سلامت روان

والدین خوب و کودکان سالم

روز جهانی والدین

والدین خوب و کودکان سالم از سال ۲۰۱۲ میلادی تاکنون، روز اول ژوئن به عنوان روز جهانی خانواده توسط سازمان ملل به ثبت رسیده است.

با توجه به اینکه در شرایط عادی و معمولی والدین اولین سرپرستان و مربیان کودکان هستند و نیز والدین اولین کسانی هستند که شرایط زندگی را برای کودکان فراهم می کنند به اهمیت ارتباط آنها و پذیرفتن الگو از والدین توسط کودکان پی می بریم. در این مقاله در مورد والدین خوب و کودکان سالم بیشتر صحبت می کنیم .

ویژگی های والدین خوب

والدین خوب و کودکان سالم

ویژگی های والدین خوب

صبور

بر اساس روانشناسی کودک کودکان با توجه به سن و انرژی که دارند مدام در حال جنب و جوش هستند و این ممکن است برای عده ای از والدین آزار دهنده باشد. والدین خوب و کودکان سالم باید در موقعیت های مختلف بتوانند با هم به خوبی رفتار کنند .

برخی والدین نسبت به فعالیت های فیزیکی، سرو صدا و شیطنت های کودکان حساس بوده و از کوره در می روند. و اضطراب را در کودک ایجاد می کنند.

حتی عده ای از والدین نسبت به کنجکاوی ها و پرسش ها کودکان کم طاقت می شوند.

باید توجه داشت صبور بودن والدین باعث افزایش آگاهی کودکان و شناخت آنان نسبت به محیط اطراف خود می شود و بهتر می توانند با والدین و همسالان خود به تعامل بپردازند.

مشوق

رابطه والدین و بچه ها

کودکان خیلی به نظرات دیگران نسبت به خودشان حساس هستند و به دنبال تائید شدن توسط اطرافیان می باشند.

تائید و توجه اطرافیان در پرورش اعتماد به نفس کودکان تاثیر مهمی دارد. بهترین راه برای پرورش اعتماد به نفس و افزایش حس عزتمندی در کودکان تشویق مناسب و به موقع آنان است.

رهبر

والدین خوب کسانی هستند که به جای ایفای نقش رئیس برای فرزندان، به عنوان یک رهبر عمل می کنند. به این صورت که با قدرت نفوذ خود فرزندان را در مواقع لازم هدایت می کنند.

با این روش نه تنها کودکان رنجیده نمی شوند بلکه با مهارت های رهبری آشنا می شوند و می توانند به خوبی نقش والدین خوب و کودکان سالم را ایفا کنند

قابل اتکا

وقتی بچه ها احساس کنند می توانند به والدینشان اتکا کنند احساس امنیت و آرامش خواهند داشت.

مهربان

کودکان برای اولین بار مهربانی را از والدین خود می آموزند. کودک از بدو تولد در آغوش مهربان مادر جا می گیرد و همیشه مهربانی را از والدین خود انتظار دارد.

والدین خوب حتی در صورتی که فرزندشان اشتباهی انجام داده باشد مهربانی خود را از او دریغ نمی کنند.

شوخ‌طبع

با شوخ طبعی و لطافت سلامت روانی کودک و والدین حفظ می شود و مهم تر این که لذت در کنار هم بودن در خانواده احساس و ماندگار می شود.

برای شما همراهان مجله آموزشی سایت Hamoon Medical سلامتی آرزومندیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *