بیماری ها

همه چیز درباره کیست

کیست چه چیزی است؟

همه چیز درباره کیست ، کیست (Cyst) ساختاری بسته و کیسه ‌مانندی است که محتوی برخی مایعات و گازها است. کیست عضو عادی بافت اطرافش نیست و موردی غیر عادی است. هرچند کیست ها بسیار متداول هستند و  در هرجای بدن ممکن است به وجود بیایند و در هر سنی هم رخ می دهد. کیست‌ها اندازه‌های بسیار متفاوتی دارند به گونه ای که برخی از آن ها می توانند بزرگ شده و جایگزین بافت و اندام اطراف خود شوند و گروهی از کیست ها نیز به اندزه ای کوچک هستند که تنها زیر میکروسکوپ می توان آنها را مشاهده کرد.

چه عواملی باعث ایجاد کیست می شوند؟

همه چیز درباره کیست

همه چیز درباره کیست

کیست اختلالی شایع است و می تواند در هر نقطه از بدن ایجاد شود. آنها غالباً نتیجه عفونت، گرفتگی غدد چربی یا سوراخ شدن هستند.

برخی از دلایل شایع دیگر کیست یا توده غیر طبیعی عبارتند از:

  • تومورها
  • شرایط ژنتیکی
  • گسل در اندام جنین در حال رشد
  • نقص سلول
  • شرایط التهابی مزمن
  • انسداد مجاری در بدن که باعث ایجاد مایعات می شود
  • یک انگل
  • صدمه ای که یک کشتی را می شکند
  • در بیشتر موارد، غیر ممکن است که کیست ها باعث ایجاد درد شوند، مگر اینکه دچار پارگی، آلودگی و یا التهاب گردند.

علائم و نشانه های کیست

علائم و نشانه های داشتن کیست در هر فرد بسته به نوع کیست آن متفاوت است. در بسیاری از موارد، فرد مبتلا به کیست ابتدا از یک توده غیرطبیعی آگاه می شود، به خصوص وقتی کیست فقط در زیر پوست باشد.

بسیاری از کیست های داخلی، مانند مواردی که در کلیه ها یا کبد ایجاد می گردد، ممکن است به هیچ وجه علائمی ایجاد نکند. این کیست ها ممکن است هیچ گاه مورد توجه قرار نگیرند تا اینکه یک اسکن تصویربرداری – مانند MRI ، سی تی اسکن یا سونوگرافی پرده از راز آن ها بردارد.اما اگر کیست روی مغز ایجاد شود، می تواند باعث سردرد و علائم دیگر شود. کیست پستان نیز می تواند باعث درد شود.

برخی از رایج ترین انواع کیست عبارتند از:

کیست آکنه

آکنه کیستیک یا آکنه ندولسیستیک یک نوع شدید آکنه است که در آن منافذ پوست مسدود شده و منجر به عفونت و التهاب می شود.

کیست آراکنوئید

کیست آراکنوئید ممکن است بر نوزادان تازه متولد شده تأثیر بگذارد.غشای آراکنوئید مغز را پوشانده است. در حین رشد جنین، شکم مضاعف یا شکافته می شود تا یک جیب غیر طبیعی مایع مغزی نخاعی تشکیل شود. در بعضی موارد ممکن است پزشک نیاز به تخلیه کیست داشته باشد.

کیست بیکر

به کیست های بیکر نیز کیست های پوپلیتیال گفته می شود. فرد مبتلا به کیست بیکر اغلب دچار برآمدگی و احساس سفتی در پشت زانو می شود. ممکن است درد هنگام کشش زانو یا در حین انجام فعالیت بدنی بدتر شود. کیست بیکر معمولاً به دلیل مشکلی در مفصل زانو مانند ورم مفاصل یا پارگی غضروف ایجاد می شود.

کیست بارتولین

اگر مجاری غده بارتولین که در داخل واژن قرار دارد مسدود شود ، کیستهای بارتولین ممکن است ایجاد شود. پزشک ممکن است عمل جراحی یا تجویز آنتی بیوتیک را به عنوان درمان توصیه کند.

کیست پستان

کیست پستان شایع است و ممکن است دردناک باشد ، اما معمولاً نیازی به درمان ندارد.در خانم ها، این کیست ها می توانند در طول چرخه قاعدگی ایجاد و یا در اندازه تغییر کنند و اغلب به خودی خود از بین می روند. با این حال ، پزشک در صورت ایجاد ناراحتی می تواند مایعات را تخلیه کند.

طبق گزارش انجمن سرطان آمریکا ، کیستهای ساده خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش نمی دهد. به گفته این ، احتمال کمی وجود دارد که کیستهای پیچیده حاوی سرطان باشند یا خطر ابتلا به سرطان را بعداً افزایش دهد ، بسته به نتایج بیوپسی.

انواع کیست

کیست های چالازیون

غده های پلک بسیار کوچک ، به نام غدد میبومین ، روان کننده ای را ایجاد می کنند که از دهانه های ریز در لبه های پلک بیرون می آید. در صورت مسدود شدن مجاری ، کیست می تواند از اینجا تشکیل شود. اینها به عنوان کیست های چالازیون شناخته می شوند.

کیست کلوئیدی

کیست های کلوئیدی در مغز ایجاد می شوند و حاوی ماده ژلاتینی هستند. پزشکان اغلب برداشتن جراحی را به عنوان درمان توصیه می کنند.

کیست دندانپزشکی

کیست های دندانپزشکی تاج دندان بی اثر را احاطه می کنند.

کیست پوستی

کیست درموئید شامل پوست بالغ ، فولیکول های مو، غدد عرق و توده های موهای بلند و همچنین چربی، استخوان، غضروف و بافت تیروئید است.

کیست اپیدیدیمال

کیست های اپیدیدیمال یا اسپرماتوسل ها در عروق متصل به بیضه ها تشکیل می شوند. این نوع کیست متداول است و به طور معمول به زاد و ولد و یا نیاز به درمان ندارد. اگر باعث ناراحتی شود، پزشک ممکن است عمل جراحی را پیشنهاد کند.

کیست های گانگلیون

کیست های گانگلیون کیست های کوچک و بی ضرری هستند که روی مفصل یا در نزدیکی یک مفصل یا پوشش یک تاندون تشکیل می شوند. آنها معمولا روی مچ دست ایجاد می شوند اما می توانند روی دست ، پا ، مچ پا یا زانو ظاهر شوند.

کیست هیداتید

کیستهای هیداتید به دلیل وجود یک کوره نسبتا کوچک ایجاد می شوند. این کیست ها در ریه ها یا کبد شکل می گیرند. گزینه های درمانی شامل جراحی و دارو است.

کیست کلیه

انواع مختلفی از کیست کلیه یا کیست کلیوی وجود دارد. کیستهای انفرادی حاوی مایعات هستند که گاه شامل خون نیز می شوند. برخی در بدو تولد وجود دارند ، در حالی که انسداد لولهای باعث برخی دیگر می شود. مبتلایان به بیماری عروق کلیوی ممکن است کیست داشته باشند که به دلیل اتساع رگ های خونی ایجاد شده است.

کیست تخمدان

در زنانی که دوره های منظمی دارند ، شایع است. آنها در طول تخمک گذاری تشکیل می شوند. اکثر کیست های تخمدان خوش خیم هستند و علائمی ندارند. با این حال ، بعضی از آنها می توانند به اندازه ای بزرگ شوند که شکم بیرون زده باشد. سندرم تخمدان پلی کیستیک به زمانی گفته می شود که تخمدان ها کیست های کوچک زیادی ایجاد می کنند.

کیست لوزالمعده

بیشتر متخصصان بهداشت، کیست های لوزالمعده را کیست واقعی نمی دانند. درعوض ، آن ها را به عنوان “شبه سلولی” می نامند، زیرا انواع سلول موجود در کیست های واقعی را شامل نمی شود.

آنها می توانند شامل سلول هایی باشند که بطور معمول در اندامهای دیگر مانند معده یا روده وجود دارند.

کیست پریاپیکال

کیست های پریاپیکال که به عنوان کیست رادیکولار نیز شناخته می شوند شایع ترین نوع کیست odontogenic است که آنهایی که مربوط به شکل گیری و رشد دندان ها هستند. این کیست ها معمولاً به دلیل التهاب پالپ ، مرگ پالپ یا پوسیدگی دندان ایجاد می شوند.

کیست پیلار

کیستهای پیلار همچنین به عنوان کیست های trichilemmal شناخته می شوند. آنها کیست پر از مایع هستند که از یک فولیکول مو تشکیل می شوند و معمولا در پوست سر ایجاد می شوند.

کیست پیلونیدال

کیست پیلونیدال در پوست در نزدیکی استخوان عقب یا پایین کمر شکل می گیرد و بعضی مواقع حاوی موهای رشد یافته است.این کیست ها می توانند در خوشه ها رشد کنند ، که بعضی اوقات سوراخ یا حفره ای در پوست ایجاد می کند.

کیست غده کاج

اینها کیست خوش خیم هستند که در غده پینهال در مغز شکل می گیرند. طبق مطالعه ای که از سال ۲۰۰۷ انجام شد ، کیست های غده پینهال نسبتاً شایع هستند.

معالجه کیست

کیست سباسه

افراد از اصطلاح “کیست سباسه” برای توصیف نوعی کیست که بر روی پوست صورت ، پشت ، پوست سر یا خارش مشاهده می شود استفاده می کنند.

کیست هایی که در این مکان ها ایجاد می شوند ممکن است کیست اپیدرموئید یا پیلاک باشند، اگرچه متخصصان بهداشت فقط پس از برداشتن و تجزیه و تحلیل کیست می توانند تفاوت را بیان کنند.

کیست تارلوف

کیست های تارلوف – که به کیست های ریشه عصبی ساکن نیز شناخته می شوند – در پایه ستون فقرات قرار دارند و از مایع مغزی نخاعی پر شده اند.

در سایت هامون مدیکال به راحتی میتوانید از مقاله های پزشکی درباره انواع بیماری های و روش های پیشگیری از آن اطلاعات خوبی را کسب کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *