سلامت روان

رابطه سلامت روان و جسم

رابطه سلامت روان و جسم ،(Phisycal Mental) دانشمندان می گویند بهبود سلامت روان شما می تواند سلامت جسمی شما را بهبود بخشد. آنها عقیده دارند این چیزی فراتر از استرس است. ذهن و بدن شما از بسیاری جهات با هم مرتبط هستند.

متخصصان می گویند خواب کافی، ورزش منظم، بیرون رفتن از خانه، رژیم غذایی مغذی و هوشیاری از راه های بهبود سلامت روان است.

تاثیر سلامت روان بر جسم

رابطه سلامت روان و جسم

تاثیر سلامت روان بر جسم

بر اساس بیانیه علمی جدیدی که اخیرا در مجله Circulation منتشر شده است، رابطه سلامت روان و جسم ، سلامت روانشناختی به طور مستقیم بر سلامت قلب، خطر سکته مغزی و سایر شرایط تأثیر می گذارد که به طور مستقیم به سایر نیروهای خارجی منتسب است.

دکتر گلن لوین، استاد دانشکده پزشکی بیلور در تگزاس و رئیس دانشگاه، می گوید: “ذهن ، قلب و بدن یک شخص در هر چیزی به هم پیوسته و وابسته به یکدیگر هستند.

تحقیقات به وضوح نشان داده است که عوامل روانی منفی، ویژگی های شخصیتی و اختلالات بهداشت روان می توانند بر سلامت قلب و عروق تأثیر منفی بگذارند.از طرف دیگر، مطالعات نشان داده است که ویژگی های مثبت روانشناختی با خطر کمتری در بیماری قلبی عروقی، فشار خون و مرگ و میر مرتبط است.

خرید دستگاه کنترل فشار خون در منزل از سایت هامون مدیکال

سلامت روان و سلامت قلب

شرایط بهداشتی روانی منفی مانند افسردگی، استرس مزمن، اضطراب، عصبانیت و بدبینی با واکنش های زیستی بالقوه مضر مانند بی نظمی ضربان قلب، شکایات گوارشی، افزایش فشار خون، التهاب و کاهش جریان خون در قلب مرتبط است.

همچنین عوامل منفی روانشناختی مرتبط با استعمال دخانیات و رژیم غذایی ناسالم همچنین مشکلات قلبی و خطر سکته را افزایش می دهد.

غربالگری منظم سلامت روان و جسم ، روان درمانی و برنامه های ذهن و بدن می تواند منجر به سلامت قلبی عروقی بهتر شود. استرس عمومی و مربوط به کار با ۴۰ درصد افزایش خطر ابتلا به بیماری قلبی یا مرگ در آن ارتباط دارد.

محققان معتقدند استرس مزمن از طریق التهاب کنترل نشده مانند برخی رفتارهای ناسازگار همچون استعمال دخانیات، پرخوری و استفاده بیش از حد از الکل یا مواد ، به بیماری قلبی کمک می کند.

این رفتارها با آسیب رساندن به دیواره رگ های خونی کوچک که قلب را تغذیه می کنند و عروق بزرگی که خون را به مغز و بدن منتقل می کنند ، به بیماری قلبی کمک می کنند.

خرید جوراب واریس تونوس الاست مخصوص بیماری های عروق پا از سایت هامون مدیکال

توانایی تغییر ذهن و بدن

تغییر توانایی روان و جسم

دکتر جیمز دوتی، استاد جراحی مغز و اعصاب در استنفورد نیز می گوید که همه توانایی تغییر نه تنها ذهن بلکه بدن خود را نیز دارند.

دوتی توضیح داد كه عصب واگ با پاسخ جنگ یا پرواز انسان و سیستم استراحت و گوارش ارتباط دارد.

وی گفت: “آنچه مردم نمی دانند این است كه آنها توانایی این را دارند كه چگونه به حوادث خارج پاسخ دهند و بنابراین بر نحوه درگیر شدن (سیستم عصبی خودمختار) آنها نظارت می كنند.”

“طی دو سه دهه گذشته ما چیزهای زیادی در مورد ارتباط ذهن و بدن آموخته ایم، اما حتی در دهه گذشته بیشتر، با استفاده از ابزارهای تصویربرداری جدید و روش های جدید برای اندازه گیری تأثیر ذهن بر بدن، مهمتر از همه، ما در حال یادگیری چگونگی آموزش افراد در استفاده از ذهن خود برای تأثیر مثبت بر بدن آنها هستیم، که منجر به کاهش بسیاری از بیماری ها، به ویژه بیماری های مزمن می شود، اما همچنین باعث افزایش طول عمر می شود.

mental and physical health 1 سلامت روان

ارتباط دو طرفه مغز و قلب

دکتر اریک رافلا-یوان، روانپزشک با تخصص در روانپزشکی قلب و عروق در دانشگاه کالیفرنیا سان دیگو می گوید که ارتباط بین مغز و قلب “دو طرفه” است، به این معنی که هر دو توانایی تأثیر بر دیگری را دارند.

وی گفت که نمونه های آن شامل حمله قلبی هراس و “سندرم قلب شکسته” است که در نتیجه ناگهانی نارسایی قلبی با شنیدن خبرهای ناخوشایند رخ می دهد.

رافلا-یوان گفت: مغز و قلب توسط شبکه ای از اعصاب به هم متصل می شوند که ما آنها را سیستم عصبی دلسوز و پاراسمپاتیک می نامیم.

“سیستم عصبی سمپاتیک پدال گاز است و سیستم عصبی پاراسمپاتیک پدال ترمز است. بسیاری از ارتباطات بین قلب و مغز توسط این سیستم انجام می شود. اقدامات ذهنی یا روانی وجود دارد که فرد می تواند برای تأثیرگذاری در آنها انجام دهد.

“به عنوان مثال ، یوگا، تای چی، و سایر اقدامات ذهن آگاهی می توانند هم سلامت قلب و عروق و هم سلامت روان را بهبود بخشند. مداخلات ذهن آگاهی می تواند به علائم روانی و جسمی اضطراب و وحشت کمک کند. “

دکتر جاناتان گلدفینگر، مدیر ارشد خدمات بهداشت روان Didi Hirsch در جنوب کالیفرنیا درباره ارتباط بین استرس و سلامت قلب می گوید که باعث می شود قلب فرد بیش از حد کار کند.

راه های مهار استرس

گلدفینگر راه های زیر را برای مهار استرس و اضطراب پیشنهاد می دهد:

  • عادات خواب سالم
  • تغذیه ی خوب
  • ورزش منظم
  • دسترسی به فضای باز
  • ذهن آگاهی یا مراقبه
  • تعامل اجتماعی
  • مراقبت های بهداشت روان

مقاله مرتبط: شروع ورزش برای لاغری و تناسب اندام

گلدفینگر می افزاید: ذهن و بدن ما جدایی ناپذیر هستند. امید می تواند سرطان را بهبود بخشد. بیماری قلبی و افسردگی معمولا با هم اتفاق می افتند. مغز همچنین عضوی است که سایر اندام ها مانند قلب، غده فوق کلیه و معده ما را کنترل و دریافت می کند. ما می توانیم بسیاری از عملکردهای بدن خود را با آموزش ذهن خود کنترل کنیم، این یکی از دلایلی است که فکر می کنیم هوشیاری و مراقبه می تواند از آسیب استرس سمی جلوگیری کرده و آن را التیام بخشد.

وی تاکید می کند: مردم باید بر روی چگونگی ارتباط استرس و سلامت قلب و همه تغییرات ملموسی كه می توانند برای محافظت از قلب خود امروز ایجاد كنند، متمركز شوند.

بخشی از ترجمه بیانیه مجله Circulation در زمینه تاثیر سلامت روان بر جسم را در مجله سلامتی سایت هامون مدیکال آورده ایم، تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانید: روش های کاهش وزن و لاغری سریع

خرید گن ساعت شنی فاجات مخصوص ورزش و فرم دهی روزانه از سایت هامون مدیکال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *