بیماری ها, فشار خون

حمله قلبی و نشانه های هشدار دهنده

حمله قلبی و نشانه های هشدار دهنده ،(heart attack)آیا می دانید بدون احساس درد در قفسه سینه می توانید حمله قلبی کنید؟ نارسایی قلبی و بیماری های قلبی علائم یکسانی را برای همه، به ویژه زنان نشان نمی دهد.

قلب عضله ای است که برای پمپاژ خون در سراسر بدن منقبض می شود. حمله قلبی (که اغلب سکته قلبی نامیده می شود) زمانی اتفاق می افتد که عضله قلب خون کافی دریافت نکند. خون اکسیژن و مواد مغذی را به عضله قلب می رساند. وقتی خون کافی به عضله قلب شما نرسد، قسمت آسیب دیده می تواند به طور موقت یا دائم از کار بیفتد. این خطرناک و گاهی کشنده است.

عوامل ایجاد حمله قلبی

حمله قلبی و نشانه های هشداردهنده

نشانه های حمله قلبی

عوامل خطرساز زیادی در بروز حمله قلبی نقش دارند، از جمله:

 • سن
 • وراثت
 • فشار خون بالا
 • کلسترول بالا
 • چاقی
 • رژیم غذایی نامناسب
 • مصرف الکل
 • بی تحرکی جسمی

حمله قلبی یک فوریت پزشکی است. اگر فکر می کنید ممکن است یکی از اینها را داشته باشید، گوش دادن به آنچه بدن شما به شما می گوید بسیار مهم است.

درد، فشار و ناراحتی در قفسه سینه

عوامل ایجاد حمله قلبی

بیشتر افراد مبتلا به حملات قلبی نوعی درد یا ناراحتی قفسه سینه را تجربه می کنند. اما مهم است که درک کنیم درد سینه در هر حمله قلبی رخ نمی دهد.

درد قفسه سینه علامت شایع حمله قلبی است. مردم این احساس را اینگونه توصیف کرده اند که احساس می کنند جسم سنگینی روی سینه آنها قرار گرفته است.

بعضی از افراد درد قفسه سینه را به هیچ عنوان درد توصیف نمی کنند. آنها ممکن است بگویند که احساس سفتی قفسه سینه یا فشار دادن دارند. گاهی ممکن است این ناراحتی برای چند دقیقه بد به نظر برسد و سپس برطرف شود. گاهی اوقات ناراحتی ساعت ها یا حتی یک روز بعد برمی گردد. همه اینها می تواند نشانه هایی باشد که عضله قلب شما اکسیژن کافی دریافت نمی کند.

درد در سایر نقاط بدن

درد و گرفتگی می تواند در مناطق دیگر بدن نیز تابیده شود. بیشتر افراد حمله قلبی را با درد مرتبط با بازوی چپ مرتبط می دانند. این ممکن است اتفاق بیفتد، اما درد می تواند در مکان های دیگر نیز ظاهر شود، از جمله:

 • بالای شکم
 • شانه
 • گردن / گلو
 • دندان یا فک

درد ممکن است به هیچ وجه در قفسه سینه متمرکز نشود. این می تواند مانند فشار در قفسه سینه و درد در سایر قسمت های بدن باشد. کمر درد یکی دیگر از علائمی است که زنان بیشتر از مردان به آن اشاره می کنند.

تعریق روز و شب

تعریق بیش از حد معمول _به خصوص اگر ورزش نمی کنید یا فعالیت خوبی ندارید_  می تواند نشانه هشدار زودرس مشکلات قلبی باشد. پمپاژ خون از طریق عروق مسدود شده تلاش بیشتری را از قلب شما می گیرد، بنابراین بدن شما بیشتر عرق می کند تا در هنگام انجام اعمال اضافی سعی کند دمای بدن را پایین نگه دارد. اگر عرق سرد یا پوست نرم دارید، پس باید با پزشک خود مشورت کنید.

تعریق شبانه نیز یکی از علائم رایج در خانم هایی است که دچار مشکلات قلبی می شوند. زنان ممکن است این علامت را با اثر یائسگی اشتباه بگیرند. اما اگر بیدار شوید و ملحفه هایتان خیس شده باشد یا به دلیل تعریق نتوانید بخوابید، این می تواند نشانه حمله قلبی در خانم ها باشد.

خستگی

خستگی می تواند یک علامت حمله قلبی باشد که در زنان کمتر شناخته می شود. برخی از خانم ها حتی ممکن است فکر کنند علائم حمله قلبی آنها علائم شبیه آنفولانزا است.

حمله قلبی به دلیل استرس اضافی که بر قلب شما وارد می شود، می تواند باعث خستگی شود. اگر غالباً بدون دلیل احساس خستگی یا خستگی می کنید، می تواند نشانه آن باشد که مشکلی پیش آمده است.

خستگی و تنگی نفس در زنان بیشتر از مردان است و ممکن است ماه ها قبل از حمله قلبی شروع شود. به همین دلیل مهم است که هرچه زودتر اگرعلائم خستگی را تجربه می کنید، به پزشک مراجعه کنید.

تنگی نفس

تنفس و قلب شما به طور موثر خون را پمپاژ می کند بسیار با هم ارتباط دارند. قلب شما خون را پمپاژ می کند بنابراین می تواند به بافت های شما گردش یابد و همچنین از ریه ها اکسیژن دریافت کند. اگر قلب شما نتواند خون را به خوبی پمپاژ کند (مانند مورد حمله قلبی)، می توانید احساس تنگی نفس کنید.استفاده از دستگاه اکسیژن ساز می تواند هوای اطراف را با اکسیژن زیادی به شما بدهد .

تنگی نفس گاهی اوقات می تواند یکی از علائم همراه با خستگی غیرمعمول در زنان باشد. به عنوان مثال ، برخی از زنان اظهار می کنند که به دلیل فعالیتی که انجام می دهند به طور غیرمعمول دچار تنگی نفس و خستگی می شوند. رفتن به آشپزخانه می تواند آنها را خسته و نتواند نفس بکشند. این می تواند نشانه شایع حمله قلبی در زنان باشد.

سبکی سر

سبکی سر و سرگیجه می تواند با حمله قلبی رخ دهد و اغلب علائمی است که زنان توصیف می کنند. برخی از زنان اظهار می کنند که اگر بخواهند از جای خود بلند شوند یا بیش از حد تحمل کنند احساس می کنند ممکن است از دنیا بروند. این احساس قطعاً یک احساس طبیعی نیست و اگر آن را تجربه کردید نباید از آن چشم پوشی کنید.در صورت احساس تنگی نفس اکسیژن خون خود را با اکسیژن سنج اندازه گیری کنید.

تپش قلب

تپش قلب می تواند از احساس اینکه قلب شما ضربان قلب شما را گرفته تا تغییراتی در ریتم قلب که می تواند احساس کند یا ضربان قلب شما باشد، باشد. قلب و بدن شما به یک ضربان ثابت و ثابت متکی هستند تا خون را به بهترین وجه در بدن حرکت دهند. اگر ضربان از ریتم خارج شود، این می تواند نشانه ای از حمله قلبی شما باشد.

تپش قلب به دلیل حمله قلبی می تواند احساس ناراحتی یا اضطراب به خصوص در خانم ها ایجاد کند. برخی از افراد ممکن است تپش قلب را احساسی توصیف کنند که قلب آنها در گردن آنها می تپد، نه فقط در سینه.

تغییرات در ریتم قلب شما نباید نادیده گرفته شود، زیرا وقتی قلب به طور مداوم از ریتم خارج شود ، برای بازگشت به ریتم نیاز به مداخله پزشکی دارد. اگر تپش قلب شما با سرگیجه ، فشار قفسه سینه ، درد قفسه سینه یا غش همراه باشد ، می تواند تأیید وقوع حمله قلبی باشد.

سوء هاضمه، حالت تهوع و استفراغ

اغلب افراد قبل از حمله قلبی سوء هاضمه خفیف و سایر مشکلات دستگاه گوارش را تجربه می کنند. از آنجا که حملات قلبی معمولاً در افراد مسن رخ می دهد که معمولاً مشکلات سوء هاضمه بیشتری دارند، این علائم می توانند به دلیل سوزش معده یا عارضه مرتبط با غذا از بین بروند.

آنچه در هنگام حمله قلبی باید انجام دهید

اگر فکر می کنید دچار حمله قلبی شده اید، شما یا شخصی که در آن نزدیکی است باید سریعاً با اورژانس تماس بگیرید. هنگامی که با اورژانس تماس می گیرید، ممکن است اعزام کننده از شما در مورد داروهایی که می خورید و آلرژی های شما سوال کند. اگر در حال حاضر رقیق کننده خون مصرف نمی کنید و به آسپرین حساسیت ندارید، ممکن است اعزام کننده به شما توصیه کند که در حین مراقبت پزشکی آسپرین را بجوید. اگر قرص نیتروگلیسیرین دارید، ممکن است بخواهید از این داروها طبق دستور پزشک برای کاهش درد قفسه سینه استفاده کنید.

اگر لیستی از داروهایی که در حال حاضر مصرف می کنید یا اطلاعاتی در مورد سابقه پزشکی خود دارید، بهتر است این اطلاعات را با خود ببرید. این می تواند سرعت مراقبت های پزشکی شما را افزایش دهد. اگر علائم فشار خون بالا را دارید چک کردن فشار خون با دستگاه فشار سنج دیجیتال توصیه می شود .

در بیمارستان

هنگام ورود به بیمارستان، می توانید از پرسنل فوریت های پزشکی انتظار انجام نوار قلب (ECG) را داشته باشید. این یک روش بدون درد برای اندازه گیری فعالیت الکتریکی قلب شماست.

اگر دچار حمله قلبی شده اید، ECG برای یافتن الگوهای الکتریکی غیرمعمول در قلب شما انجام می شود. ECG می تواند به پزشک شما کمک کند تا تشخیص دهد کدام قسمت از قلب شما آسیب دیده است. یک پزشک همچنین احتمالا خونگیری را تجویز می کند. اگر دچار حمله قلبی شده اید ، بدن شما معمولاً پروتئین ها و آنزیم های خاصی را در نتیجه استرس قلب شما آزاد می کند.

اگر دچار حمله قلبی شده اید، پزشک گزینه های درمانی را با شما در میان می گذارد. اگر چند ساعت پس از بروز علائم شروع به درمان کنید ، خطر آسیب شدید قلبی کاهش می یابد.

پیشگیری از حمله قلبی

چگونه می توان از مشکلات قلبی در آینده جلوگیری کرد

حتی اگر فاکتورهای خطر ابتلا به بیماری قلبی را دارید یا قبلا دچار حمله قلبی شده اید ، مواردی وجود دارد که می توانید برای کاهش خطر حمله قلبی در آینده انجام دهید.

افرادی که قبلا دچار حمله قلبی شده اند باید اطمینان حاصل کنند که همه داروهایی را که پزشک برایشان تجویز کرده است، استفاده کنند. اگر پزشک شما استنت های قلبی را برای باز نگه داشتن رگ های قلب شما قرار داده یا مجبور شده اید برای قلب خود جراحی بای پس کنید، مصرف داروهایی که پزشک برای شما تجویز کرده است برای جلوگیری از حمله قلبی در آینده ضروری است.

از این که تا پایان این مقاله همراه مجله سلامتی سایت هامون مدیکال بودید از شما سپاسگزاریم.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *