جراحی لاغری

سروما چیست ؟راه پیشگیری و درمان

سروما چیست ؟ سروما مجموعه ای از مایعات است که در زیر سطح پوست شما جمع می شود. سروما ممکن است بعد از یک عمل جراحی ، اغلب در محل برش جراحی یا جایی که بافت برداشته شده است ، ایجاد شود. مایعی که سرم نامیده می شود ، همیشه بلافاصله جمع نمی شودک عمل جراحی ، سروما ایجاد شود . ممکن است بعد از ی. تورم و مایع ممکن است چندین هفته پس از جراحی شروع به جمع شدن کند.

چه عواملی باعث ایجاد سروما می شود؟

سرما چیست و عوامل ایجاد آن

ممکن است بعد از یک جراحی بسیار جزئی، ایجاد شود. اگرچه بیشتر سرم ها بعد از یک عمل نسبتا گسترده یا جراحی که در آن مقدار زیادی از بافت برداشته می شود یا مختل می شود ، ظاهر می شوند.

تیم جراحی شما برای جلوگیری از سروما یا تورم ، لوله های تخلیه را در داخل و اطراف برش قرار می دهد. لوله های تخلیه ممکن است چند ساعت یا چند روز پس از جراحی در بدن شما باقی بمانند تا از تجمع مایعات جلوگیری کنند.

در بسیاری از موارد ، استفاده از لوله های تخلیه برای جلوگیری از تجمع مایع در بدن کافی است. با این حال ، همیشه اینطور نیست و یک یا دو هفته پس از عمل می توانید علائم تجمع مایعات را در نزدیکی برش مشاهده کنید.

خرید گن بعد از عمل جراحی از فروشگاه اینترنتی هامون مدیکال

رایج ترین انواع جراحی که منجر به سروما می شود

 • کانتور بدن ، مانند لیپوساکشن یا لیفت بازو ، پستان ، ران یا باسن
 • پروتز سینه یا ماستکتومی
 • ترمیم فتق
 • جراحی ابدومینوپلاستی یا جراحی شکم

عوامل خطرساز سروما چیست ؟

چندین عامل خطر ابتلا به سروما را پس از انجام یک عمل جراحی افزایش می دهد. این عوامل خطر عبارتند از:

 • جراحی گسترده
 • روشی که مقدار زیادی از بافت را مختل می کند
 • سابقه سروما به دنبال اقدامات جراحی
سروما بعد از عمل جراحی

نحوه شناسایی سروما

در بسیاری از موارد ، یک سروما مانند یک کیست بزرگ به صورت یک توده متورم ظاهر می شود. همچنین در صورت لمس ممکن است حساس یا دردناک باشد.

ترشح واضح از برش جراحی در صورت وجود سروما معمول است. در صورت خونریزی ترشحات ، تغییر رنگ یا ایجاد بو ممکن است دچار عفونت شوید.

در موارد نادر ، تجمع مایع در بدن می تواند کلسیفیه شود. با این کار گره سختی در محل سروما ایجاد می شود.

عوارض ناشی از سروما چیست ؟

تجمع مایع در بدن ممکن است هر از گاهی به صورت خارجی روی سطح پوست شما تخلیه شود. زهکشی باید شفاف یا کمی خونین باشد. اگر علائم عفونت را تجربه کنید ، ممکن است سروما به آبسه تبدیل شده باشد.

برای درمان آبسه به درمان پزشکی نیاز خواهید داشت. بعید است که به خودی خود ناپدید شود ، و ممکن است اندازه آن بزرگ شود و بسیار ناخوشایند باشد.

عفونت همچنین ممکن است شما را بسیار بیمار کند ، خصوصاً اگر عفونت به جریان خون سرایت کند. این شما را در معرض خطر ابتلا به بیماری شدید یا سپسیس قرار می دهد.

علائم عفونت جدی عبارتند از:

 • تب و لرز
 • گیجی
 • فشار خون تغییر می کند(برای سنجش فشار خون بهتر است از دستگاه فشار سنج دیجیتال استفاده کنید .)
 • ضربان قلب سریع یا تنفس

تجمع مایع بدن بعد از عمل جراحی ابدومینوپلاستی

تجمع مایع در بدن یا همان سروما معمولا در جراحی های سنگین ایجاد می شود مانند ابدومینوپلاستی که معمولا درروزهای اول بعد از جراحی تورم ایجاد شده زیاد می باشد ولی به مرور سروما کمتر می شود . جمع شدن مایع در بافت شکم برای ایجاد بافت های جدید یکی از دلایل سروما بعد از عمل جراحی ابدومینوپلاستی می باشد . با خارج شدن مایع جمع شده کم کم تورم نیز کاهش پیدا می کند . این نوع تورم ممکن است دو تا ۳ ماه طول بکشد تا کامل تخلیه شود .

اما جای نگرانی نیست دلیل آب آورن شکم همین جراحت های ایجاد شده ناشی از عمل جراحی می باشد و بدن برای ترمیم بافت ها مایعات را در این محل جمع می کند . با رعایت اصولی مانند تغذیه مناسب و تحرک کافی مدت زمان تورم ایجاد شده را می توانید کمتر کنید .

تجمع مایع در زیر پوست

چه موقع به دنبال کمک فوری پزشکی باشید

مشکلات جدی یا طولانی مدت بسیار نادر است. با این حال، اگر هر یک از علائم زیر را تجربه کردید ، به دنبال فوریت های پزشکی باشید:

 • تخلیه سفید یا بسیار خونین از سروما
 • تب بیش از ۱۰۰.۴ درجه فارنهایت
 • افزایش قرمزی در اطراف سروما
 • تورم به سرعت افزایش می یابد
 • افزایش درد
 • پوست گرم روی سروما یا اطراف آن
 • ضربان قلب سریع
 • اگر تورم باعث باز شدن برش جراحی یا تخلیه چرک از محل برش می شود ، باید به دنبال فوریت های پزشکی باشید.

سروما چگونه درمان می شود؟

سروما های کوچک و کوچک همیشه به درمان پزشکی احتیاج ندارند. به این دلیل که بدن ممکن است در عرض چند هفته یا چند ماه مایعات را دوباره جذب کند.

با استفاده از دارو، مایعات سریعتر ناپدید نمی شوند ، اما ممکن است بتوانید داروهای ضد درد مانند ایبوپروفن را برای کاهش درد و ناراحتی ، و کاهش هرگونه التهاب ناشی از آن بدون نسخه استفاده کنید. با پزشک خود در مورد گزینه های خود صحبت کنید.

سروما های بزرگتر ممکن است نیاز به درمان توسط پزشک داشته باشند. اگر بزرگ یا دردناک باشد ، ممکن است پزشک تخلیه آن را پیشنهاد کند. برای انجام این کار ، پزشک شما یک سوزن را وارد سروما می کند و مایعات را با یک سرنگ خارج می کند.

ممکن است سروما برگردد و ممکن است لازم باشد دکتر شما چندین بار یک سروما تخلیه کند. در بعضی موارد ، پزشک ممکن است حذف کامل سروما را پیشنهاد کند. این کار با یک عمل جراحی بسیار جزئی انجام می شود. در هنگام خواب می توانید از یک تشک مواج برای خوابی با کیفیت تر استفاده کنید .

آیا می توان پیشگیری کرد؟

در برخی از جراحی ها از سیستم های تخلیه جراحی استفاده می شود تا از ایجاد این مشکل جلوگیری کند.

با این حال ، قبل از عمل ، شما باید با پزشک خود در مورد احتمال ایجاد سرما و آنچه که آنها می توانند برای جلوگیری از آن انجام دهند ، صحبت کنید.

همچنین در مورد لباس های فشرده سازی بعد از انواع جراحی زیبایی مانند گن لیپوساکشن ،گن لیپوماتیک ،گن ساعت شنی و …. از پزشک خود سوال کنید. این گن های طبی برای کمک به ترمیم سریعتر پوست و بافت طراحی شده اند.

گن بعد از ابدومینوپلاستی

استفاده از گن پس از عمل جراحی بعد از جراحی هایی همچون ابدومینوپلاستی، لیپوماتیک و … با فشار استاندارد به تخلیه مایعات کمک می کند و از بروز سرما جلوگیری می کند.

همچنین ممکن است تورم و کبودی بعد از جراحی را کاهش دهند. این پانسمان ها ممکن است به شما در کاهش خطر ابتلا به تجمع مایع در بدن کمک کند.

این اقدامات کوچک ممکن است در صورت جراحی از تشکیل سروما جلوگیری کند. در صورت بروز سروما ، حتماً با پزشک خود مشورت کنید تا هر دو در مورد بهترین مراحل درمان تصمیم بگیرند.

اگرچه آزار دهنده است اما به ندرت جدی است، بنابراین مطمئن باشید که در نهایت بهبود خواهید یافت.

برای تهیه گن های فشرده سازی پس از عمل جراحی می توانید به سایت فروشگاه هامون مدیکال مراجعه نمایید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *