پیری و سالمندی

چگونه سلامت روان سالمندان را ایجاد کنیم؟

سلامت روان سالمندان و بهزیستی در سنین بالاتر مانند هر زمان دیگری از زندگی مهم است. اختلالات روانی و عصبی در میان سالمندان ۶/۶ درصد از کل معلولیت را برای این گروه سنی تشکیل می دهد.

جمعیت جهان به سرعت در حال پیر شدن است. بین سال های ۲۰۱۵ و ۲۰۵۰، نسبت جمعیت ۶۰ ساله جهان تقریبا دو برابر خواهد شد و از ۱۲٪ به ۲۲٪ خواهد رسید.

تقریباً ۱۵٪ بزرگسالان ۶۰ ساله و بالاتر از اختلال روانی رنج می برند.

سالمندان، از ۶۰ سال به بالا، به عنوان اعضای خانواده، داوطلبان و به عنوان شرکت کنندگان فعال در نیروی کار، کمک های مهمی به جامعه می کنند. در حالی که اکثر افراد از سلامت روانی خوبی برخوردار هستند، بسیاری از افراد مسن در معرض خطر ابتلا به اختلالات روانی، اختلالات عصبی یا مصرف مواد و همچنین سایر موارد بهداشتی مانند دیابت، کاهش شنوایی و آرتروز هستند. علاوه بر این، با افزایش سن، افراد به طور همزمان چندین شرایط را تجربه می کنند.پیری و بیماری های مرتبط با آن ظاهر می شود.

سلامت روان سالمندان

تهدیدات سلامت روان بزرگسالان

سلامت روان سالمندان

بیش از ۲۰٪ بزرگسالان ۶۰ ساله و بالاتر از اختلال روانی یا عصبی رنج می برند (به استثنای اختلالات سردرد) و ۶.۶٪ از کل معلولیت سال های تنظیم شده برای معلولیت در افراد بالای ۶۰ سال به اختلالات روانی و عصبی نسبت داده می شود. این اختلالات در افراد مسن ۱۷.۴٪ از سال های معلول را تشکیل می دهد. شایع ترین اختلالات روانی و عصبی در این گروه سنی ویا در افرادی که پیری زودرس دارند، زوال عقل و افسردگی است که به ترتیب تقریبا ۵٪ و ۷٪ جمعیت مسن جهان را تحت تأثیر قرار می دهد.

اختلالات اضطرابی ۳.۸٪ از سالمندان را تحت تأثیر قرار می دهد، مشکلات مصرف مواد تقریبا ۱٪ را تحت تأثیر قرار می دهد و حدود یک چهارم مرگ و میر ناشی از خودآزاری در میان افراد ۶۰ ساله یا بالاتر است. مشکلات سوء مصرف مواد در افراد مسن اغلب نادیده گرفته می شود یا به درستی تشخیص داده نمی شود.

مشکلات بهداشت روانی توسط متخصصان مراقبت های بهداشتی و خود افراد مسن کمتر شناخته شده است و برچسب های ناشی از این شرایط باعث می شود افراد تمایلی به کمک نداشته باشند.

عوامل خطر برای بهداشت روانی در سالمندان

در هر مرحله از زندگی ممکن است عوامل خطرساز متعددی برای مشکلات بهداشت روان وجود داشته باشد. افراد مسن ممکن است عوامل استرس زای زندگی مشترک در همه افراد را تجربه کنند، اما همچنین عوامل استرس زا که در زندگی بعدی بیشتر دیده می شوند، مانند از دست دادن قابل توجه ظرفیت و کاهش توانایی عملکرد. به عنوان مثال ، افراد مسن ممکن است کاهش تحرک ، درد مزمن، ضعف و یا سایر مشکلات سلامتی را تجربه کنند ، که برای آنها به نوعی مراقبت طولانی مدت نیاز دارند. علاوه بر این

، افراد مسن بیشتر احتمال دارد با بازنشستگی حوادثی مانند سوگواری یا افت وضعیت اقتصادی__اجتماعی را تجربه کنند. همه این عوامل استرس زا می توانند منجر به انزوا، تنهایی یا پریشانی روانی در افراد مسن شوند که برای آنها ممکن است به مراقبت طولانی مدت نیاز داشته باشند.

سلامت روان بر سلامت جسمی و بالعکس تأثیر دارد. به عنوان مثال، افراد مسن مبتلا به بیماری های جسمی مانند بیماری های قلبی دارای میزان افسردگی بالاتر از افراد سالم هستند. علاوه بر این، افسردگی درمان نشده در یک فرد مسن مبتلا به بیماری قلبی می تواند بر نتیجه آن تأثیر منفی بگذارد.

بزرگسالان مسن نیز در معرض آزار سالمندان قرار دارند، از جمله سوء استفاده فیزیکی، کلامی، روانی، مالی و جنسی، رها کردن، بی توجهی و از دست دادن جدی عزت و احترام. شواهد فعلی حاکی از آن است که از هر ۶ سالمند ۱ نفر سوء استفاده از سالمندان را تجربه می کند. سوء استفاده از سالخوردگان می تواند نه تنها به صدمات جسمی، بلکه به عواقب جدی ، گاهی طولانی مدت روانی از جمله افسردگی و اضطراب منجر شود.

زوال عقل و افسردگی در سالمندان به عنوان موضوعات بهداشت عمومی

زوال عقل یک سندرم است، معمولا از نوع مزمن یا پیشرونده است که در آن  حافظه، تفکر، رفتار و توانایی انجام فعالیت های روزمره رو به زوال است. این بیماری عمدتا افراد مسن را درگیر می کند، اگرچه این یک قسمت طبیعی از پیری نیست.

تخمین زده می شود که ۵۰ میلیون نفر در سراسر جهان با زوال عقل زندگی می کنند و تقریباً ۶۰ درصد آنها در کشورهای کم درآمد و متوسط ​​زندگی می کنند. پیش بینی می شود تعداد کل مبتلایان به زوال عقل در سال ۲۰۳۰ به ۸۲ میلیون نفر و در سال ۲۰۵۰ به ۱۵۲ میلیون نفر افزایش یابد.

از نظر هزینه های مستقیم مراقبت های پزشکی، اجتماعی و غیررسمی مرتبط با زوال عقل، مسائل اجتماعی و اقتصادی قابل توجهی وجود دارد. علاوه بر این، فشارهای جسمی، عاطفی و اقتصادی می تواند استرس زیادی را برای خانواده ها و مراقبان ایجاد کند. هم برای افراد مبتلا به زوال عقل و هم مراقبان آنها از سیستم های بهداشتی ، اجتماعی ، مالی و حقوقی پشتیبانی لازم است.

افسردگی سالمندان

افسردگی می تواند رنج بزرگی به همراه داشته باشد و منجر به اختلال در عملکرد در زندگی روزمره شود. افسردگی تک قطبی در ۷ درصد از سالمندان بالای ۶۰ سال تشکیل می دهد. در شرایط مراقبت های اولیه افسردگی هم به خوبی تشخیص داده نمی شود و هم تحت درمان قرار نمی گیرد. علائم اغلب نادیده گرفته می شوند و درمان نمی شوند، زیرا با سایر مشکلات بزرگسالان بزرگتر هم زمان بروز می کنند.

افراد مسن با علائم افسردگی عملکرد ضعیف تری نسبت به افراد دارای بیماری های مزمن پزشکی مانند بیماری ریه ، فشار خون بالا یا دیابت دارند. افسردگی همچنین باعث افزایش درک بهداشت ضعیف ، استفاده از خدمات بهداشتی و درمانی می شود.

Geriatric Psychologist 02 سالمندان

استراتژی های درمان و مراقبت برای رفع نیازهای بهداشت روان افراد مسن

آماده سازی ارائه دهندگان خدمات بهداشتی و جوامع برای تأمین نیازهای خاص جمعیت مسن مهم است، از جمله:

 • آموزش متخصصان بهداشت در زمینه مراقبت از سالمندان
 • پیشگیری و مدیریت بیماریهای مزمن مرتبط با سن از جمله اختلالات ذهنی، عصبی و مصرف مواد.
 • طراحی سیاستهای پایدار در مورد مراقبت های طولانی مدت و تسکینی
 • توسعه خدمات و تنظیمات مناسب سن.

ارتقاء سلامت سالمندان

از طریق ارتقای پیری فعال و سالم می توان سلامت روانی افراد مسن را بهبود بخشید. ارتقای سلامت ویژه سلامت روان برای افراد مسن شامل ایجاد شرایط زندگی و محیط هایی است که از سلامتی حمایت می کنند و به مردم امکان می دهد زندگی سالم داشته باشند. ارتقای سلامت روان تا حد زیادی به راهکارهایی بستگی دارد که اطمینان حاصل کند افراد مسن منابع لازم برای تأمین نیازهای خود را دارند، مانند:

 • تأمین امنیت و آزادی
 • مسکن مناسب از طریق سیاست مسکن حمایتی
 • حمایت اجتماعی از سالمندان و مراقبان آنها.
 • برنامه های بهداشتی و اجتماعی برای گروه های آسیب پذیر مانند کسانی که به تنهایی زندگی می کنند و جمعیت روستایی دارند یا از یک بیماری روانی یا جسمی مزمن یا عود کننده رنج می برند ؛
 • برنامه های پیشگیری و مقابله با آزار سالمندان. و
 • برنامه های توسعه جامعه.
 • شناخت و درمان به موقع اختلالات روانی ، عصبی و مصرف مواد در بزرگسالان مسن ضروری است. هم مداخلات روانشناختی و هم داروها توصیه می شود.
 • در حال حاضر هیچ دارویی برای درمان زوال عقل در دسترس نیست اما برای حمایت و بهبود زندگی افراد مبتلا به زوال عقل و مراقبان و خانواده آنها می توان کارهای زیادی انجام داد ، مانند:
 • تشخیص زودهنگام ، به منظور ارتقای مدیریت زود هنگام و بهینه
 • بهینه سازی سلامت جسمی و روانی، توانایی عملکردی و رفاه
 • شناسایی و درمان بیماری جسمی همراه
 • شناسایی و مدیریت رفتار چالش برانگیز
 • ارائه اطلاعات و پشتیبانی طولانی مدت از مراقبین

مراقبت های بهداشت روان در جامعه

بهداشت روانی و عمومی مراقبت های اجتماعی خوب برای ارتقای سلامت سالمندان، پیشگیری از بیماری ها و مدیریت بیماری های مزمن مهم است. بنابراین آموزش همه ارائه دهندگان خدمات بهداشتی در زمینه کار با مسائل و اختلالات مربوط به پیری از اهمیت برخوردار است. مراقبت های بهداشتی اولیه و موثر در سطح جامعه برای افراد مسن بسیار مهم است. تمرکز بر مراقبت طولانی مدت از افراد مسن که از اختلالات روانی رنج می برند و همچنین ارائه آموزش ، آموزش و پشتیبانی به مراقبان به همان اندازه مهم است.

برای اطمینان از بالاترین کیفیت خدمات به افراد مبتلا به بیماری روانی و مراقبان آنها ، یک محیط قانونگذاری مناسب و حمایتی مبتنی بر استانداردهای حقوق بشری پذیرفته شده در سطح بین المللی مورد نیاز است. در مجله فروشگاه هامون مدیکال با انواع مشکلات و راه حل های روانشناسی آشنا می شوید .

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *