عمل ابدومینوپلاستی

عوارض ابدومینوپلاستی چیست؟

عوارض ابدومینوپلاستی(Abdominoplasty) ، جراحی ابدومینوپلاستی یکی از محبوب ترین روش های کانتورینگ (متعادل سازی) بدن است. با این حال، طبیعی است که مانند هر عمل جراحی دیگری عوارض خاص خود را در پی داشته باشد. رایج ترین عوارض این عمل  سروما ، هماتوم ، عفونت ، مشکلات ترمیم زخم و نکروز فلپ پوست می باشد. در این مقاله به عوارض ابدومینوپلاستی می پرازیم .

جراحی ابدومینوپلاستی بسیار قابل اطمینان بوده و ایمنی آن تضمین شده است. ابدومینوپلاستی در میان پنج روش برتر جراحی زیبایی در ایالات متحده آمریکا قرار گرفته است. هدف از جراحی ابدومینوپلاستی بعد از عمل جراحی برداشتن بیش از حد پوست و چربی اضافی به منظور ایجاد یک نمای متعادل ، دلخواه و زیباست.

اگر گردش خون ضعیف ، دیابت ، مشکلات قلبی، ریوی یا بیماری در کبد داشته باشید یا سیگار بکشید ، ممکن است خطر عوارض را افزایش دهید.

عوارض ابدومینوپلاستی یا همان جراحی شکم معمولا در دوره فوری بعد از عمل رخ داده و تهدیدکننده زندگی نیستند و به راحتی به صورت سرپایی کنترل می شوند. برای آگاهی و رفع نگرانی افرادی که می خواهند تحت این جراحی قرار گیرند یک مشاهده آماری در ادامه ارائه می کنیم:

جراحی ابدومینوپلاستی و نتایج آن

نتایج بعد از عمل ابدومینو

از ژانویه ۲۰۱۲ تا دسامبر ۲۰۱۴ ، ۲۵ بیمار (۱۸ زن و ۷ مرد) بین ۲۴ سال تا ۷۹ سال (میانگین سنی: ۵۱ سال) تحت عمل جراحی ابدومینوپلاستی در بخش جراحی پلاستیک ، گروه علوم جراحی ، دانشگاه پارما ، ایتالیا قرار گرفتند. همه بیماران کاهش وزن بین ۱۵ کیلوگرم و ۴۷ کیلوگرم (متوسط کاهش وزن: ۲۹ کیلوگرم) را گزارش کردند که با جراحی قبلی چاقی و  یا پیروی از یک رژیم غذایی خاص  به دست آمده بود.

شش ماه پس از جراحی چاقی ، بیماران واجد شرایط جراحی ابدومینوپلاستی بودند. همچنین به بیماران توصیه شد سیگار را ترک کنند و به بیماران مونث توصیه شد ۱ ماه قبل از جراحی از بارداری جلوگیری کنند. تمام اقدامات تحت بیهوشی عمومی انجام شد. بدن بیمار قبل از عمل در حالت ایستاده مشخص شد.

پس از برش جراحی پوست ، کالبد شکافی فوق عضلانی انجام شد ، بسته به اندازه دلخواه شیفت پوستی داخلی ، با یک کشش جانبی. در این مرحله ، مرحله برای انجام تراکم میوفاشیال ، برای اصلاح دیاستاز عضلات راست روده تنظیم شد.

به دنبال برداشتن مجدد پوست و قرار دادن مجدد ناف ، بسته شدن پوست با مونوفیلامنت قابل جذب انجام شد. به طور معمول ، دو یا چهار تخلیه مکش قرار داده شد. بعد از عمل در هنگام جمع آوری مایعات فاضلاب ها برداشته شدند و از چسب شکمی به مدت ۴ هفته بعد از عمل استفاده شد . برای همه بیماران ، آنتی بیوتیک درمانی نیز بلافاصله قبل از عمل انجام شد و به مدت ۱۰ روز ادامه یافت. مراقبت های بعد از عمل شامل ۱۰ روز درمان با هپارین با وزن مولکولی کم برای جلوگیری از عوارض عمده مانند ترومبوز ورید عمقی و آمبولی ریه است. فعالیت اجتماعی به مدت ۴ هفته پس از ترخیص محدود شد.

عوارض ابدومینوپلاستی جزئی و عمده به ترتیب در ۱۷ (۶۸٪) و ۸ (۳۲٪) بیمار مشاهده شد. درصد عوارض در بیماران این مرکز به شرح زیر بود: ۹ بیمار مبتلا به سروما (۳۶٪). ۴ بیمار با تاخیر در ترمیم زخم (۱۶٪). ۳ مورد با هماتوم (۱۲٪) ؛ ۲ بیمار با خونریزی بعد از عمل (۸٪). ۱ بیمار (۴٪) با نکروز ناف. ۱ بیمار (۴٪) با ترومبوز ورید عمقی. ۳ بیمار مبتلا به سروما آلوده (۱۲٪). و ۲ بیمار مبتلا به عفونت زخم (۸٪). هیچ موردی از مرگ و میر بعد از عمل وجود نداشت.

عوارض ابدومینوپلاستی

بسیاری از عوامل خطرناک در عوارض جراحی شکم هستند که باعث افزایش میزان عوارض می شوند که عبارتند از سیگار کشیدن، چاقی ، فشارخون بالا  و جراحی قبلی شکم. همچنین بیماران چاق (BMI> 30 کیلوگرم در مترمربع) در مقایسه با بیماران غیر چاق (BMI <30 کیلوگرم در متر مربع) میزان عوارض کلی ، عمده و جزئی بیشتری دارند. این بیماران چاق بیمارانی هستند که علیرغم جراحی قبلی کاهش وزن چاق می مانند.مراقبت های ویژه برای جلوگیری از عفونت و نکروز را انجام دهید

جای زخم غیرطبیعی

ایجاد زخم بعد از جراحی ابدومینوپلاستی یکی از عوارض جراحی شکم است که اجتناب ناپذیر می باشد . در حالی که در بیشتر موارد این زخم ها به مرور زمان طبیعی و کم رنگ می شوند ، عوامل خاصی وجود دارد که خطر ابتلا به زخم های غیر طبیعی و قابل مشاهده را در بیمار افزایش می دهد. این عوامل شامل تمایل ژنتیکی بیمار به ایجاد زخم های غیر طبیعی ، بی احتیاطی در هنگام بهبودی و قرار گرفتن شکم در معرض آفتاب یا گرمای مستقیم در طی شش ماه اول بعد از عمل است.

خون ریزی بیش از حد

خونریزی بیش از حد عارضه ای است که بسیاری از افراد را با شرایط خاص سلامتی درگیر می کند. با داشتن شرایط زیر ممکن است این عارضه (خونریزی بیش از حد) برایتان پیش آید:

  • داشتن دیابت
  • سابقه مصرف الکل
  • استفاده از مکمل ها و گیاهان خاص
  • استفاده از داروهای رقیق کننده خون
  • انجام ورزش و فعالیت های بدنی در دوران نقاهت
  • آسیب اندام داخلی

جراحی ابدومینوپلاستی شامل از بین بردن پوست و چربی اضافی از شکم شما است ، که خطر آسیب به اعضای داخلی بدن را در طول عمل افزایش می دهد ، که می تواند در هنگام بهبودی مشکلات سلامتی را برای شما ایجاد کند. اگر جراح کم تجربه باشد ، خطر آسیب به اندام داخلی بیشتر است.استفاده از گن ابدومینوپلاستی باعث کم شدن تورم و بهبود سریع بعد از جراحی می شود.

عوارض ابدومینوپلاستی

عفونت

عفونت بعد از ابدومینوپلاستی یک عارضه شایع است. عفونت می تواند خفیف ، متوسط ​​یا شدید باشد. افراد خاصی وجود دارند که پس از ایجاد شکم بیشتر در معرض عفونت قرار می گیرند. اگر سیستم ایمنی ضعیفی داشته باشید ، ممکن است پس از جراحی به عفونت مبتلا شوید. همچنین ، اگر در هنگام بهبودی بی دقت باشید و نتوانید از برش ها مراقبت کنید ، ممکن است دچار عفونت شوید . عفونت با تب همراه است با یک دستگاه تب سنج آن را چک کنید .

به منظور کاهش خطر ابتلا به عفونت ، جراح پلاستیک ممکن است آنتی بیوتیک های خاصی را برای شما تجویز کند که در طول دوره نقاهت مصرف شود. در صورت ابتلا به عفونت خفیف یا متوسط ​​، آنتی بیوتیک های خوراکی برای مهار این بیماری کافی هستند. اما اگر عفونت شدید باشد ، به تجویز آنتی بیوتیک نیاز دارید.

آسیب عصبی و از دست دادن احساس پوست

توجه داشته باشید که جراحی ابدومینوپلاستی یک عمل بسیار تهاجمی است و شامل برداشتن پوست و چربی از بدن شما است ، احتمال آسیب دیدن یا آسیب دیدن اعصاب وجود دارد که می تواند منجر به تغییر یا از بین رفتن احساس پوست شود. اعصاب احساس پوست را حفظ می کنند و ضربه به اعصاب می تواند احساس را تحت تأثیر قرار دهد. تغییر یا کاهش احساس پوست بسته به شدت آسیب یا آسیب عصب می تواند موقتی یا دائمی باشد. احتمال بروز این عارضه به مهارت و تجربه جراح پلاستیک بستگی دارد.

عوارض بیهوشی

جراحی ابدومینوپلاستی تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. این خطر وجود دارد که بیمار عوارض بیهوشی را تجربه کند. این عارضه بیشتر در بین افرادی دیده می شود که سابقه واکنش بیهوشی دارند. عوارض بیهوشی می تواند منجر به کاهش سلامتی و بیماری طولانی مدت بعد از عمل شود.

بهبودی آهسته و ضعیف زخم

بسیاری از بیماران هستند که ممکن است بهبودی آهسته و ضعیف زخم را پس از کشیدن شکم تجربه کنند. به عنوان مثال ، اگر سیگاری هستید احتمال بهبود ضعیف و کند زخم بیشتر است. همچنین ، اگر در طی روند بهبودی بی احتیاط باشید ، از نظر جسمی فعالیت های سنگین انجام دهید ، یا هنگام خواب و استراحت در طول دوره نقاهت ، بی احتیاط باشید ، ممکن است بهبودی کند و ضعیف زخم را تجربه کنید. بعلاوه ، اگر سابقه لخته شدن خون دارید ، به احتمال زیاد پس از جراحی ابدومینوپلاستی ، بهبودی ضعیف و کند زخم را تجربه خواهید کرد.

مشکلات ترمیم زخم شکمی ممکن است در بیماران چاقی که قبلاً چاقی داشتند بیشتر رخ دهد. عوامل مختلفی می توانند باعث ظهور این عارضه شوند مانند BMI) پیش از بارداری> 25 کیلوگرم در متر مربع) و دیابت. همچنین دستکاری بافتی ، مرتبط با جراحی ، روند بهبودی زخم را تغییر می دهد ، زیرا مقدار زیادی از واسطه ها آزاد می شوند که هم بر انعقاد و هم بر فعالیت مکمل تأثیر می گذارند و بنابراین ممکن است سیستم ایمنی بدن را به خطر بیندازد.

چیست؟ عوارض ابدومینوپلاستی
سروما

سروما و هماتوم

سروما و هماتوم دو شایع ترین عارضه ای هستند که پس از جراحی ابدومینوپلاستی اتفاق می افتند. سروما زمانی اتفاق می افتد که مایعات ترشح شده از بدن شما در محل جراحی در زیر پوست گیر کنند. هماتوم زمانی اتفاق می افتد که خون ترشح شده از بدن شما در محل جراحی به دام بیفتد و در زیر پوست لخته شود. اگر جراح کانول های تخلیه را در محل جراحی قرار ندهد ، خطر سروما و هماتوم بیشتر است.

سروما (تجمع مایعات) شایعترین عارضه این جراحی است. این مشکل بیشتر در بیماران دارای اضافه وزن اتفاق می افتد ، در کسانی که کاهش وزن زیادی دارند و در بیمارانی که پس از جراحی فضای مرده ای بین فاشیا و فلپ شکم دارند ، ممکن است بیشتر رخ بدهد. سروما یک عارضه جزئی محسوب می شود و بنابراین توسط بیماران کمتر گزارش می شود. این عارضه در ۳۸ تا ۴۲ درصد موارد رخ می دهد. برای جلوگیری از تشکیل سروما قرار دادن تخلیه های پیشگیری در حین ابدومینوپلاستی انجام می شود.

هماتوم (خونریزی) از عوارض بالقوه هر عمل جراحی از جمله جراحی ابدومینوپلاستی است. فراوانی هماتوم کمتر از سروما است. در ۰.۸٪ تا ۳٪  از بیمارانی که تحت عمل جراحی ابدومینوپلاستی قرار گرفته اند رخ می دهد. با این حال ، خطرات آن شدیدتر است. تشکیل هماتوم با معاینه بالینی و سونوگرافی شکم تشخیص داده می شود.

عوارض ابدومینوپلاستی
هماتوم

لخته شدن خون

لخته شدن خون نیز از عوارضی است که ممکن است بعد از جراحی ابدومینوپلاستی رخ دهد. پس از جراحی ، بیمار باید ۲-۳ هفته استراحت کند و بیشتر در رختخواب بماند. عدم فعالیت می تواند خطر ابتلا به لخته شدن خون را افزایش دهد. در افرادی که سیگار می کشند، خطر لخته شدن خون در دوران نقاهت بیشتر است. به همین دلیل است که به بیماران توصیه می شود در طی روند بهبودی ابدومینوپلاستی هر چند ساعت یک بار بلند شوند و پیاده روی آهسته و کوتاه داشته باشند.

ضرورت استفاده از گن بعد از عمل جراحی

پس از انجام عمل ابدومینوپلاستی استفاده از گن مردانه و زنانه اجتناب ناپذیر است. گن به کاهش عوارض و بهبود وضعیت بدن کمک می کند.گن بعد از عمل جراحی با طراحی ویژه خود باعث ایجاد فشاری یکنواخت در محل جراحی شده که این باعث خروج مایعات اضافی و جلوگیری از عوارض مثل هماتوم و سروما می گردد. همچنین خاصیت دیگر ایجاد فشار یکنواخت، کمک کردن به ترمیم زخم ها است.

استفاده از گن مناسب همچنین فرم دلخواه را به بدن می دهد و مکملی برای عمل جراحی است. برای خرید انواع گن های طبی و بعد ازجراحی بعد از جراحی به فروشگاه هامون مدیکال مراجعه کنید .

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *