فشار خون

فشارخون نرمال و غیر نرمال

فشارخون نرمال و غیر نرمال، فشار خون (Blood Pressure)سرنخی در مورد میزان کار قلب شما برای پمپاژ خون از طریق رگ ها به دست می دهد. فشار خون به همراه دمای بدن، ضربان قلب (نبض) و تنفس یکی از چهار علامت مهم حیاتی بدن شماست.

اگر یک علامت حیاتی خیلی زیاد یا خیلی کم است ، این نشانه آن است که ممکن است در سلامتی شما مشکلی ایجاد کند. برای اندازه گیری علائم حیاتی بدن دستگاه های متناسب با آن وجود دارد. دستگاه اندازه گیری فشار خون فشارسنج می باشد که انواع مختلفی مانند فشارسنج دیجیتال و فشارسنج آنالوگ دارد.

فشار خون سیستولیک و دیاستولیک

فشارخون نرمال و غیر نرمال

فشار خون نرمال و غیر نرمال

فشار خون با استفاده از دو قرائت متفاوت اندازه گیری می شود. اولین خواندن فشار سیستولیک شما نامیده می شود. این اولین یا بالاترین عدد در قرائت است. خوانش دوم عدد دیاستولیک شما است که شماره دوم یا پایین است.

به عنوان مثال، ممکن است ببینید فشار خون به صورت ۱۱۷/۸۰ mm Hg (میلی متر جیوه) نوشته شده است. در آن حالت فشار سیستولیک ۱۱۷ و فشار دیاستولیک ۸۰ است.

فشار سیستولیک و دیاستولیک ، فشار سیستولیک فشار داخل شریان را هنگام انقباض قلب برای پمپاژ خون اندازه گیری می کند. فشار دیاستولیک فشار داخل شریان است هنگامی که قلب بین ضربان ها استراحت می کند.

تعداد بالاتر در هر یک از ضبط ها می تواند نشان دهد که قلب برای پمپاژ خون از طریق رگ های شما کار زیادی می کند. این ممکن است نتیجه یک نیروی بیرونی باشد، مانند استرس یا ترس و اضطراب، که باعث تنگ شدن رگ های خونی می شود. همچنین می تواند توسط یک نیروی داخلی ایجاد شود، مانند تجمع در رگ های شما که می تواند رگ های خونی را باریک تر کند.

اگر می خواهید فشار خون خود را در خانه بررسی کنید، بهتر است ابتدا با پزشک خود درمورد اینکه چگونه می خواهند آن را کنترل و ضبط کنید، مشورت کنید. به عنوان مثال ، پزشک ممکن است زمان های زیر را برای بررسی فشار خون ترجیح دهد:

 • قبل یا بعد از مصرف داروی خاص
 • در ساعات مشخصی از روز
 • وقتی استرس دارید یا سرگیجه دارید

میزان فشار خون نرمال چند است؟

فشار خون نرمال

نوشتیم که وقتی پزشک فشار خون شما را می گیرد، این به عنوان اندازه گیری با دو عدد بیان می شود که هر دو عدد در تعیین وضعیت سلامت قلب شما مهم هستند.

اعداد بیشتر از حد ایده آل نشان می دهد که قلب شما برای انتقال خون به بقیه بدن بیش از حد کار می کند.

برای یک خواندن طبیعی، فشار خون شما باید یک عدد بالا (فشار سیستولیک) را نشان دهد که بین ۹۰ تا کمتر از ۱۲۰ است و یک عدد پایین (فشار دیاستولیک) است که بین ۶۰ تا کمتر از ۸۰ است.

قرائت فشار خون بر حسب میلی متر جیوه بیان می شود. این واحد مخفف mm Hg است. یک خوانش طبیعی هر فشار خون زیر ۱۲۰/۸۰ میلی متر جیوه و بالاتر از ۹۰/۶۰ میلی متر جیوه در یک بزرگسال است.

اگر در حد طبیعی هستید ، هیچ مداخله پزشکی لازم نیست. با این حال ، شما باید از سبک زندگی سالم و وزن سالم برای جلوگیری از بروز فشار خون بالا محافظت کنید. ورزش منظم و تغذیه سالم نیز می تواند کمک کند. اگر فشار خون بالا در خانواده شما ایجاد شود، ممکن است حتی بیشتر مراقب سبک زندگی خود باشید.

فشار خون بالا

اعداد بالاتر از ۱۲۰/۸۰ میلی متر جیوه پرچم قرمز است که شما باید عادات سلامت قلب را به خود اختصاص دهید.

هنگامی که فشار سیستولیک شما بین ۱۲۰ تا ۱۲۹ میلی متر جیوه باشد و فشار دیاستولیک شما کمتر از ۸۰ میلی متر جیوه باشد، به این معنی است که فشار خون بالا دارید.

اگرچه این اعداد از نظر فنی فشار خون بالا محسوب نمی شوند ، شما از محدوده طبیعی خارج شده اید. افزایش فشار خون احتمال زیادی دارد که به فشار خون واقعی تبدیل شود ، که شما را در معرض خطر بیماری قلبی و سکته قرار می دهد.

هیچ دارویی برای افزایش فشار خون لازم نیست. اما این زمانی است که شما باید گزینه های سبک زندگی سالم تری را انتخاب کنید. یک رژیم غذایی برای کاهش وزن و ورزش منظم می تواند فشار خون شما را تا یک محدوده سالم کاهش دهد و از رشد فشار خون بالا به فشار خون بالا جلوگیری کند.

فشار خون بالا: مرحله ۱

اگر فشار خون سیستولیک شما به ۱۳۰ تا ۱۳۹ میلی متر جیوه برسد یا فشار خون دیاستولیک شما به ۸۰ تا ۸۹ میلی متر جیوه برسد، به طور کلی با فشار خون بالا تشخیص داده می شوید. این فشار خون مرحله ۱ در نظر گرفته می شود.

با این حال اگر فقط یکبار این میزان را بخوانید ممکن است واقعاً فشار خون بالا نداشته باشید. آنچه در هر مرحله تشخیص فشار خون بالا را تعیین می کند ، میانگین تعداد شما در طی یک دوره زمانی است.

پزشک می تواند به شما در اندازه گیری و پیگیری فشار خون کمک کند تا تأیید کند که آیا بیش از حد بالا است اگر بعد از یک ماه پیروی از یک سبک زندگی سالم ، فشار خون شما بهبود نیاورد ، ممکن است نیاز به مصرف داروها داشته باشید ، به خصوص اگر قبلاً در معرض خطر بیماری قلبی هستید. اگر در معرض خطر کمتری هستید ، ممکن است پزشک شما سه یا شش ماه پس از پذیرش عادت های سالم تر ، پیگیری کند.

اگر ۶۵ سال یا بیشتر دارید و در غیر این صورت سالم هستید، به محض اینکه فشار خون سیستولیک شما بیش از ۱۳۰ میلی متر جیوه باشد ، پزشک احتمالاً درمان و تغییر سبک زندگی را به شما توصیه می کند. درمان بزرگسالان ۶۵ سال به بالا که دارای مشکلات بهداشتی قابل توجهی هستند باید به صورت موردی انجام شود.

به نظر می رسد درمان فشار خون بالا در افراد مسن مشکلات حافظه و زوال عقل را کاهش می دهد.

فشار خون بالا: مرحله ۲

مرحله ۲ فشار خون بالا حتی یک وضعیت جدی تر را نشان می دهد. اگر میزان فشار خون شما بالاترین ۱۴۰ یا بیشتر یا کمترین مقدار ۹۰ یا بیشتر را نشان دهد ، فشار خون مرحله ۲ در نظر گرفته می شود.

در این مرحله ، پزشک یک یا چند دارو را برای کنترل فشار خون توصیه می کند. اما برای درمان فشار خون بالا نباید فقط به داروها اعتماد کنید. عادت های سبک زندگی در مرحله ۲ به همان اندازه که در مراحل دیگر اهمیت دارند نیز مهم هستند.

برخی از داروها که می توانند یک سبک زندگی سالم را تکمیل کنند عبارتند از:

مهار کننده های ACE برای مسدود کردن موادی که رگ های خونی را سفت می کنند

مسدود کننده های آلفا برای شل کردن رگ ها استفاده می شود

مسدود کننده های بتا برای کاهش ضربان قلب و مسدود کردن موادی که رگ های خونی را سفت می کنند

مسدود کننده های کانال کلسیم برای شل کردن رگ های خونی و کاهش کار قلب

داروهای ادرار آور برای کاهش میزان مایعات در بدن از جمله رگ های خونی

منطقه خطر

پیشگیری از فشار خون

فشار خون بالای ۱۸۰/۱۲۰ میلی متر جیوه نشانگر یک مشکل جدی در سلامتی است. فشار خون در این محدوده حتی اگر علائم همراهی نداشته باشد نیاز به درمان فوری دارد.

اگر فشار خون در این محدوده دارید ، ممکن است علائمی مانند زیر داشته باشید:

 • درد قفسه سینه
 • تنگی نفس(دستگاه اکسیژن ساز)
 • تغییرات بصری
 • علائم سکته مغزی ، مانند فلج یا از دست دادن کنترل عضله در صورت یا اندام
 • خون در ادرار شما
 • سرگیجه
 • سردرد

با این حال، گاهی اوقات خواندن زیاد می تواند به طور موقت رخ دهد و سپس شماره های شما به حالت عادی برمی گردند. اگر فشار خون شما در این سطح اندازه گیری شود ، بعد از گذشت چند دقیقه پزشک احتمالا خوانش دوم را انجام می دهد. قرائت دوم دوم نشان می دهد که شما در اسرع وقت یا بلافاصله به درمان بستگی دارید که علائم ذکر شده در بالا را دارید یا نه.

اقدامات پیشگیرانه از فشار خون

حتی اگر فشار خون نرمال هم دارید ، باید اقدامات پیشگیرانه ای انجام دهید تا فشار خون در حد طبیعی باشد. این می تواند به شما کمک کند خطر ابتلا به فشار خون بالا، بیماری های قلبی و سکته را کاهش دهید.

با افزایش سن، پیشگیری از اهمیت بیشتری برخوردار می شود. فشار سیستولیک وقتی بیش از ۵۰ سال سن داشته باشید متغیر می شود و بسیار مهمتر است منبع اطمینانی داشته باشید در پیش بینی خطر بیماری عروق کرونر قلب و سایر شرایط. برخی از شرایط سلامتی مانند دیابت و بیماری های کلیوی نیز ممکن است در این امر نقش داشته باشد. با پزشک خود درمورد اینکه چگونه می توانید سلامت کلی خود را برای جلوگیری از شروع فشار خون بالا کنترل کنید صحبت کنید.

اقدامات پیشگیرانه زیر می تواند به کاهش یا جلوگیری از فشار خون بالا کمک کند:

کاهش مصرف سدیم

مصرف سدیم خود را کاهش دهید. برخی از افراد به اثرات سدیم حساس هستند. این افراد نباید بیش از ۲۳۰۰ میلی گرم در روز مصرف کنند. بزرگسالانی که از قبل دچار فشار خون بالا هستند ممکن است لازم باشد میزان سدیم خود را به ۱۵۰۰ میلی گرم در روز کاهش دهند.

بهتر است این کار را با اضافه نکردن نمک به غذاهای خود شروع کنید ، که باعث افزایش مصرف سدیم می شود. غذاهای فرآوری شده را نیز محدود کنید. بسیاری از این غذاها دارای ارزش غذایی کمی هستند در حالی که چربی و سدیم زیادی دارند.

کاهش مصرف کافئین

مصرف کافئین خود را کاهش دهید. با پزشک خود صحبت کنید تا ببینید آیا حساسیت به کافئین در میزان فشار خون شما نقشی دارد یا خیر.

ورزش کردن

بیشتر اوقات ورزش کنید. پیوستگی در حفظ فشار خون سالم کلیدی است. بهتر است هر روز ۳۰ دقیقه ورزش برای لاغری کنید تا چند ساعت فقط در آخر هفته. برای پایین آوردن فشار خون این روال آرام یوگا را امتحان کنید.

حفظ وزن سالم

اگر از قبل وزن خوبی دارید ، آن را حفظ کنید. یا در صورت لزوم وزن کم کنید. در صورت اضافه وزن ، از دست دادن حتی ۵ تا ۱۰ پوند می تواند در میزان فشار خون شما تأثیر بگذارد.

مدیریت استرس

سطح استرس خود را مدیریت کنید. ورزش متوسط ​​، یوگا یا حتی جلسات مراقبه ۱۰ دقیقه ای می تواند کمک کند. این ۱۰ روش ساده برای از بین بردن استرس خود را بررسی کنید.

کاهش مصرف الکل و ترک سیگار

مصرف الکل خود را کاهش دهید. بسته به شرایط خود ، ممکن است لازم باشد که به طور کلی نوشیدن را کنار بگذارید. همچنین ترک سیگار یا ترک آن بسیار مهم است. سیگار کشیدن برای سلامتی قلب شما فوق العاده مضر است.

فشار خون خیلی کم

فشار خون پایین به عنوان افت فشار خون شناخته می شود. در بزرگسالان ، کاهش فشار خون ۹۰/۶۰ میلی متر جیوه یا پایین اغلب کاهش فشار خون در نظر گرفته می شود. این می تواند خطرناک باشد زیرا فشار خون بسیار پایین بدن و قلب شما را با خون اکسیژن کافی تأمین نمی کند.

برخی از دلایل احتمالی افت فشار خون می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • مشکلات قلبی
 • کمبود آب بدن
 • بارداری (گن بارداری)
 • از دست دادن خون
 • عفونت شدید (سپتی سمی)
 • آنافیلاکسی
 • سوء تغذیه
 • مشکلات غدد درون ریز
 • داروهای خاص

افت فشار خون معمولاً همراه با سبکی سر یا سرگیجه است. با پزشک خود صحبت کنید تا علت فشار خون پایین را بفهمید و اینکه برای افزایش آن چه کاری می توانید انجام دهید.

نگه داشتن فشار خون در محدوده طبیعی برای جلوگیری از عوارضی مانند بیماری قلبی و سکته بسیار مهم است. ترکیبی از عادات سبک زندگی سالم و داروها می توانند به کاهش فشار خون کمک کنند. اگر اضافه وزن دارید ، کاهش وزن در پایین نگه داشتن شماره نیز مهم است.

به یاد داشته باشید که یک بار فشار خون لزوما سلامت شما را طبقه بندی نمی کند. به طور متوسط ​​میزان فشار خون در طول زمان دقیق ترین است. به همین دلیل است که اغلب ایده آل است که فشار خون خود را حداقل یک بار در سال توسط یک متخصص بهداشت و درمان بگیرید. اگر میزان خوانش شما زیاد باشد ، ممکن است نیاز به بررسی های مکرر داشته باشید.برای تهیه فشارسنج دیجیتال می توانید از طریق سایت هامون مدیکال اقدام نمایید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *