جراحی لاغری

جراحی شکم و بهبودی پس از آن

جراحی شکم و بهبود پس از آن اصطلاح گسترده ای برای انواع روش های جراحی است که بر حفره شکم، دیواره های آن و همچنین اندام های واقع در شکم شما متمرکز است. آنها می توانند شامل آپاندکتومی (جراحی برداشتن آپاندیس متورم و دردناک)، جراحی فتق و کوله سیستکتومی (جراحی برداشتن کیسه صفرا) یا جراحی های زیبایی در این ناحیه همچون ابدومینوپلاستی باشد.

در حالی که علت و موضوع جراحی شکم(َAbdominal Surgery) شما می تواند متفاوت باشد، فارغ از نوع برنامه ریزی شده، آماده شدن برای جراحی شکم و بهبود می تواند تقریبا یکسان به نظر برسد. در واقع ، بسیاری از این دستورالعمل ها در مورد انواع مختلفی از جراحی اعمال می شود.

آماده شدن برای جراحی شکم، به بهبود و همچنین سلامتی شما کمک می کند. ترک سیگار، مراقبت از قند خون و سنجش با دستگاه قند خون ، ورزش منظم می تواند به شما کمک کند تا در کوتاه مدت احساس بهتری داشته باشید و همچنین مزایای طولانی مدت داشته باشید.

جراحی شکم یک تجربه جسمی سخت است که برای بهبودی سریع و کامل به استراحت زیادی نیاز دارد. با دانستن اینکه چه انتظاری دارید، می توانید از قبل برنامه ریزی کنید و هرچه سریعتر به روال قدیمی خود برگردید!

راه های آمادگی برای جراحی شکم

بسیاری از نکات مربوط به آماده سازی جراحی شکم در مورد انواع مختلف جراحی اعمال می شود. توان بخشی برای جراحی شکم می تواند به اندازه بهبودی مهم باشد. در واقع، صرف وقت برای آماده شدن برای جراحی در واقع می تواند به تسریع زمان بهبودی شما کمک کند و به شما امکان دهد درد کمتری را تجربه کنید.

سیگار جراحی شکم

سیگار را ترک کنید

شما قبلا می دانید که استعمال سیگار برای سلامتی شما مضر است ، بنابراین تعجب آور نیست که سیگار کشیدن نیز می تواند تأثیر منفی در بهبودی بعد از جراحی شکم داشته باشد. مطالعات متعدد نشان داده است که ترک سیگار یکی از بهترین راه ها برای اطمینان از بهبودی سریع و بدون عارضه است.

ترک سیگار خطر ابتلا به موارد زیر را کاهش می دهد:

  • عوارض ریوی
  • پنومونی
  • عفونت زخم

توصیه می شود حدود شش هفته قبل از جراحی سیگار را ترک کنید تا حداکثر اثرات ترک سیگار را داشته باشید. با این حال، اگر اکنون ترک کنید یا هرگز شروع به کشیدن نکنید، بهترین تأثیرات کلی در ترک سیگار را خواهید داشت!

قند خون جراحی شکم

قند خون خود را کاهش دهید

این نکته برای کسانی که با دیابت دست و پنجه نرم می کنند ایده آل است. زخم جراحی شما می تواند زمین بازی باکتریها و موجودات ریز دیگر باشد، اما برای رشد واقعی در آنجا به قند نیاز دارند. مقادیر بالای قند در سیستم شما به ایجاد محیطی مناسب برای آنها کمک می کند، بنابراین بسیار توصیه می شود قبل از اقدام به عمل جراحی، قند خون خود را کنترل کنید.

خرید دستگاه تست قند خون از فروشگاه اینترنتی هامون مدیکال

ورزش کنید

اگر شما به جراحی فتق شکم نیاز دارید و یا مشکلات دیواره شکم را تجربه می کنید ممکن است از ایده ورزش قبل از عمل خود هیجان زده نشوید. این با توجه به نوع دردی که تجربه می کنید کاملا قابل درک است.

با این اوصاف، انجام ورزش منظم یکی از راه های کاهش سریع قند خون است و قبل از جراحی شکم می تواند به شما کمک کند تا با وابستگی کمتری به دیگران برای جابجایی، سریعتر روی پا بایستید. اگر قبل از جراحی رژیم ورزشی داشته باشید، عملکرد کلی بهتر جراحی پس از شکم را تجربه خواهید کرد.

مانند ترک سیگار، پزشکان توصیه می کنند شش هفته قبل از جراحی یک تمرین بدنی را شروع کنند. این تمرینات می تواند کم تأثیر باشد بنابراین شما هیچ درد شکمی را که ممکن است قبلاً تجربه کرده اید تحریک نکنید. این کار را می توان با سادگی راه رفتن روی تردمیل یا استفاده از ارگومترهای بازو ، که مانند دوچرخه های ثابت اما برای بازوهای شما هستند ، به دست آورد.

راه های بهبود بهبودی جراحی شکم

جراحی شکم و بهبودی پس از آن

اکنون که به عمل جراحی شکم خود ادامه داده اید، وقت آن است که روی بهبودی تمرکز کنید. این دوره ممکن است دشوارتر باشد ، زیرا ممکن است خارش داشته باشید تا به روال گذشته خود برگردید. به خاطر داشته باشید که نحوه مدیریت بهبودی جراحی شکم بر زمان بهبودی شما تأثیر می گذارد. بیش از حد تحرک کردن خود یا نادیده گرفتن توصیه های پزشکان می تواند شما را در مرحله اول قرار دهد و فقط این روند را طولانی کند.

به اطراف حرکت کنید

حرکت برای بهبودی بعد از جراحی شکم به همان اندازه آماده سازی برای آن مهم است. مانند توانبخشی، ممکن است کمی ناراحت کننده تر از آنچه شما ترجیح می دهید باشد. اگرچه این کاملا قابل درک است ، اما نشان داده شده است که ایجاد حرکتی به روند بهبود کمک می کند و حتی سرعت آن را افزایش می دهد. این همچنین بدان معنی است که شما سریعتر از بیمارستان خارج می شوید!

رسیدن شما به این مرحله خیلی طول نخواهد کشید. تمام آنچه انجام می شود این است که دستورات پرستار را دنبال کنید و در سالن بالا و پایین بروید. زیاده روی در حد ضرر می تواند بیش از سود باشد بنابراین در این کار زیاده روی نکنید. این نه تنها به شما کمک می کند تا سریعتر از بیمارستان خارج شوید ، بلکه به حرکت روده های شما نیز کمک می کند. این بدان معناست که شما همچنین می توانید با سرعت بیشتری از مایعات به سمت غذا پیش بروید.

بالش زیاد داشته باشید

بالش بهترین دوست جدید شما در دوران نقاهت خواهد بود و شما هرگز نمی توانید دوستان زیادی داشته باشید. از بالش های اضافی خود برای راحتی در هنگام خواب استفاده خواهید کرد. حداقل دو بالش با اندازه معمولی اضافی دستی داشته باشید – یکی برای قرار دادن در بین زانوها و دیگری برای قرار دادن زیر شکم. این به شما کمک می کند بعد از جراحی راحت تر بخوابید. داشتن یک تشک مواج برای جلوگیری از درد شکم و حساسیت های ناشی از زیاد خوابیدن بعد از عمل مناسب است.

بالش همچنین برای راحت ماندن در هنگام بیداری مفید است. همچنین اگر نشسته اید می توانید از بالش های سایز معمولی اضافی خود برای قرار دادن روی صندلی استفاده کنید یا برای نگه داشتن در صندلی خود چند مورد اضافی بخرید تا مجبور نباشید چیزی را جابجا کنید.

از فعالیت بیش از حد شدید پرهیز کنید

ممکن است بدون گفتن باشد، اما لازم است هنگام بهبودی از جراحی شکم از انجام هرگونه فعالیت شدید خودداری کنید. بدن شما برای بهبودی به زمان احتیاج دارد و فعالیت بدنی می تواند باعث کند شدن روند بهبودی یا حتی معکوس آن شود. پزشک به شما خواهد گفت که با داشتن وزن متوسط ​​بیش از ۲.۵ کیلوگرم از بلند کردن وزن خودداری کنید.

همچنین از انجام هرگونه فعالیتی که به عضلات شکم شما فشار وارد می کند اجتناب کنید. این می تواند شامل فعالیت هایی باشد که ممکن است قبلاً هرگز فکر نکرده باشید ، مانند جاروبرقی. حتماً با پزشک خود درمورد اینکه از چه فعالیت هایی باید اجتناب کنید صحبت کنید تا بتوانید در اسرع وقت بهبود یابید!

در برخی از ورزش های سبک شرکت کنید

هیچ کس انتظار ندارد که شما فوراً از رختخواب بیرون بیایید و شروع به انجام آروغ کنید. در عوض ، با پیشرفت در روند بازیابی، به حرکت فیزیکی خود اضافه خواهید کرد. این کار با راه رفتن در سالن ها با پرستار شما شروع می شود. سرانجام تا جایی که با دقت به برنامه تمرینی خود برگردید پیشرفت خواهد کرد.

در مورد نوبت دهی مجدد ورزش به برنامه های معمول، دستورالعمل های پزشک خود را به دقت دنبال کنید. برای چند ماه نمی توانید به طور کامل به برنامه خود برگردید. برای اطمینان از اینکه می توانید در اسرع وقت و بدون نیاز به طولانی شدن روند، بهبود یابید ، این کار را کند انجام دهید.

مناسب جراحی جراحی شکم

از گن مخصوص بعد از عمل جراحی استفاده کنید

استفاده از گن مخصوص بعد از عمل جراحی وقتی پای عمل هایی مانند ابدومینوپلاستی پیش کشیده می شود لازم است. این گن نوعی مکمل عمل جراحی است. گن مخصوص بعد از عمل جراحی بلافاصله بعد از عمل باید پوشیده شود. این گن ها به تجویز پزشک تا چندین هفته مورد استفاده قرار می گیرند تا تاثیرات درمانی خود را بگذارند. اثراتی همچون:

  • بهبود هر چه سریع تر زخم
  • کمک به تخلیه ترشحات و مایعات اضافی
  • تنظیم چربی و رطوبت سطح پوست بیمار
  • کمک به بهبود جریان خون و جریان لنف
  • کمک به اکسیژن رسانی به پوست بیمار

روش های زیادی برای بهبود آمادگی و بهبودی شما برای جراحی شکم وجود دارد. ما فقط چند مورد را در اینجا ذکر کردیم، بنابراین مطمئن شوید که با پزشک خود در مورد راه های دیگر بهبود صحبت کنید. اطمینان حاصل کنید که دستورالعمل های پزشک خود را از نزدیک دنبال کنید. آنها بهترین داور در مورد نیاز شما و پیشرفت شما خواهند بود. پزشک همچنین می تواند در مورد اینکه شما زیاد کار می کنید یا به اندازه کافی انجام نمی دهید و همچنین نحوه رفع آن را تشخیص دهد.

از این که تا پایان این مقاله همراه مجله سلامتی سایت هامون مدیکال بودید از شما سپاسگزاریم.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *