سرطان

آنچه درباره ماستکتومی باید بدانید

آنچه درباره ما ستکتومی باید بدانید ، ماستکتومی(Mastectomy) جراحی برای برداشتن تمام یا بخشی از بافت پستان به عنوان راهی برای درمان یا پیشگیری از سرطان پستان است. برای کسانی که در مراحل اولیه سرطان پستان هستند، ماستکتومی ممکن است یکی از گزینه های درمانی باشد. جراحی برای حفظ پستان (لامپکتومی) که در آن فقط تومور از پستان خارج می شود، ممکن است گزینه دیگری باشد.

تصمیم گیری بین ماستکتومی و لامپکتومی می تواند دشوار باشد. هر دو روش برای جلوگیری از عود مجدد سرطان پستان به همان اندازه موثر هستند. اما لامپکتومی برای همه مبتلایان به سرطان پستان گزینه نیست و دیگران ترجیح می دهند تحت عمل جراحی ماستکتومی قرار بگیرند.

تکنیک های جدید ماستکتومی می توانند پوست پستان را حفظ کرده و ظاهر طبیعی تر سینه را به دنبال روش انجام دهند. این عمل به نام ماستکتومی محافظ پوست نیز شناخته می شود.

جراحی برای بازگرداندن شکل به پستان بیمار – که بازسازی پستان نامیده می شود – ممکن است همزمان با جراحی ماستکتومی یا در حین عمل دوم در موعد بعدی انجام شود. بعد از عمل ماستکتومی استفاده از گن بعد از عمل جراحی الزامی است.

ماستکتومی برای درمان سرطان پستان

جراحی ماستکتومی

آنچه درباره ماستکتومی باید بدانید

ماستکتومی یا برداشتن بافت سینه ممکن است یک گزینه درمانی برای بسیاری از انواع سرطان پستان باشد ، از جمله:

سرطان مجاری در محل (DCIS) یا سرطان پستان غیرتهاجمی

مراحل I و II  سرطان پستان

مرحله III  (پیشرفته) سرطان پستان – پس از شیمی درمانی

سرطان التهابی پستان – پس از شیمی درمانی

بیماری پاژه پستان

به طور موضعی سرطان پستان

پزشک ممکن است به جای لامپکتومی به علاوه اشعه ، ماستکتومی را برای بیماران زیر توصیه کند:

بیمار در مناطق جداگانه ای از پستان دو یا چند تومور دارد.

بیمار در کل پستان رسوبات کلسیم (میکروکلسیفیکیشن) گسترده یا بدخیم دارد که پس از نمونه برداری از پستان مشخص شده است که سرطان هستند.

بیمار قبلا تحت پرتودرمانی ناحیه پستان بوده و سرطان پستان در پستان عود کرده است.

بیمار باردار هست و تابش خطر غیر قابل قبولی را برای کودک متولد نشده ایجاد می کند.

بیمار جراحی لامپکتومی کرده، اما سرطان هنوز در لبه های ناحیه عمل شده وجود دارد و نگرانی در مورد گسترش سرطان به جاهای دیگر پستان وجود دارد.

بیمار دارای یک جهش ژنی هست که احتمال ابتلا به سرطان دوم را در پستان بیمار بالا می برد.

بیمار نسبت به اندازه کلی سینه خود یک تومور بزرگ دارد. بعد از عمل لامپکتومی ممکن است به اندازه کافی بافت سالم نداشته باشد تا به نتیجه زیبایی قابل قبولی برسید.

بیماربه یک بیماری بافت همبند مانند اسکلرودرمی یا لوپوس مبتلا هست و ممکن است اثرات جانبی تابش به پوست را تحمل نکند.

ماستکتومی برای جلوگیری از سرطان پستان

پیشگیری از سرطان پستان

اگر سرطان پستان ندارید ، اما در معرض خطر بسیار زیادی از ابتلا به بیماری هستید، ممکن است ماستکتومی یا برداشتن بافت سینه را نیز در نظر بگیرید.

ماستکتومی پیشگیرانه (پیشگیری کننده) یا کاهش دهنده ریسک شامل برداشتن هر دو پستان است و به طور قابل توجهی خطر ابتلا به سرطان پستان در آینده را کاهش می دهد.

ماستکتومی یا برداشتن بافت سینه پروفیلاکتیک مخصوص کسانی است که خطر ابتلا به سرطان پستان بسیار زیاد است، که با سابقه خانوادگی قوی سرطان پستان یا وجود جهش های ژنتیکی خاص تعیین می شود که خطر ابتلا به سرطان پستان را تعیین می کند.

خطرات

خطرات ماستکتومی شامل موارد زیر است:

خون ریزی

عفونت

درد

در صورت تشریح گره زیر بغل، تورم لنف ادم( مشاهد محصول مرتبط: آستین لنف ادم) در بازوی شما وجود دارد

تشکیل بافت اسکار سخت در محل جراحی

درد و سفتی شانه

بی حسی ، به ویژه زیر بازو، از بین بردن غدد لنفاوی

تجمع خون در محل جراحی (هماتوم)

چگونه آماده می شوید

با جراح خود ملاقات کنید تا در مورد گزینه های خود بحث کنید

قبل از جراحی ، شما با یک جراح و یک متخصص بیهوشی ملاقات خواهید کرد تا در مورد عمل خود صحبت کنید، سابقه پزشکی خود را مرور کنید و برنامه بیهوشی خود را تعیین کنید.

زمان مناسبی برای طرح سوال و اطمینان از درک روش ، از جمله دلایل و خطرات جراحی است.

یک موضوع برای بحث این است که آیا شما بازسازی پستان و چه زمانی انجام می دهید. یک گزینه ممکن است انجام بازسازی بلافاصله پس از جراحی ماستکتومی باشد ، در حالی که هنوز بیهوش هستید.

بازسازی پستان ممکن است شامل موارد زیر باشد

استفاده از انبساط پستان با کاشت پستان نمکی یا سیلیکون

استفاده از بافت خود بدن (بازسازی بافت اتولوگ)

با استفاده از ترکیبی از بازسازی بافت و کاشت

بازسازی پستان یک روش پیچیده است که توسط یک جراح پلاستیک انجام می شود و جراح ترمیمی نیز نامیده می شود. اگر همزمان با جراحی ماستکتومی قصد بازسازی پستان را دارید ، قبل از جراحی با جراح پلاستیک ملاقات خواهید کرد.

آماده شدن برای جراحی شما

آماده شدن برای جراحی ماستکتومی

در مورد هرگونه محدودیت قبل از جراحی و سایر مواردی که باید بدانید ، به شما دستورالعمل داده می شود ، از جمله:

در مورد هر دارو، ویتامین یا مکمل مصرفی به پزشک خود بگویید. برخی از مواد می توانند در عمل جراحی اختلال ایجاد کنند.

مصرف آسپرین یا سایر داروهای رقیق کننده خون را متوقف کنید. یک هفته یا بیشتر قبل از جراحی ، با ارائه دهنده خود در مورد مصرف داروها صحبت کنید زیرا می تواند خطر خونریزی بیش از حد را افزایش دهد. این داروها شامل آسپرین ، ایبوپروفن (Advil ، Motrin IB ) و سایر داروهای تسکین دهنده درد و داروهای رقیق کننده خون (داروهای ضد انعقاد خون) مانند وارفارین (کومادین ، ژانتوون) است.

۸ تا ۱۲ ساعت قبل از جراحی غذا یا نوشیدنی نخورید. شما دستورالعمل های خاصی را از تیم مراقبت های بهداشتی خود دریافت خواهید کرد.

برای اقامت در بیمارستان آماده شوید. از پزشک خود بپرسید که چه مدت انتظار دارید در بیمارستان بمانید. یک جامه و دمپایی به همراه داشته باشید تا به راحتی شما در بیمارستان کمک کند. با مسواک و چیزهایی که می تواند به شما در گذراندن وقت کمک کند ، مانند کتاب ، یک کیسه تهیه کنید.

آنچه شما می توانید انتظار داشته باشید

ماستکتومی اصطلاحی چتری است که برای چندین روش برای برداشتن یک یا هر دو پستان استفاده می شود. علاوه بر این ، جراح ممکن است غدد لنفاوی مجاور را نیز برای تعیین گسترش سرطان تعیین کند.

در طی تشریح گره زیر بغل ، جراح تعدادی از غدد لنفاوی را از زیر بغل در کنار تومور خارج می کند.

در نمونه برداری از غدد لنفاوی نگهبان ، جراح شما فقط چند گره اول را که تومور در آن تخلیه می شود (گره های نگهبان) خارج می کند.

سپس غدد لنفاوی برداشته شده در طی ماستکتومی از نظر سرطان مورد آزمایش قرار می گیرند. در صورت عدم وجود سرطان ، دیگر نیازی به برداشتن غدد لنفاوی نیست. اگر سرطان وجود داشته باشد ، جراح گزینه هایی مانند تابش زیر بغل را مورد بحث قرار می دهد. اگر این همان کاری است که تصمیم دارید انجام دهید ، دیگر نیازی به برداشتن غدد لنفاوی نیست.

از بین بردن تمام بافت پستان و بسیاری از غدد لنفاوی ، ماستکتومی رادیکال اصلاح شده نامیده می شود. تکنیک های جدید ماستکتومی بافت کمتر و گره های لنفاوی کمتر را از بین می برد.

انواع دیگر ماستکتومی

ماستکتومی کامل. ماستکتومی کامل ، که به عنوان یک ماستکتومی ساده نیز شناخته می شود ، شامل برداشتن کل پستان ، از جمله بافت پستان ، آرئول و نوک سینه است. نمونه برداری از غدد لنفاوی نگهبان ممکن است در زمان انجام ماستکتومی کامل انجام شود.

ماستکتومی محافظ پوست ماستكتومي صرفه جويي در پوست شامل برداشتن تمام بافت پستان ، نوك سينه و آرئول است ، اما نه پوست پستان. نمونه برداری از غدد لنفاوی نگهبان نیز ممکن است انجام شود. بازسازی پستان را می توان بلافاصله پس از جراحی ماستکتومی انجام داد.

ماستکتومی محافظ پوست ممکن است برای تومورهای بزرگتر مناسب نباشد.

ماستکتومی نجات دهنده نوک پستان. ماستکتومی بدون پستانک یا آرئولا شامل برداشتن فقط بافت پستان ، محافظت از پوست ، نوک سینه و آرئول است. نمونه برداری از غدد لنفاوی نگهبان نیز ممکن است انجام شود. بازسازی پستان بلافاصله پس از آن انجام می شود.

قبل از عمل ماستکتومی

پزشک یا پرستار شما به شما می گویند که چه زمانی باید به بیمارستان برسید. ماستکتومی بدون بازسازی معمولاً یک تا سه ساعت طول می کشد. جراحی اغلب به صورت سرپایی انجام می شود و بیشتر افراد در همان روز عمل به خانه می روند.

اگر هر دو پستان را برداشته اید (جراحی ماستکتومی مضاعف) ، انتظار داشته باشید که زمان بیشتری را در جراحی و احتمالاً یک روز اضافی را در بیمارستان سپری کنید. اگر به دنبال جراحی ماستکتومی در حال بازسازی پستان هستید ، این روش نیز بیشتر طول می کشد و ممکن است چند روز دیگر در بیمارستان بمانید.

اگر از بیوپسی گره نگهبان استفاده می کنید ، قبل از جراحی یک ردیاب رادیواکتیو و یک رنگ آبی در ناحیه اطراف تومور یا پوست بالای تومور تزریق می شود. ردیاب و رنگ به سمت گره یا گره های نگهبان حرکت می کنند و به پزشک اجازه می دهند تا مکان آنها را ببیند و آنها را در حین جراحی برطرف کند.

حین عمل ماستکتومی

ماستکتومی معمولاً تحت بیهوشی عمومی انجام می شود ، بنابراین در حین جراحی از آن آگاهی ندارید. جراح شما با ایجاد یک برش بیضوی در اطراف پستان شروع می کند. بافت پستان برداشته می شود و بسته به روش شما ، سایر قسمت های پستان نیز ممکن است برداشته شود.

صرف نظر از نوع ماستکتومی ، بافت پستان و غدد لنفاوی برداشته شده برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه ارسال می شود.

اگر همزمان با جراحی ماستکتومی اقدام به بازسازی پستان می کنید ، جراح پلاستیک با جراح پستان هماهنگی می کند تا در زمان جراحی در دسترس باشد.

یک گزینه برای بازسازی پستان شامل قرار دادن منبسط کننده های موقت بافت در قفسه سینه است. این منبسط کننده های موقت بافت برجسته جدید پستان را تشکیل می دهند.

برای زنانی که پس از جراحی پرتودرمانی انجام می دهند ، یکی از گزینه ها قرار دادن منبسط کننده های موقت بافت در قفسه سینه است تا پوست پستان را در جای خود نگه دارد. با این کار می توانید بازسازی نهایی پستان را تا بعد از پرتودرمانی به تأخیر بیندازید.

اگر بعد از جراحی قصد انجام پرتودرمانی را دارید ، قبل از جراحی با یک انکولوژیست پرتوی ملاقات کنید تا در مورد فواید و خطرات و همچنین تأثیر پرتودهی بر گزینه های بازسازی پستان صحبت کنید.

با اتمام جراحی ، برش با بخیه (بخیه) بسته می شود ، که یا حل می شود یا بعداً برداشته می شود. همچنین ممکن است یک یا دو لوله پلاستیکی کوچک داشته باشید که در آنجا پستان شما برداشته شده است. لوله ها مایعات جمع شده پس از جراحی را تخلیه می کنند. لوله ها در جای خود دوخته می شوند ، و انتهای آن به یک کیسه زهکشی کوچک متصل می شود.

بعد از عمل ماستکتومی

پس از جراحی می توانید انتظار داشته باشید:

به یک اتاق بهبودی منتقل شوید که در آن فشار خون ، نبض و تنفس شما کنترل می شود.

یک پانسمان (باند) روی محل جراحی داشته باشید.

مقداری درد ، بی حسی و احساس خارش در ناحیه زیر بغل خود احساس کنید.

در مورد نحوه مراقبت از خود در خانه دستورالعمل دریافت کنید ، از جمله مراقبت از برش و تخلیه ، تشخیص علائم عفونت و درک محدودیت های فعالیت

با تیم مراقبت های بهداشتی خود در مورد زمان استفاده مجدد از سوتین طبی بعد از پروتز سینه یا استفاده از پروتز سینه صحبت کنید.

برای داروهای ضد درد و احتمالا آنتی بیوتیک تجویز شود.

نتایج عمل ماستکتومی

نتایج گزارش آسیب شناسی شما باید ظرف یک یا دو هفته پس از عمل جراحی در دسترس باشد. در ویزیت پیگیری، پزشک می تواند گزارش را توضیح دهد.

در صورت نیاز به درمان بیشتر، پزشک ممکن است شما را به موارد زیر ارجاع دهد:

یک انکولوژیست پرتوی برای بحث در مورد پرتودرمانی ، که ممکن است در صورت داشتن یک تومور بزرگ ، بسیاری از غدد لنفاوی که از نظر سرطان مثبت بودند ، سرطانی که به پوست یا نوک پستان گسترش یافته است ، یا سرطان پس از جراحی باقی مانده است ، توصیه شود.

اگر قصد بازسازی پستان را دارید مراجعه به یک جراح پلاستیک است الزامی است.

یک مشاور یا گروه پشتیبانی برای کمک به شما در کنار آمدن با سرطان پستان توصیه می شود.

از این که تا پایان این مقاله همراه مجله سلامتی سایت هامون مدیکال بودید از شما سپاسگزاریم.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *