پیری و سالمندی

پیری زودرس و نشانه های آن

پیری زودرس و نشانه های آن ، روند پیری برای همه متفاوت به نظر می رسد، اما علائم خاصی از پیری وجود دارد که اگر قبل از ۳۵ سالگی متوجه آنها شوید، “زودرس” محسوب می شوند. این تغییرات ممکن است تعجب آور باشد اگر زودتر از حد انتظار رخ دهد ، از این رو اصطلاح معرف آن پیری “زودرس” است. اجتناب از این تغییرات به طور کامل غیرممکن است، اما روش هایی وجود دارد که می تواند نشانه های پیری زودرس را در بدن شما کاهش دهد.

علائم پیری زودرس چیست؟

پیری زود رس

پیری زودرس و نشانه های آن

لکه های پوستی

این لکه ها که لکه های پیری و کبدی نیز نامیده می شوند، لکه های مسطحی بر روی پوست شما هستند که ناشی از سال ها قرار گرفتن در معرض آفتاب است.این لکه های بیش از حد رنگدانه ای، ممکن است در صورت، پشت دست یا بازو ایجاد شود.

آنها در ۴۰ سالگی با توجه به سن یا پس از آن ظاهر می شوند. افراد با پوست روشن تر ، مانند فیتزپاتریک نوع ۱ و ۲ ، ممکن است این تحولات لکه خورشید را زودتر ببینند. در پیری زودرس این علائم زودتر خود را نشان می دهند .

دستان چروکیده

با گذشت زمان، لایه های بیرونی پوست نازک می شوند و میزان پروتئین های ساختاری آنها مانند کلاژن کمتر خواهد شد. (کلاژن به پوست فرم می دهد.) در نتیجه ممکن است دستان شما حالت بدن، نازک تر و مستعد چین و چروک داشته باشند.

برای زمانی که دست ها پیرتر به نظر می رسند هیچ معیار عینی وجود ندارد ، اما اکثر افراد در اواخر دهه ۳۰ و اوایل ۴۰ سالگی متوجه این موضوع می شوند.

التهاب یا هایپرپیگمانتیشن در امتداد قفسه سینه

بسیاری از افراد با بالا رفتن سن دچار تغییر رنگ تکه ای بر روی سینه خود می شوند.مشابه لکه های خورشیدی، این مناطق با رنگدانه های مختلف می توانند در اثر آسیب سلول های شما در اثر آفتاب قرار بگیرند و باعث چروک شدن بیشتر پوست و پیری زودرس پوست بدن می شود .

این نوع هایپرپیگمنتیشن همیشه با افزایش سن ارتباط ندارد. این می تواند در نتیجه اگزما یا سایر بیماری های پوستی باشد که به سلول های ملانین موجود در پوست آسیب می رساند.

خشکی یا خارش پوست

خشکی یا خارش پوست ممکن است بیشتر اتفاق بیفتد به این دلیل که پوست نازک بیشتر در معرض کمبود آب است.در نزدیکی ۴۰ سالگی ممکن است متوجه شوید که پوست شما خشک و مستعد پوسته پوسته شدن می شود.

چروک یا افتادگی پوست صورت

با ورود به سن ۳۰ سالگی ، پوست تولید کلاژن را کاهش می دهد ، پروتئینی که به پوست فرم می دهد. کلاژن همان چیزی است که به پوست شما کمک می کند تا به عقب برگردد و لاغر بماند.

با کلاژن کمتر در پوست، ایجاد چروک و افتادگی راحت تر است. این اتفاق ممکن است بیشتر در نواحی اطراف عضلات پر استفاده ، مانند پیشانی، یا بیشتر در معرض آفتاب مشاهده کنید.

ریزش مو

ریزش مو با از بین رفتن سلول های بنیادی که باعث رشد موهای جدید در فولیکول های مو می شوند، اتفاق می افتد. تغییرات هورمونی، عوامل محیطی، ژنتیک و رژیم غذایی شما در سرعت این اتفاق نقش دارند.

حداکثر ۴۰ درصد زنان بالای ۷۰ سال ریزش مو دارند. مردان این تجربه را زودتر تجربه می کنند (با ۵۰ درصد) و ریزش مو را بعد از ۵۰ سالگی مشاهده می کنند.

چه عواملی باعث پیری زودرس می شوند؟

چند عامل مختلف وجود دارد که تأثیر مستقیمی بر سرعت ظهور این علائم در بدن شما و رسیدن به پیری زودرس دارد

سیگار کشیدن

سموم موجود در دود سیگار، پوست شما را در معرض استرس اکسیداتیو قرار می دهد. این امر باعث خشکی، چین و چروک و سایر علائم پیری زودرس می شود.

قرار گرفتن در معرض آفتاب و برنزه شدن

تخت های برنزه و قرار گرفتن در معرض آفتاب با اشعه UV به پوست شما نفوذ می کند. این اشعه ها باعث آسیب چین و چروک در DNA سلول های پوستی شما می شوند.

ژن ها

برخی از شرایط بسیار نادر ژنتیکی وجود دارد که می تواند باعث شود شما علائم پیری زود رس را در کودکی و اوایل بلوغ نشان دهید. این شرایط را پروجریه (Progeria)می نامند.

سندرم ورنر(Warner) از هر ۱ میلیون نفر ۱ نفر را درگیر می کند. باعث ایجاد چین و چروک پوست، سفیدی مو و طاسی در سنین ۱۳ تا ۳۰ سالگی می شود و باعث پیری زود رس می شود .

سندرم هاچینسون-گیلفورد( Hutchinson-Gilford) حتی نادرتر است و از هر ۸ میلیون نوزاد ۱ نفر را مبتلا می کند.

کودکان مبتلا به این سندرم به سرعت دیگران در گروه سنی رشد نمی کنند. آنها همچنین اندام های نازک و طاسی را تجربه می کنند. متوسط ​​امید به زندگی برای کودکان مبتلا به سندرم هاچینسون-گیلفورد ۱۳ سال است.

بیماری پروجریه یا پیری زودرس در کودکان

عادت های خواب

خواب به بدن شما فرصتی می دهد تا سلول ها را تازه و دوباره تولید کند. مطالعات نشان داده که کیفیت پایین خواب با افزایش علائم پیری و کاهش عملکرد سد پوست ارتباط دارد.تاثیر خواب بر پوست صورت بسیار اثر گذار است.

رژیم غذایی

برخی از منابع معتبر نشان می دهد که داشتن رژیم غذایی سالم که حاوی قند و کربوهیدرات های تصفیه شده می تواند به مرور زمان به پوست شما آسیب برساند.

مصرف الکل و کافئین

نوشیدن الکل بیش از حد بدن را کم آب می کند. با گذشت زمان، این کمبود آب بدن باعث افتادگی و از بین رفتن فرم پوست می شود.

کافئین ممکن است تأثیر مشابهی داشته باشد، اگرچه تحقیقات متناقضی در مورد اینکه آیا مصرف روزانه قهوه باعث ایجاد چین و چروک می شود وجود دارد.

محیط

لکه های رنگدانه ای و چین و چروک ها می توانند توسط آلاینده های محیطی ایجاد یا بدتر شوند. از آنجا که پوست شما مستقیماً با هوای اطراف شما تماس می گیرد ، موانع پوستی شما در معرض سموم و آلاینده های موجود در محیط روزانه قرار می گیرد.

فشار

یک سبک زندگی پرتنش می تواند باعث پاسخ التهابی در بدن شما شود و همچنین عادات خواب شما را آسیب برساند. هورمون های استرس و التهاب می توانند بدن شما را سریعتر پیر کنند.

آنچه شما می توانید انجام دهید

هنگامی که علائم پیری را مشاهده کردید، می توانید گام هایی را برای حل نحوه تغییر بدن خود بردارید – یا اجازه دهید طبیعت روند خود را طی کند.

روش صحیح یا غلطی برای پیر شدن وجود ندارد و هر کاری که انتخاب می کنید با بدن خود انجام دهید کاملاً به خود شما بستگی دارد.

اگر لکه های آفتاب دارید

اگر لکه های آفتاب مشاهده کردید ، برای رد سایر بیماری های پوستی، با مراجعه به یک متخصص پوست شروع کنید. پس از اطمینان از اینکه با چه کاری سر و کار دارید ، بدانید که می توانید چه تغییراتی در سبک زندگی ایجاد کنید.

برای محافظت از خود در برابر اشعه ماورا بنفش، روزانه حداقل با ۳۰ SPF ضد آفتاب استفاده کنید و در صورت امکان در معرض آفتاب قرار بگیرید. پوشاندن هنگام بیرون رفتن می تواند از بروز لکه های بعدی جلوگیری کند.

همچنین ممکن است سعی کنید لکه های خورشید را بصورت موضعی درمان کنید تا ببینید آیا کمرنگ می شوند. آلوئه ورا، ویتامین C و محصولات حاوی آلفا هیدروکسی اسید ممکن است به درمان لکه های خورشید کمک کنند.

اگر این موارد مثر نباشند، درمان بالینی برای لکه های خورشید شامل نور درمانی پالسی شدید، سرما درمانی و لایه برداری شیمیایی است.

اگر دست هایتان نشانه های پیری دارد

اگر به نظر می رسد دستان شما بی روح، دارای پوستی شفاف، شکننده و رگبرگ های قابل مشاهده است، مرطوب سازی آنها را به طور مرتب شروع کنید.

اگر دستان شما به طور مرتب در اثر کارهایی که انجام می دهید یا در خانه در معرض مواد شیمیایی و آلاینده ها قرار دارند، ممکن است جلوی قرار گرفتن در معرض آن چیزها را به طور کامل بگیرید.

در عوض، تغییرات کوچکی ایجاد کنید – مانند پوشیدن دستکش هنگام شستن ظرف ها یا علف های هرز باغچه.

اگر نگران چگونگی ظاهر دستان خود هستید، با یک متخصص پوست صحبت کنید.درمان های بالینی برای دستانی که پیر شده اند شامل لایه برداری شیمیایی، پرکننده های پوستی و لیزر درمانی است.

اگر التهاب یا هایپرپیگمنتیشن دارید

اگر روی قفسه سینه تغییر رنگ داده اید، محافظت از ناحیه بدن خود را در برابر آفتاب در صورت امکان شروع کنید.

هر روز حداقل با ۳۰ SPF از ضد آفتاب استفاده کنید و به پوشاندن قسمت هایی از پوست آسیب دیده دقت کنید.

مرتبا محل را مرطوب کرده و سعی کنید با ویتامین C یا رتینوئیدها لوسیون پیدا کنید.

محصولاتی وجود دارد که پزشک می تواند برای درمان هایپرپیگمانتاسیون در ناحیه قفسه سینه شما تجویز کند. استروئیدهای خفیف و عوامل سفید کننده می توانند با گذشت زمان ظاهر هایپرپیگمنتیشن را از بین ببرند.

اگر پوست خشک یا خارش دار دارید

اگر پوست شما پوسته پوسته و خشک شده و خارش دارد، ممکن است بخواهید با یک متخصص پوست صحبت کنید و سایر شرایط سلامتی را رد کنید.

هنگامی که دانستید که پوست خشک شما نشانه پیری است و نه علامت چیز دیگری است ، شروع به تمرکز بر روی عوامل سبک زندگی کنید.

برای حفظ آبرسانی به بدن و پوست خود آب بیشتری بنوشید. با استفاده از آب ولرم دوش های کوتاه تری بگیرید.

تشخیص دهید که این خشکی ناشی از نوع پوست شماست یا در واقع کم آب است، زیرا روش های درمانی هر دو متفاوت است.

سپس یک مرطوب کننده مناسب برای خود پیدا کنید و آن را روزانه استفاده کنید.

اگر چروک یا افتادگی پوست دارید

اگر پوست شما افتاده است و یا متوجه چین و چروک شده اید، کارهای مختلفی وجود دارد که می توانید انجام دهید.

با محافظت از پوست خود هر روز با ضد آفتاب با حداقل ۳۰ SPF شروع کنید. با پوشیدن کلاه هایی با لبه و گشاد که اندام شما را می پوشاند ، قرار گرفتن در معرض آفتاب را محدود کنید.

اگر سیگار می کشید، ترک آن می تواند از آسیب بیشتر پوست جلوگیری کند.

هر روز آب بنوشید و پوست خود را مرطوب کنید. مواد آرایشی دارای عصاره چای سبز، ویتامین A، ویتامین C، رتینوئیدها و آنتی اکسیدان ها می توانند کمک کنند.

اگر می خواهید مسیر بالینی را طی کنید، روش هایی مانند بوتاکس و پرکننده های پوستی باعث می شود پوست شما کمتر چروکیده و پر یا بلندتر به نظر برسد.

اگر ریزش مو دارید

اگر موهای شما در حال ریزش یا لاغر شدن است ، خرید یک محصول شامپو و نرم کننده را برای حل این مشکل در نظر بگیرید.

رژیم غذایی خود را پر از مواد مغذی مغذی کنید که موهای شما را تغذیه می کنند. افزودن یک مکمل مولتی ویتامین یا ویتامین را برای کمک به بدن در تهیه کراتین در نظر بگیرید.

چگونه می توان از پیری بیشتر جلوگیری کرد

جلوگیری از پیری زودرس

عوامل زیادی بر میزان قابل مشاهده بودن علائم پیری شما تأثیر می گذارند. بعضی را می توانید کنترل کنید و برخی دیگر نمی توانید.

از ضد آفتاب استفاده کنید

استفاده از کرم ضد آفتاب با حداقل ۳۰ SPF در روز ممکن است بزرگترین کاری باشد که می توانید برای جلوگیری از علائم پیری زودرس انجام دهید.

شستشو

عادت های شستشوی صورت می تواند در ظاهر پوست تأثیر بگذارد. صورت خود را دو بار در روز با استفاده از آب گرم و پاک کننده ملایم بشویید. قبل از رفتن به رختخواب مطمئن شوید که صورت شما فاقد پایه و سایر مانده است.

به برنامه خواب خود پایبند باشید

خواب برای کلیه اعضای بدن از جمله پوست ضروری است.رعایت یک برنامه خواب به پوست شما زمان می دهد تا روزانه خود را تازه و تازه کند.

رژیم متعادل داشته باشید

یک رژیم غذایی متعادل تضمین می کند تمام مواد مغذی مورد نیاز بدن شما برای تولید سلول های پوستی سالم را دریافت می کنید.

هیدراته بمانید

کمبود آب بدن می تواند باعث سریعتر نشان دادن چین و چروک شود. روزانه ۸ فنجان آب بنوشید تا بدن شما آبرسانی شود.

ورزش کردن

ورزش روزانه گردش خون شما را تقویت می کند و این باعث سلامت پوست می شود. این ممکن است به شما کمک کند جوان تر به نظر برسد.

ترک سیگار

اگر پوست خود را در معرض سموم موجود در دود سیگار قرار ندهید، به پوست خود فرصت می دهید تا خود را ترمیم کند.

مدیریت استرس را تمرین کنید

یک تکنیک تسکین استرس که برای شما مناسب است پیدا کنید و آن را به یک عادت تبدیل کنید. یوگا، طبیعت گردی و مدیتیشن همه مکانیسم های سالم سالم برای مقابله هستند. در مجله آموزشی هامون مدیکال با انواع عادت های مناسب برای جلوگیری از پیری زود رس آشنا شوید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *