جراحی لاغری

درن یا تخلیه خونابه جراحی و مراحل ثبت نتایج آن

درن یا تخلیه خونابه جراحی، بعد از یک عمل جراحی مانند ابدومینوپلاستی ممکن است مایعات در داخل بدن شما در ناحیه جراحی جمع شوند. این امر احتمال عفونت یا سایر مشکلات را بیشتر می کند. تخلیه خونابه جراحی یا درن (Drain) اجازه می دهد تا مایع به بیرون جریان یابد. تخلیه خونابه جراحی متشکل از یک لوله تخلیه است که از محل جراحی شما به یک حباب که مایعات را جمع می کند منتقل می شود.

متداول ترین تخلیه خونابه جراحی و چگونگی کار آن

درن یا تخلیه خونابه جراحی

تخلیه خونابه جراحی یا درن مایعات را از زیر پوست در نزدیکی محل جراحی شما خارج می کنند. این به جلوگیری از عفونت کمک می کند و باعث ترمیم می شود.متداول ترین نوع تخلیه جراحی ، مایعات را به درون حباب جمع کننده ای که شما آن را تخلیه می کنید حمل می کند. به این فاضلاب تخلیه جکسون-پرات (JP) گفته می شود. تخلیه از مکش ایجاد شده توسط حباب برای کشیدن مایعات از بدن شما به درون حباب استفاده می کند. لوله لاستیکی احتمالاً توسط یک یا دو بخیه در پوست شما ثابت خواهد شد. حباب احتمالاً با سنجاق ایمنی به لباس شما یا نزدیک باند متصل می شود تا به اطراف چرخانده نشود یا بخیه ها را نکشد.

نوع دیگر تخلیه تخلیه پنروز نام دارد. این نوع تخلیه حباب ندارد. در عوض ، انتهای لوله باز است. این اجازه می دهد تا مایعات روی پانسمان چسبیده به پوست شما تخلیه شود. تخلیه ممکن است با یک بخیه یا یک سنجاق ایمنی در لوله در کنار پوست شما نگه داشته شود.

وقتی برای اولین بار تخلیه می کنید ، مایعات خون آلود می شود. با بهبودی و ترمیم جای زخم و از بین رفتن مایع ، از قرمز به صورتی به زرد روشن یا شفاف تغییر رنگ می دهد.

پزشک شما ممکن است اطلاعاتی را در مورد زمان عدم نیاز به تخلیه و زمان برداشته شدن آن به شما ارائه دهد.

مراقبت های بعدی بخشی کلیدی در درمان و ایمنی شما است. حتماً قرار ملاقات ها را تعیین کرده و به آنها مراجعه کنید و اگر مشکلی دارید با پزشک خود تماس بگیرید. همچنین بهتر است از نتایج آزمایش خود مطلع شوید و لیستی از داروهای مصرفی خود را نگه دارید.

چگونه حباب تخلیه خونابه جراحی را خالی کنیم؟

جراحی 1 درن یا تخلیه خونابه جراحی

دستورالعمل های پزشک خود را دنبال کنید. اینکه چند بار حباب را تخلیه کنید به میزان تخلیه مایعات بستگی دارد. حباب را زمانی که تا نیمه پر شد خالی کنید.

برای این کار وظیفه شما این است که لوله تخلیه خونابه جراحی را پاک کنید و لخته ها یا انسداد را از بین ببرید. سپس حباب را نیمه پر یا طبق دستورالعمل ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود خالی کنید. شما به یک دستمال مرطوب و یک ورق ضبط زهکشی نیاز خواهید داشت. اگر ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی از شما می گوید حتما از دستکش های یکبار مصرف استفاده کنید. مراقب باشید که لوله را نکشید و در جایی که این لوله به پوست شما وارد می شود احساس کشش نمی کنید.

  •  مرحله ۱ دستان خود را با آب و صابون بشویید و سپس خشک کنید.
  •  مرحله ۲ اگر ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی از شما می گوید دستکش یکبار مصرف بپوشید.
  • مرحله ۳ به دنبال لخته یا انسدادهایی باشید که ممکن است از ریختن مایعات در لوله جلوگیری کند. ممکن است برخی از لخته ها در داخل لوله در زیر پوست شما پنهان شوند.
  • مرحله ۴ با فشار دادن آرام لوله اطراف آنها ، لخته ها را شل کنید.
  •  مرحله ۵ از یک دست برای نگه داشتن لوله تخلیه خونابه در محلی که از پوست شما خارج می شود استفاده کنید.
  •  مرحله ۶ با استفاده از دستمال خود لوله را با یک دستمال الکلی بین انگشت اشاره و انگشت شست خود فشار دهید.
درن یا تخلیه خونابه جراحی
  •  مرحله ۷ انگشتان فشار داده شده خود را در امتداد لوله بلغزانید تا مایعات را از لوله خارج کرده و وارد حباب کنید. برای پاک کردن لوله لازم است مراحل ۵ تا ۷ را چندین بار تکرار کنید. سعی کنید لوله را در مراحل انجام کار رها نکنید. اگر مایع در لوله باقی مانده یا به طور تصادفی اجازه دهید مراحل ۵ تا ۷ را با استفاده از یک دستمال مرطوب الکل تکرار کنید. اجازه ندهید که حباب بیش از حد نصف مقدار ظرفیت مایعات موجود در آن پر شود زیرا توانایی آن را در از بین بردن مایعات زیر پوست شما کاهش می دهد.
  • مرحله ۸ حباب را پایین تر از برش خود نگه دارید تا مایع از لوله خارج شود و به داخل حباب برود.
  • مرحله ۹ حباب را از بدن دور کنید و هرگز حباب را قبل از برداشتن کلاه فشار ندهید.
  •  مرحله ۱۰ درپوش را بردارید و هرگز با دستان خالی دهانه را لمس نکنید.
  •  مرحله ۱۱ لیوان اندازه گیری را زیر حباب نگه دارید.
  •  مرحله ۱۲ حباب را برعکس کرده و مایعات را به داخل لیوان فشار دهید.
  •  مرحله ۱۳ پس از از بین بردن مایعات ، فشار حباب را ادامه دهید و از یک دستمال مرطوب الکل برای تمیز کردن قسمت بالایی آن استفاده کنید.
  •  مرحله ۱۴ در حالی که هنوز حباب را فشار می دهید ، درپوش را در قسمت بالا قرار دهید. حباب فشرده شده مکشی ایجاد می کند که به طور مداوم مایعات را از زیر پوست شما پاک می کند.
  • مرحله ۱۵ مقدار مایعات را در لیوان اندازه گیری بخوانید.
  • مرحله ۱۶ مقدار را در سابقه خود بنویسید.
  • مرحله ۱۷ لیوان را خالی کنید و آن را طبق دستور بشویید. برای کمک به حرکت مایعات از لوله و داخل حباب ، حباب را زیر سطح برش خود قرار دهید.
Untitled 8 درن یا تخلیه خونابه جراحی

در صورت مشاهده موارد زیر با پزشک خود تماس بگیرید

کاهش ناگهانی مایعات

 تغییر بوی مایع

مشاهده چرک در مایع

 شل شدن یا باز شدن لوله تخلیه

قرمزی محل برش

دردناک شدن محل برش

خروج چرک از محل زخم

 تب ۳۸.۵ درجه سانتی گراد یا بالاتر(سنجش با تب سنج)

در مجله هامون مدیکال انواع مقالات علمی را مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *