مشکلات پوست

آکنه هورمونی و درمان آن

آکنه هورمونی یا جوش هورمونی همان طور که از اسمش پیداست به نوسانات هورمون های شما گره خورده است. اگرچه به طور معمول بروز این نوع آکنه با نوسانات هورمونی در دوران بلوغ همراه است، اما جوش صورت می تواند بزرگسالان را در هر سنی تحت تأثیر قرار دهد.

آکنه هورمونی به خصوص در زنان شایع است. تعدادی از عوامل ممکن است در این امر نقش داشته باشند، از جمله قاعدگی و یائسگی. تخمین زده شده است که ۵۰ درصد از زنان ۲۰ تا ۲۹ ساله دارای جوش هورمونی هستند. این حدود ۲۵ درصد از زنان ۴۰ تا ۴۹ ساله است.

نظرات متخصصان در مورد درمان آکنه یا جوش هورمونی متفاوت است. اگرچه هورمون ها به طور کلی عاملی در آکنه بزرگسالان نیستند، اما عدم تعادل هورمونی ممکن است در بزرگسالانی که دارای بیماری پزشکی هستند، به ایجاد جوش صورت کمک کند.

ویژگی های آکنه هورمونی چیست؟

درمان آکنه

در دوران بلوغ جوش صورت اغلب در ناحیه T ظاهر می شوند. این ناحیه شامل پیشانی، بینی و چانه شماست.

جوش صورت بزرگسالان به طور معمول در قسمت تحتانی صورت شما ایجاد می شود. این نواحی شامل پایین گونه ها و اطراف خط فک است.

برای برخی از افراد، جوش صورت به صورت جوش های سرسیاه، جوش های سر سفید، جوش های ریزی یا کیست ظاهر می شود.

کیست ها در زیر پوست ایجاد می شوند و روی سطح آنها برجسته است. این برجستگی ها اغلب به لمس حساس هستند.

جوش صورت ممکن است در اثر هجوم هورمون ها در شرایط زیر تشدید شود:

 • قاعدگی
 • سندرم تخمدان پلی کیستیک
 • یائسگی
 • افزایش سطح آندروژن

در برخی موارد، این نوسانات هورمون ممکن است با افزایش موارد آکنه باعث تشدید موارد زیر گردد:

 • التهاب کلی پوست
 • تولید روغن (سبوم) در منافذ
 • مسدود شدن سلول های پوستی در فولیکول های مو
 • تولید باکتریهای آکنه ساز به نام Propionibacterium acnes

آیا آکنه یائسگی نوعی آکنه هورمونی است؟

بسیاری از زنان در ۴۰ و ۵۰ سالگی یائسگی را تجربه می کنند. این امر باعث کاهش طبیعی هورمون های تولید مثل شما و در نتیجه پایان قاعدگی می شود.

برخی از زنان در دوران یائسگی دچار جوش صورت می شوند. این احتمالا به دلیل کاهش سطح استروژن یا افزایش هورمون های آندروژن مانند تستوسترون است.

حتی اگر از درمان های جایگزین هورمون (HRT)  برای تسکین علائم یائسگی خود استفاده می کنید، ممکن است باز هم آکنه یائسگی را تجربه کنید. این به این دلیل است که برخی از HRT ها از هورمون پروژستین برای جایگزینی استروژن و پروژسترون که بدن شما از دست می دهد استفاده می کنند. این هورمون می تواند باعث از بین رفتن پوست شود.

در بیشتر موارد، داروهای تجویز شده می توانند آکنه یائسگی را برطرف کنند. برخی از زنان ممکن است با استفاده از روش های درمان طبیعی موفقیت کسب کنند. با پزشک خود در مورد گزینه های مناسب برای شما صحبت کنید.

درمان های جوش صورت

آکنه های هورمونی به طور معمول به صورت برجستگی های کیستیک ظاهر می شوند. این برجستگی ها در عمق زیر پوست و دور از دسترس اکثر داروهای موضعی شکل می گیرند.

داروهای خوراکی می توانند از داخل به تعادل هورمون ها و پاکسازی پوست کمک کنند. گزینه های معمول شامل داروهای ضد بارداری خوراکی و داروهای ضد آندروژن است.

داروهای پیشگیری از بارداری خوراکی

پیشگیری از بارداری خوراکی که به طور خاص برای درمان جوش صورت استفاده می شود، حاوی اتیلن استرادیول به علاوه یکی از موارد زیر است:

 • دروسپیرنون
 • نورثیندرون

این مواد با هم هورمون هایی را که می توانند در ایجاد جوش صورت نقش داشته باشند هدف قرار می دهند. این امر خصوصا در اوج هورمون ها مانند تخمک گذاری می تواند مفید باشد.

اگر سابقه لخته شدن خون، فشار خون بالا یا سرطان پستان دارید، داروهای ضد بارداری خوراکی ممکن است گزینه ای مناسب برای شما نباشد. اگر سیگار می کشید نیز نباید اینها را مصرف کنید.

داروهای ضد آندروژن

داروهای ضد آندروژن با کاهش هورمون مردانه آندروژن کار می کنند. هم مردان و هم زنان دارای مقادیر طبیعی این هورمون هستند. اگرچه مقدار زیادی آندروژن با تداخل در فولیکول های مویی که سلول های پوست را تنظیم می کنند و تولید روغن را افزایش می دهد ، می تواند در بروز آکنه نقش داشته باشد.

اگرچه اسپیرونولاکتون (آلداکتون) در درجه اول برای درمان فشار خون بالا استفاده می شود ، اما اثرات آنتی آندروژن دارد. به عبارت دیگر ، می تواند مانع از تولید آندروژن بیشتر در بدن شود و به شما اجازه می دهد تا سطح هورمون شما تثبیت شود.

رتینوئیدها

اگر آکنه هورمونی شما خفیف است، ممکن است بتوانید از رتینوئیدهای موضعی استفاده کنید. رتینوئیدها از ویتامین A گرفته می شوند.

بسیاری از کرم ها ، ژل ها و لوسیون های رتینوئید بدون نسخه در دسترس هستند. اگر یک رتینوئید موضعی به رژیم خود اضافه کنید، استفاده از ضد آفتاب روزانه مهم است. رتینوئیدها می توانند خطر آفتاب سوختگی را افزایش دهند.

چگونه جوش صورت را به طور طبیعی درمان کنیم؟

در برخی موارد، ممکن است از گزینه های درمانی گیاهی برای از بین بردن آکنه های هورمونی خفیف استفاده شود.

درمان های طبیعی معمولا عاری از عوارض جانبی هستند اما ممکن است به همان اندازه موثر نباشند. تحقیقات در مورد گزینه های طبیعی وجود ندارد و در این زمان اثبات نشده است که هیچ نتیجه ای داشته باشد. با پزشک خود در مورد خطرات احتمالی صحبت کنید و اطمینان حاصل کنید که درمان اسکار آکنه و جوش صورت شما با دارویی که مصرف می کنید تداخل نداشته باشد.

روغن درخت چای

روغن درخت چای با کاهش التهاب موثر در ایجاد آکنه عمل می کند. یک مطالعه منبع معتبر نشان داد که روغن موضعی درخت چای علائم را در شرکت کنندگان با آکنه خفیف تا متوسط ​​تسکین می دهد.

روغن درخت چای در بسیاری از محصولات مراقبت از پوست مانند پاک کننده ها و تونرها موجود است. همچنین می توانید از روغن ضروری درخت چای به عنوان درمان جوش صورت استفاده کنید.

همیشه باید قبل از استفاده روغن درخت چای را با یک روغن حامل رقیق کنید. روغن های حامل معروف شامل نارگیل، جوجوبا، و زیتون است. قانون کلی این است که به هر یک تا دو قطره روغن اساسی حدود ۱۲ قطره روغن حامل اضافه کنید.

قبل از استفاده از روغن درخت چای رقیق، انجام تست وصله پوستی نیز مهم است. برای این کار روغن رقیق شده را به قسمت داخلی بازو بمالید. اگر طی ۲۴ ساعت هیچ تحریک یا التهابی را تجربه نکردید، استفاده از آن در جاهای دیگر بی خطر است.

آلفا هیدروکسی اسید

اسیدهای هیدروکسی آلفا (AHA) اسیدهای گیاهی هستند که بیشتر از مرکبات گرفته می شوند. AHA ها می توانند سلول های مرده پوست را که باعث مسدود شدن منافذ پوست می شوند ، از بین ببرند. AHA می تواند به حداقل رساندن زخم های آکنه و جای جوش صورت کمک کند.

AHA را می توان در بسیاری از ماسک ها و کرم های OTC یافت. همانند رتینوئیدها، AHA ها می توانند حساسیت به آفتاب پوست شما را افزایش دهند. هنگام استفاده از محصولات دارای AHA همیشه باید از ضد آفتاب استفاده کنید.

چای سبز

چای سبز به دلیل کاهش التهاب در بدن شناخته شده است. برای یک رویکرد جامع تر، علاوه بر تمرین رژیم موضعی مراقبت از پوست، نوشیدن چند فنجان در روز را نیز در نظر بگیرید.

hormonal acne آکنه
چای سبز، آلفا هیدروکسی اسید و روغن درخت چای در درمان آکنه هورمونی موثر هستند

آکنه هورمونی ورژیم غذایی

نقش دقیق بین رژیم غذایی و جوش صورت کاملا مشخص نیست. برخی از غذاها ممکن است به جلوگیری از آکنه کمک کنند، به ویژه غذاهای ضد التهاب.

غذاهای گیاهی حاوی آنتی اکسیدان های زیادی ممکن است به کاهش التهاب کمک کرده و باعث شفافیت پوست شود. اسیدهای چرب امگا ۳ همچنین ممکن است التهاب پوست را کاهش دهد و به بهبود جوش صورت کمک کند.

برخلاف تصور عمومی ، غذا به تنهایی باعث جوش صورت نمی شود. اما افراط در مصرف برخی از غذاها ممکن است منجر به افزایش التهاب شود.

بهتر است موارد زیر را محدود کنید:

 • قند
 • محصولات لبنی
 • کربوهیدرات های تصفیه شده ، مانند نان سفید و ماکارونی
 • گوشت قرمز

برای پاک کردن جوش صورت چه کار دیگری می توانم انجام دهم؟

برای پاک کردن آکنه های هورمونی و جوش صورت از بین بردن آن، ایجاد روال مناسب مراقبت از پوست مهم است.

 • صبح و دوباره عصر صورت خود را بشویید.
 • بیش از مقدار از هر محصول ضد آکنه ای استفاده نکنید. استفاده زیاد می تواند پوست شما را خشک کرده و تحریک را افزایش دهد.
 • هر روز ضد آفتاب بزنید.

طول درمان آکنه هورمونی

انواع آکنه

اگرچه جدول زمانی دقیق آکنه های هورمونی از فردی به فرد دیگر متفاوت است ، اما فعال بودن می تواند به پیشگیری از بروز آن کمک کند. به طور معمول حدود هشت تا ۱۰ هفته طول می کشد تا یک طرح درمانی جدید آکنه و جوش صورت کاملاً اثر بگذارد.

اگر آکنه وجوش صورت شما همچنان ادامه دارد ، با پزشک یا متخصص پوست در مورد یک برنامه درمانی طولانی مدت صحبت کنید. آنها می توانند در رژیم فعلی شما تجدید نظر کنند و برای به حداکثر رساندن نتایج شما، درمان های مختلفی را در خود جای دهند.

از این که تا پایان این مقاله همراه مجله سلامتی سایت هامون مدیکال بودید از شما سپاسگزاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *