند. شاید شما نسبت به یک دوست خاص که همیشه شاد به نظر می رسد کمی حسادت کنید. شما فکر می کنید: “اگر فقط من مغز آنها را داشتم (یا شریک زندگی ، یا سبک ، یا ثروت یا هر چیز دیگری) ، من نیز خوشحال خواهم شد.”

اما شما در واقع نمی دانید که چگونه آنها در زندگی تحقق می یابند. حتی اگر خوشبختی آنها از چیزهایی که دارند نشات بگیرد ، مردم متفاوت هستند و هنوز هیچ تضمینی وجود ندارد که همین دارایی ها همان لذت را برای شما به همراه داشته باشند.

مقایسه خود با شخص دیگر می تواند انگیزه شما را برای دستیابی به اهداف مشابه ، مانند یک خانه خوب ، ماشین رویایی یا یک شریک دوست داشتنی فراهم کند. این لزوما چیز بدی نیست ، به شرطی که این ایده آل های جدید ارزش های موجود شما را تحت الشعاع قرار ندهند.

مقایسه ها وقتی شما را از آنچه واقعاً برای شما مهم است منحرف کنند ، می توانند مشکل ساز شوند. ممکن است در نهایت به دنبال کاری باشید که لزوماً نمی خواهید ، فقط به این دلیل که فکر می کنید ممکن است نارضایتی شما را برطرف کند.

به جای مقایسه خود با دیگران ، به چیزهایی که قبلاً داشته اید نگاه کنید. چه کسی (یا چه چیزی) باعث شادی شما می شود؟ از چه چیزی احساس قدردانی می کنید؟ چه چیزی را بیشتر دوست دارید؟ کمتر از؟ می خواهید در مدت ۱۰ سال کجا باشید؟

۷-ارزش های خود را بررسی کنید

این اجتناب ناپذیر است که ارزش های شخصی خود را فراموش کنید ، به ویژه هنگامی که خود را در یک وصله خشن می بینید یا پس از یک رابطه طولانی خود را مجرد می دانید. بازیابی تمرکز در این شرایط بسیار دشوار است. شما باید در این مرحله ارزش هایتان را قدر بدانید.

اختصاص دادن مقداری زمان برای تجدیدنظر در ویژگی های خاصی که بیشتر از همه برای آنها ارزش قائل هستید ، می تواند به شما کمک کند تا توجه خود را معلوم کنید که کی هستید و می خواهید چه کسی شوید. به عنوان مثال اگر برای جامعه ارزش قائل هستید ، ممکن است به دنبال راه هایی برای به اشتراک گذاشتن زمان یا منابع با انجمن خود باشید.

هنگامی که ارزش های خود را شناسایی کردید ، می توانید راه هایی را برای ادغام آنها در زندگی خود به روش های معنی دار جستجو کنید. برخی از ارزش ها مانند شجاعت ، خوش بینی یا ماجراجویی ممکن است به طور طبیعی به شما برسد.

موارد دیگر ، از جمله صداقت ، پاسخگویی یا رهبری ، ممکن است کمی بیشتر کار کنند. اگرچه این کار ارزشش را دارد، تحقیقات نشان می دهد زندگی بر اساس ارزش های شما می تواند به بهبود رضایت از زندگی و همچنین سلامت روان کمک کند.

شناخت خود در سال جدید

سخن آخر

ایده تمرکز روی خودتان آنطور که به نظر می رسد خودمحور نیست. در واقع ، این یکی از بهترین کارهایی است که می توانید برای رفاه حال خود انجام دهید.

اگر برای جلب توجه مورد نیاز خود تلاش می کنید ، یک درمانگر می تواند با چرخاندن تمرکز به سمت شما راهنمایی کند و به شما کمک کند تا استراتژی های بیشتری را برای مراقبت از خود کشف کنید.

از این که تا پایان این مقاله همراه مجله سلامتی سایت هامون مدیکال بودید از شما سپاسگزاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *