بارداری و زايمان, مشکلات پوست

درمان ترک پوست یا استریا در بارداری

درمان ترک پوست(Stretch marks) ،آیا تاکنون با خطوط روی بدن که در اثر بارداری یا اضافه وزن یا رشد به وجود می آید مواجه شده اید؟ این ترک ها یا خطوط که در اثر کش آمدن پوست به وجود می آیند با نام خط های بارداری نیز شناخته می شوند چون خانم های باردار به دلیل بزرگ شدن شکمشان با این مشکل مواجه می شوند. این خطوط استریا نیز نامیده می شوند.

ترک پوست یا استریا چیست؟

علائم کشش رگه هایی است که در شکم، سینه ها، باسن و ران ها ظاهر می شود. به این علائم بلند، نازک و موج دار استریا نیز گفته می شود. اگر علائم استریا دارید بدانید این شیارها یا خطوط موجود در پوست برای سلامتی شما مضر نیستند. بلکه آنچه در مورد این خطوط ناراحت کننده است از جنبه کم شدن زیبایی است. باید توجه داشت که استریا حتی اگر هرگز از بین نرود، ممکن است با گذشت زمان یا با کمک برخی از محصولات و روش ها کمرنگ شوند.

عوامل ایجاد ترک پوستی یا استریا

درمان ترک پوست

علائم استریا زمانی اتفاق می افتد که بدن شما به هر دلیلی سریع رشد کند. پوست شما نمی تواند به اندازه کافی کشیده شود تا بتواند خود را حفظ کند.

کلاژن پروتئینی است که باعث ارتجاع بیشتر پوست شما می شود. اگر پوست شما به اندازه کافی نیست، ممکن است در اثر کشیده شدن، علائم نشان داده شود.

ممکن است علائم کشیدگی داشته باشید به دلایل زیر:

 • افزایش سریع وزن (این امر زنان و مردان (گن مردانه) را تحت تأثیر قرار می دهد)
 • رشد کودکان در دوران بلوغ جهش می کند. مطمئن شوید که بچه ها می دانند این طبیعی است و ممکن است با بزرگتر شدن علائم استریای بلوغ کم رنگ شود.
 • بارداری (گن بارداری) در نتیجه استریا پوست و افزایش هورمون هایی که باعث ضعیف شدن فیبرهای پوست می شوند. ممکن است با کم شدن وزن پس از تولد کودک، محو شوند.
 • جراحی کاشت پستان
 • بدن سازی، حتی کسانی که چربی کمی دارند می توانند آنها را به جایی که عضلاتشان برآمده است برساند.
 • مقادیر بالای استروئیدها ، یا ناشی از داروهای استروئیدی یا بیماری هایی مانند سندرم کوشینگ
 • سندرم مارفان، یک بیماری ژنتیکی است که باعث ضعیف شدن فیبرهای پوستی و رشد غیرمعمول می شود.
 • سندرم Ehlers-Danlos (EDS) ، گروهی از شرایط ناشی از تغییرات ژنتیکی به کلاژن که پروتئینی در بدن شماست.

نشانه ها

استریاهای تازه ممکن است کمی برآمده و خارش داشته باشند. این خطوط موج دار و خط دار در پوست شما به رنگ های مختلفی در می آیند. آنها با گذشت زمان از رگه های قرمز یا صورتی تا آبی مایل به بنفش گرفته تا رگه هایی نازک تر، کم رنگ و بیشتر مانند زخم محو می شوند. ممکن است به همان اندازه متوجه آنها نشوید.

آنها می توانند در بسیاری از قسمت های بدن شما ظاهر شوند:

 • بازوها
 • سینه ها
 • باسن
 • شانه ها
 • شکم

تشخیص

پزشک برای تشخیص آنها فقط باید به پوست شما نگاه کند. اما آنها احتمالا در مورد سابقه پزشکی شما سال خواهند کرد. اگر مدت ها استروئید خوراکی یا موضعی مصرف کرده اید، مقادیر بالای کورتیزول در بدن شما مقصر است.

درمان های پزشکی و درمان های خانگی استریا

طیف وسیعی از درمان های پزشکی و درمان های خانگی برای درمان علائم استریا شما در دسترس است. برخی بهتر از بقیه کار می کنند.

درمان ترک پوست

یک پزشک پوست یا جراح پلاستیک می تواند از لیزر یا سایر روش های درمانی برای کمرنگ شدن علائم استفاده کند. این ممکن است به پوست شما کمک کند تا کلاژن بیشتری تولید کند:

لیزر درمانی پالس

انفجار نوری است که بدون درد در علائم استریا قرمز و جدید استفاده می شود. انرژی نور باعث آرام شدن رگ های خونی زیر پوست شما می شود که باعث ایجاد این علائم می شود.

لیزر درمانی CO2

یک روش درمانی جدید است که ممکن است علائم استریا سفید و قدیمی را صاف کند. یک مطالعه نشان داد که علائم استریا زنان پس از پنج جلسه در مقایسه با سایر افرادی که از کرم های موضعی با اسید گلیکولیک و ترتینوئین استفاده می کردند، کمرنگ شد.

لیزر اگزایمر

باعث ایجاد علائم استریای در برابر نور ماورای بنفش می شود. یک مطالعه کوچک نشان می دهد که ایمن است و درمان های بیش از ۱ تا ۴ ماه می تواند مشکلات رنگدانه ای را از علائم استریا اصلاح کند.

میکرودرم ابریژن

با استفاده از کریستال های ریز لایه بالایی پوست شما را همانند یک ماساژور ،ماساژ می دهد. یک مطالعه جدید نشان داد که این روش درمانی در هنگام ترکیبی با لایه برداری از پوست باعث کم رنگ شدن علائم کشیدگی جدید و مایل به قرمز می شود.

جراحی زیبایی

جراحی شکم مانند ابدومینو پلاستی، ممکن است پوست را با علائم استریا از بین ببرد. اما این عملیات می تواند جای زخم ایجاد کند. به علاوه آنها اغلب دردناک و پرهزینه هستند.

لایه برداری شیمیایی

یک محلول اسیدی است که لایه های بالایی پوست شما را می سوزاند تا سلول های مرده و آسیب دیده را از بین ببرد و رشد جدید پوست را تقویت کند. این روش درمانی ممکن است کمی علائم کشیدگی شما را بهبود بخشد اما به طور کامل از بین نمی رود.

فرکانس رادیویی

از انرژی موج رادیویی برای ایجاد گرما و تحریک بدن برای تولید کلاژن استفاده می کند. یک مطالعه کوچک نشان داد که این روش درمانی بی خطر است و می تواند علائم کشیدگی را بهبود بخشد ، اما دانشمندان باید تحقیقات بیشتری انجام دهند.

سونوگرافی

بسیار شبیه درمان های فرکانس رادیویی است. این روش امواج صوتی را به اعماق پوست شما می فرستد تا تولید کلاژن را گرم و سفت کرده و شروع به کار کند.

درمان های خانگی

Stretch marks 02 درمان ترک پوست

بسیاری از کرم ها، نمک ها، روغن ها و سایر پمادهای پوستی را پیدا خواهید کرد که ادعا می کنند از آنها جلوگیری می کند یا آنها را درمان می کند. برخی از درمان ها و درمان های خانگی می توانند علائم کشیدگی را کم رنگ یا پنهان کنند:

آرایش بدن و خود برنزه کننده

این محصولات می توانند به پنهان شدن علائم استریا کمک کنند. توجه داشته باشید که برنزه شدن باعث از بین رفتن علائم کشیدگی نمی شود. در واقع دیدن آنها را آسان تر می کند.

ترتینوئین

کرم های دارای ترتینوئین (Retin-A) حاوی رتینوئید هستند ، ترکیبی مربوط به ویتامین A. رتینوئیدها تولید کلاژن را افزایش می دهند. آنها اغلب برای درمان چین و چروک استفاده می شوند. ممکن است به محو شدن علائم کشیدگی جدید کمک کنند ، اما همچنین می توانند پوست شما را قرمز ، تحریک یا پوسته پوسته کنند.

تقویت کننده های کلاژن

قرار است عصاره های StriVectin-SD و دانه های لوپین باعث افزایش کلاژن در پوست شما شوند ، اما سخت است که بگوییم باعث کمرنگ شدن یا جلوگیری از ایجاد علائم استریای می شود.

روغن بادام تلخ

یک مطالعه نشان داد که زنانی که در طول بارداری روی پوست شکم خود روغن بادام تلخ ماساژ داده اند، دارای علائم کشیدگی کمتری در مقایسه با سایرین هستند که فقط از روغن بدون ماساژ استفاده کرده اند.

مرطوب کننده ها

کره کاکائو، کره شی، روغن زیتون، روغن ویتامین E و سایر مرطوب کننده ها: این کرم های طبیعی می توانند پوست شما را نرمتر کنند اما مشخص نیست که به استریا کمک می کنند یا از آن جلوگیری می کنند.

اگر تصمیم دارید یک کرم ، لوسیون یا ژل را برای محو شدن علائم کشیدگی خود امتحان کنید ، حتما چند روز هر روز از آن استفاده کنید. وقت بگذارید و آن را به پوست خود ماساژ دهید. این محصولات ممکن است روی علائم استریا جدیدتر بهترین عملکرد را داشته باشند.

استریا در دوران بارداری

جلوگیری از علامت استریا

جلوگیری از استریا ممکن است، اما هیچ تضمینی وجود ندارد. بهترین راه برای کاهش شانس این است که حتی در دوران بارداری در یک وزن سالم باشید استفاده از گن بارداری نیز یکی از مزایایی که دارد کاهش استریا است.

همچنین توصیه می شود با پزشک خود در مورد یک برنامه ورزشی و نحوه خوب غذا خوردن صحبت کنید.

از این که تا پایان این مقاله همراه مجله سلامتی سایت هامون مدیکال بودید از شما سپاسگزاریم.

دیدگاهی در مورد “درمان ترک پوست یا استریا در بارداری

 1. سمیرا گفت:

  آیا روش لیزر ترک های پوستی را کامل از بین میبرد؟

  1. مجله علمی هامون مدیکال گفت:

   سلام دوست عزیز. تا الان روش قطعی برای از بین بردن ترک پوستی اعلام نشده است. اما این روش ها مانند روش لیزر باعث کاهش ترک های پوستی می شود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *