سرطان

غربالگری مردان

چرا غربالگری انجام می شود؟

غربالگری مردان ،(Men Screening)گرفتن آزمایش غربالگری مناسب در زمان مناسب یکی از بهترین کارهایی است که مردان می توانند برای سلامتی خود انجام دهند. غربالگری سلامتی شما را بررسی می کند و اگر بیماری دارید بهتر است فوریت آن را بشناسید تا بتوانید درمان آن را شروع کنید. آزمایشات مورد نیاز شما براساس سن و سایر عوامل انجام می شود. در این مقاله در مورد غربالگری مردان صحبت می کنیم .

مردان و غربالگری

سرطان ریه

یکی از غربالگری مردان تشخیص زود هنگام سرطان است .این نوع سرطان دلیل اصلی مرگ و میر ناشی از سرطان در ایالات متحده است. بیشتر سرطان های ریه ناشی از سیگار کشیدن است. اما افرادی که به مدت طولانی در معرض دود سیگار هستند نیز می توانند به آن مبتلا شوند. بنابراین آیا افرادی که اصلا سیگار نمی کشند یا در معرض دود سیگار زیاد قرار نگرفته اند نیز می توانند. عدم استعمال سیگار و اجتناب از استعمال دخانیات سیگار، بهترین روش برای کاهش خطر است.

غربالگری سرطان ریه

سی تی اسکن با دوز کم نوعی اشعه ایکس است که در غربالگری مردان از ریه های شما عکس می گیرد. LDCT نیز نامیده می شود. اگر بین ۵۵-۸۰ سال سن داشته باشید و سابقه سیگار کشیدن زیاد داشته باشید ، CT با دوز کم توصیه می شود. این یک بسته ۳۰ بار در روز یا ۱۵ بسته در روز است. اگر در ۱۵ سال گذشته سیگار می کشید یا سیگار را ترک می کنید نیز توصیه می شود

سرطان پروستات

سرطان پروستات شایع ترین سرطانی است که پس از سرطان پوست در مردان آمریکایی یافت می شود. این یک سرطان با رشد آهسته است ، اما برخی از انواع آنها تهاجمی تر هستند. آزمایش های غربالگری ممکن است به کشف زود هنگام بیماری و سلامت مردان کمک کند.

آزمایشات مربوط به سرطان پروستات

غربالگری برای مردان سالم ممکن است شامل معاینه رکتوم دیجیتال (DRE) و احتمالاً آزمایش خون آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA) باشد. با بالا رفتن سن پیری و بیماری های مرتبط به ان ظاهر می شود.

سرطان بیضه

این سرطان غیر معمول معمولاً در مردان سنین ۲۰-۵۴ دیده می شود. این بیماری قابل درمان است، خصوصاً اگر زودتر پیدا شود.

معاینات بیضه

به طور معمول بخشی از معاینات غربالگری معمول مرد است. بعضی از پزشکان به مردان توصیه می کنند که از نظر وجود توده، برجستگی یا تغییر در اندازه یا شکل بیضه خودآزمایی کنند.

سرطان روده بزرگ

بیشتر سرطان های روده بزرگ از رشداتی به نام پولیپ در سطح داخلی روده بزرگ ایجاد می شوند. یافتن و از بین بردن پولیپ های روده بزرگ قبل از اینکه سرطانی شوند ، نکته کلیدی است.

آزمایشات سرطان روده بزرگ

برای بیشتر افراد، غربالگری از ۵۰ سالگی آغاز می شود (اگر در معرض خطر بالایی باشید زودتر). آزمایشات شامل کولونوسکوپی است که در آن پزشک با استفاده از یک لوله نازک و یک دوربین کوچک کل روده بزرگ را غربال می کند و پولیپ ها را از بین می برد یا سیگموئیدوسکوپی انعطاف پذیر است که فقط قسمت تحتانی روده بزرگ را بررسی می کند.

برخی از افراد روش های دیگر غربالگری را انتخاب می کنند. اما اگر پولیپ تشخیص داده شود ، برای برداشتن آنها باید کولونوسکوپی کنید.

سرطان پوست

انواع مختلفی از سرطان پوست وجود دارد. خطرناک ترین آن ملانوم است (در اینجا نشان داده شده است). سرطانهای سلول بازال و سلولهای سنگفرشی ملانوم نسبت به زنان وجود دارد. خطرات شامل قرار گرفتن در معرض آفتاب ، برنزه شدن و آفتاب سوختگی است.

غربالگری سرطان پوست

پوست خود را به طور مرتب از نظر تغییر از جمله شکل ، رنگ و اندازه هر گونه علائم بررسی کنید. پزشک ، متخصص پوست یا سایر متخصصان بهداشت نیز باید هنگام معاینه پوست شما را بررسی کنند. درمان ها زمانی موثرتر هستند که سرطان پوست به سرعت پیدا شود.

معاینات غربالگری مردان

فشار خون بالا

احتمال ابتلا به فشارخون بالا به سن ، وزن و سبک زندگی شما بستگی دارد. بسیاری از افراد فشار خون بالا دارند و آن را نمی دانند. این قابل درمان است و تغییر در رژیم غذایی و ورزش می تواند تفاوت زیادی ایجاد کند. این ممکن است به شما کمک کند از بیماری قلبی ، سکته مغزی و نارسایی کلیه جلوگیری کنید. در سنین بالا کنترل فشار خون با فشارسنج دیجیتال هر روز توصیه می شود.

غربالگری فشار خون بالا

قرائت فشار خون دو عدد می دهد که با بهترین فشار سنج انجام دهید. اولین مورد ، فشار شریان های شما هنگام ضربان قلب است. دوم فشار بین ضربات است. فشار خون طبیعی کمتر از ۱۲۰/۸۰ است. فشار خون بالا ۱۴۰/۹۰ یا بالاتر است و پیش فشار خون بین آن دو است. از پزشک خود بپرسید که چند بار باید فشار خون خود را بررسی کنید.

بررسی فشار خون در منزل

خرید دستگاه فشارسنج دیجیتالی از فروشگاه اینترنتی هامون مدیکال

سطح کلسترول

اگر کلسترول LDL بیش از حد در خون دارید ، پلاک ها در دیواره رگ های شما جمع می شوند (در اینجا به رنگ نارنجی دیده می شود). این احتمال بیماری قلبی را بیشتر می کند. با گذشت زمان می تواند منجر به حمله قلبی و سکته مغزی شود. تغییر شیوه زندگی و داروها می توانند سطح LDL شما را کاهش دهند.

بررسی سطح کلسترول

یک آزمایش خون می تواند سطح کلسترول تام ، LDL (کلسترول “بد” ، HDL (کلسترول “خوب”) و تری گلیسیرید (نوع دیگری از چربی خون) را بررسی کند. پزشک ممکن است از شما بخواهد چند ساعت قبل از آزمایش خون روزه بگیرید.

دیابت نوع ۲

یک سوم آمریکایی های مبتلا به دیابت نمی دانند که به آن مبتلا هستند. دیابت کنترل نشده می تواند منجر به بیماری قلبی و سکته مغزی ، بیماری کلیه ، نابینایی در اثر آسیب به رگ های خونی شبکیه شود.

آسیب عصبی و ناتوانی جنسی. اما اگر به موقع پیدا شود، می توانید دیابت را کنترل کرده و از عوارض رژیم ، ورزش و کاهش وزن و داروها جلوگیری کنید.

غربالگری برای دیابت نوع ۲

آزمایش قند خون ناشتا غالباً برای غربالگری دیابت استفاده می شود. پزشکان همچنین ممکن است از آزمایش A1C استفاده کنند که بررسی می کند بدن شما به مرور زمان قند خون را کنترل کرده است. بزرگسالان سالم باید هر سه سال یکبار آزمایش خود را از ۴۵ سالگی انجام دهند. برخی از افراد ، از جمله کسانی که کلسترول بالا دارند یا فشار خون بالا دارند ، باید آزمایش را زودتر و بیشتر انجام دهند.

کنترل قند در منزل

خرید دستگاه کنترل قند خون در منزل از فروشگاه اینترنتی هامون مدیکال

اچ آی وی

HIV ویروسی است که باعث ایدز می شود. از طریق خون یا مایعات دیگر از بدن به فردی دیگر منتقل می شود. درمان ها می توانند عفونت HIV را به ایدز تبدیل نکنند ، اگرچه این داروها می توانند عوارض جانبی جدی داشته باشند

آزمایشات غربالگری اچ آی وی

بسیاری از مردم نمی دانند که HIV دارند. یک سری آزمایش خون می تواند HIV را بررسی کند. اولین آزمایش ELISA یا EIA نام دارد. به دنبال آنتی بادی های HIV در خون است. آزمایش دوم به نام سنجش وسترن بلات برای تأیید انجام می شود. آزمایش تکرار توصیه می شود. اگر فکر می کنید ممکن است در معرض HIV قرار گرفته باشید ، از پزشک خود در مورد آزمایشات بپرسید.

جلوگیری از شیوع HIV

استفاده از موانع لاتکس مانند کاندوم یا سد دندانی برای جلوگیری از ابتلا به اچ آی وی و سایر عفونت های مقاربتی ضروری است. اگر مبتلا به اچ آی وی هستید و باردار هستید ، با پزشک خود در مورد اقدامات لازم برای کاهش خطر عفونت اچ آی وی در کودک متولد شده خود صحبت کنید. مصرف کنندگان مواد مخدر نباید سوزن به اشتراک بگذارند.

گلوکوم

گلوکوم گروهی از بیماری های چشم است که به تدریج به عصب بینایی آسیب می رساند و ممکن است منجر به کوری شود. آزمایش های غربالگری به دنبال فشار زیاد در داخل چشم برای یافتن و درمان گلوکوم قبل از آسیب دیدن عصب بینایی است.

آزمایشات غربالگری مردان

غربالگری گلوکوم

آزمایشات چشم برای گلوکوم براساس سن و خطر شخصی است:

  • جوان تر از ۴۰ سال: هر ۲-۴ سال
  • ۴۰-۵۴: هر ۱-۳ سال
  • ۵۵-۶۴: هر ۱-۲ سال
  • ۶۵ سال به بالا: هر ۶-۱۲ ماه یک بار

پزشک شما می تواند بر اساس عوامل خطر خاص خود بررسی کند که آیا ممکن است لازم باشد زودتر غربالگری را شروع کنید یا بیشتر آزمایش کنید.

از این که تا پایان این مقاله همراه مجله سلامتی سایت هامون مدیکال بودید از شما سپاسگزاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *