ترمیم زخم با نوارهای سیلیکونی

ترمیم زخم با نوار های سیلیکونی(Silicone Tape) چگونه انجام می شود . زخمهای پوستی و کاهش زمان بهبود آنها یکی از دغدغه های مهم پزشکی و نیز از عوامل بسیار مهم در زیبایی محسوب می شوند. ترمیم زخم با نوارهای سیلیکونی یک روش آسان وراحت می باشد که شما با استفاده از این نوع چسب ها می توانید دیگر از روش های قدیمی استفاده نکنید .

تعریف زخم:

هـر گونـه گسستگی در انسجام لایه های پوست (اپیدرم، درم و زیرجلد) یا بافتهای زیرپوستی زخم گفته میشود کـه می توانـد در اثـر عوامل فیزیکی (برش جراحی، ضربه، فشار، اصابت گلوله) و یا عوامل شیمیایی (سوختگی با اسید) ایجـاد شـود.

ترمیم زخم

 پروسـه ترمیم زخم با نوار چسب های سیلیکونی بسیار راحت انجام می گیرد ، مراحل ترمیم زخم شامل شامل فاز هموستاز، فاز التهاب، اپیتلیزاسیون، فاز تکثیر (فیبروپلازی) و در نهایـت (تمـایز بـافتی) بازسـازی بافت با شکل گیری کلاژن می باشد. زخم ها بر اساس زمان بهبودی به دو نوع حاد و مـزمن تقسـیم بندی می شـوند.

 زخـم حاد(Acute Wound): شروع ناگهانی دارد و معمولا در فرد سالم روند بهبود آن به صورت طبیعـی طـی می شـود و ظـرف چهار هفته بدون بر جا گذاشتن عارضه بهبود می یابد.

 زخم مزمن(wound Chronic ): شروع تدریجی دارنـد و رونـد درمانی آنها در اثر عواملی مانند دیابت، عدم خون رسانی مناسب، فشار موضـعی، دیابـت و غیـره متوقـف شـده اسـت و مرحله التهابی ترمیم زخم طولانی (بیش از چهـار هفتـه) است.

روند بهبود زخم

مراحل ترمیم زخم با نوار سیلیکونی

بلافاصله پس از ایجاد زخم، یک سری از واکنش های سلولی و شیمیایی در بدن و به ویژه در اطراف زخم شروع می شود و تاماه ها و شاید سال ها پس از بسته شدن و بهبود و محو شدن زخم ادامه می یابد.

در زخم حاد روند بهبود زخم به طور طبیعی طی می شود ولی در زخم مزمن یا غیرقابل التیام به علت دخالت عوامل خارجی، بهبود زخم در یکی از مراحل بهبود متوقف می شود.

بلافاصله پس از بروز زخم در بدن چند واکنش به طور همزمان شروع  می شود که عبارتند ازجلوگیری از خونریزی، پیشگیری ازهجوم باکتری و میکروارگانیسم ها و برداشت بافت مرده و اجسام خارجی از موضع زخم و تولید بافت جدید در زخم.

مراحل بهبود زخم

مرحله التهابی: بلافاصله پس از بروز زخم بدن با انقباض رگ های آسیب دیده باعث هموستاز (Hemostasis) یا بند آمدن خون می شود. در ادامه پلاکت خون در محل جمع شده و لخته تشکیل می شود.

مرحله بافت سازی: این مرحله از ۲ روز تا ۳ هفته بعد از بروز زخم ممکن است شروع شود. طی این مرحله درموضع زخم بافت جدید ایجاد می شود و عروق خونی شکل می گیرد. در ادامه لبه های زخم جمع شده و منقبض می شود و سپس سلول های اپیتیال (سلول هایی چند ضلعی که سلول های خارجی ازجمله پوست را می پوشانند) برای بستن زخم به آن محل مهاجرت می کنند.

مرحله بازسازی: این مرحله از۳ هفته تا ۲ سال پس از ایجاد زخم به طول می انجامد و طی آن برای افزایش مقاومت بافت تشکیل شده کلاژن بیشتری ساخته می شود و عروق داخل بافت کاهش می یابد تا به میزان طبیعی برسد.

کمک به بازسازی زخم

فردی که دچار جراحت می شود علاوه بردرد و مشکلات فیزیکی زخم با معضل دیگری روبرو خواهد بود و آن به جای ماندن این اثر بر روی تن خود است که بسته به موضع آن در ظاهر و زیبایی وی تاثیرگذار خواهد بود و ممکن است حتی او تا آخر عمر حسی ناگوار داشته باشد و اعتماد به نفس اولیه خود را هرگز پیدا نکند. امروزه این مشکل با پیشرفت هایی که در علوم زیستی روز به روز رخ می دهد حل شده است. یکی از این راه ها استفاده از نوارهای سیلیکونی می باشد.

نوارهای سیلیکونی و بهبود زخم

ترمیم زخم با نوار های سیلیکونی

چسب زخم سیلیکونی

سیلیکون: سیلیکون دومین عنصر در دسترس است که در پوسته زمین یافت می‌شود و یک ماده معدنی حیاتی مورد نیاز برای بدن است که در انعطاف پذیری و تقویت مفاصل، درخشندگی پوست و تقویت استخوان ها نقش مهمی دارد. سیلیکون علاوه بر  تقویت بافت‌های همبند و استخوان‌ها ، در مراقبت از ناخن‌ها، مو و پوست کاربرد دارد.

نوار های سیلیکونی: این نوارها از نوعی غشاء نیمه تراوا ساخته شده اند. غشاء نیمه تراوا یا غشاء با نفوذپذیری انتخابی (Semipermeable membrane) نوعی غشاء است که به مولکول ها و یون های مشخصی اجازه عبور می دهد. غشای نیمه تراوای نوارهای سیلیکونی  از پلیمری به نام پلی دی متیل سیلوکسان(PDMS) تشکیل شده اند. کشسانی یا الاستیسیته (Elasticity) این پلیمر مشابه پوست است. خواص درمانی  سیلیکون در سال ۱۹۸۲  کشف شد و از آن زمان تاکنون  نوارها و ژل های سیلیکونی  کاربرد دارند.

نحوه عملکرد: نوار های سیلیکونی باعث بازگشت ۵۰% از بخار آب و گازکربنیک تبخیر شده از پوست گردیده و موجب ایجاد هایپوکسی در ناحیه می گردد. لذا از طریق ایجاد محیطی مرطوب و بسته که فعالیت مویرگی را کم می کند عمل نموده و تولید کلاژن نامنظم توسط فیبروبلاست ها را کاهش داده و مانع افزایش حجم یا هایپرتروفی  (Hypertrophy) ناحیه اسکار می شود. هنگام درمان اسکارها با نوارهای سیلکیونی ، این نوارها لایه فوقانی از کار افتاده پوست، اسکارهای هیپرتروفیک و کلوئید را ترمیم می کنند و باعث کاهش فعالیت اضافی ماتریکس سازی بافتی در ناحیه اسکار می گردد.

مراحل بهبود جای زخم با نوار سیلیکونی

نکات بسیار مهم درباره استفاده از نوارهای سیلیکونی:


این محصول را نباید روی زخم های باز و سوختگی های درجه ۳ و بخیه استفاده کرد.

مصرف همزمان این نوارها همراه با سایر داروها بلامانع است فقط باید زیر نوار سیلیکونی در هنگام استفاده باید پاکیزه و عاری از هر نوع کرم و یا سایر داروها باشد.

اگر نوارهای سیلیکونی باعث راش (جوش دانه) گردند بهتر است مصرف را چند روز متوقف کرده تا راش ها برطرف گردند و سپس با تعداد ساعات کمتر در روز، درمان مجدداً آغاز گردد.

برای شما همراهان مجله آموزشی سایت Hamoon Medical سلامتی آرزومندیم

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید