بارداری و زايمان

مراقبت بعد از زایمان

مراقبت بعد از زایمان ،دوره مراقبت بعد از زایمان به شش هفته اول پس از زایمان اشاره دارد. این یک زمان شادی آور است ، اما همچنین یک دوره بهبودی برای مادران است. در طول این هفته ها، شما با کودک خود رابطه برقرار خواهید کرد و باید تحت مراقبت پزشک باشید.

مراقبت های پس از زایمان چیست؟

سازگاری با مادری

مراقبت بعد از زایمان

سازگاری با زندگی روزمره پس از تولد کودک چالش هایی دارد ، به خصوص اگر مادر تازه واردی باشید. اگرچه مراقبت از کودک مهم است ، اما باید مراقبت بعد از زایمان را در دستور کار قرار دهید.

اکثر مادران تازه وارد حداقل شش هفته اول پس از تولد به کار خود بر نمی گردند. این به زمان اجازه می دهد تا خود را با شرایط جدید سازگار کرده و توسعه دهد. از آنجا که کودک باید اغلب تغذیه و تغییر کند ، ممکن است شبهای بی خوابی را تجربه کنید. این می تواند ناامید کننده و خسته کننده باشد. خبر خوب این است که شما در نهایت به یک روال معمول تبدیل خواهید شد. در ضمن ، آنچه می توانید برای انتقال آسان تر انجام دهید:

استراحت کافی داشته باشید

تا جایی که ممکن است بخوابید تا با خستگی و خستگی کنار بیایید. کودک شما ممکن است هر دو تا سه ساعت برای تغذیه از خواب بیدار شود. برای اطمینان از اینکه شما به اندازه کافی استراحت می کنید ، هنگام خواب کودک خود بخوابید.اگر مشکل شیر دهی دارید از شیردوش برقی می توانید استفاده کنید.

کمک بگیرید

دریغ نکنید که از خانواده و دوستان در طول دوره پس از زایمان و همچنین بعد از این دوره کمک بگیرید. بدن شما باید بهبود یابد و کمک عملی در خانه می تواند به شما در استراحت مورد نیاز کمک کند. دوستان یا خانواده می توانند وعده های غذایی تهیه کنند ، کارهایی انجام دهند یا به مراقبت از سایر کودکان در خانه کمک کنند.

وعده های غذایی سالم بخورید

رژیم غذایی سالم داشته باشید تا باعث بهبودی شود. مصرف غلات ، سبزیجات ، میوه ها و پروتئین را افزایش دهید. همچنین باید میزان مصرف مایعات خود را افزایش دهید ، خصوصاً اگر شیرده هستید.

ورزش کنید

دکتر شما به شما اطلاع می دهد که وقتی ورزش مناسب است. فعالیت نباید سنگین باشد. سعی کنید در نزدیکی خانه خود قدم بزنید. تغییر مناظر تازه کننده است و می تواند سطح انرژی شما را افزایش دهد.در کنار ورزش از گن بعد زایمان و سزاین استفادده کنید تا شکم شما زودتر به حالت قبلی برگردد.

عملکرد به عنوان یک واحد خانواده جدید

نوزاد جدید یک سازگار برای کل خانواده است و می تواند پویایی را که با شریک زندگی خود دارید تغییر دهد. در دوران پس از زایمان ، ممکن است شما و همسرتان زمان با کیفیت کمتری را در کنار هم بگذرانید ، که ممکن است دردسرساز باشد. این یک دوره طاقت فرسا و استرس زا است ، اما روش هایی برای مدیریت وجود دارد.

توصیه به مبتدیان این است که صبور باشید. بدانید که هر زوج پس از تولد کودک تغییراتی را تجربه می کنند. تنظیم شدن زمان بر است ، اما شما آن را خواهید فهمید. شیر دهی و مراقبت از نوزاد تازه متولد شده هر روز آسانتر می شود.

همچنین ، به عنوان یک خانواده ارتباط برقرار کنید. اگر کسی احساس می کند کنار گذاشته شده است – خواه همسر باشد یا سایر فرزندان در خانه – در مورد مشکل صحبت کنید و درک کنید. اگرچه نوزادان به توجه زیادی احتیاج دارند و شما و همسرتان بیشتر روز را برای رسیدگی به نیازهای آنها سپری خواهید کرد، اما در مورد گذراندن وقت تنها به عنوان یک زوج در دوران پس از زایمان احساس گناه نمی کنید.

مراقبت بعد از زایمان و کنار آمدن با تغییرات بدن

ورزش بعد از زایمان

همراه با تغییرات عاطفی ، تغییرات بدنی مانند افزایش وزن را تجربه خواهید کرد.شیردهی و کاهش وزن یک شبه اتفاق نمی افتد ، بنابراین صبور باشید. به محض اینکه دکتر شما گفت که خوب است که ورزش کنید ، چند دقیقه در روز با فعالیت متوسط ​​شروع کنید و به تدریج طول و شدت تمرینات خود را افزایش دهید. به پیاده روی ، شنا یا شرکت در کلاس ایروبیک بروید.

کاهش وزن همچنین شامل خوردن وعده های غذایی سالم و متعادل است که شامل میوه ها ، سبزیجات و غلات کامل است که می توان بهترین رژیم بعد از زایمان وسزارین باشد.. هر مادر جدید با سرعت متفاوتی وزن کم می کند ، بنابراین تلاش های کاهش وزن خود را با دیگران مقایسه نکنید. تغذیه با شیر مادر می تواند به شما کمک کند سریعتر به وزن قبل از بارداری برگردید زیرا باعث افزایش کالری سوزی می شود.

در صورت داشتن سوال یا نگرانی در مورد تغییرات بدن در دوران پس از زایمان ، با پزشک خود صحبت کنید. سایر تغییرات بدن عبارتند از:

در هم آمیختن پستان

سینه های شما دو روز پس از تولد پر از شیر می شود. این یک روند طبیعی است ، اما تورم (گرفتگی) می تواند ناراحت کننده باشد. درگیری با گذشت زمان بهبود می یابد. برای تسکین ناراحتی ، کمپرس گرم یا سرد را بر روی پستان خود قرار دهید. نوک سینه های ناشی از شیردهی معمولاً با تنظیم بدن از بین می روند. برای تسکین ترک و درد از کرم نوک سینه استفاده کنید. با رعایت اصول شیر دهی این روند را به راحتی طی کنید.

یبوست

برای تحریک فعالیت روده غذاهای حاوی فیبر بالا بخورید و مقدار زیادی آب بنوشید. در مورد داروهای بی خطر از پزشک خود سوال کنید. فیبر همچنین می تواند بواسیر و همچنین کرم های بدون نسخه یا نشستن در وان حمام را تسکین دهد. نوشیدن آب به کاهش مشکلات ادرار بعد از تولد کمک می کند. اگر بی اختیاری را تجربه کنید ، تمرینات کگل می تواند عضلات لگن شما را تقویت کند.

کف لگن تغییر می کند

ناحیه بین راست روده و واژن به پرینه شناخته می شود. در هنگام تولد کشیده شده و اغلب پاره می شود.یکی از انواع تغییرات پس از زایمان است. بعضی اوقات پزشک برای کمک به زایمان شما این قسمت را برش می دهد. شما می توانید پس از زایمان با انجام تمرینات کگل ، استفاده از بستن کیسه های سرد در حوله و نشستن روی بالش به بهبود این ناحیه کمک کنید.

0postpartum care مراقبت بعد از زایمان

تعریق

تغییرات هورمونی می تواند باعث تعریق شبانه بعد از بچه دار شدن شود. پتوها را از رختخواب خود بردارید تا خنک بمانند.

درد رحم

کوچک شدن رحم بعد از زایمان می تواند باعث گرفتگی عضلات شود. درد به موقع فروکش می کند. از پزشک خود در مورد داروهای بی خطر درد سوال کنید.

ترشحات واژن

ترشحات واژن معمولاً دو تا چهار هفته پس از زایمان است. بدین ترتیب بدن شما خون و بافت رحم را از بین می برد. دستمال بهداشتی بپوشید تا ترشحات متوقف شود.

تا زمان ملاقات چهار تا شش هفته پس از زایمان ، یا تائید پزشک از تامپون یا دوش استفاده نکنید. استفاده از این محصولات در دوره فوری پس از زایمان ممکن است خطر ابتلا به عفونت رحم را افزایش دهد. اگر ترشحات واژن شما بوی بد می دهد ، به پزشک خود اطلاع دهید. ممکن است در هفته اول پس از زایمان لکه بینی خونین داشته باشید ، اما خونریزی شدید انتظار نمی رود. اگر خونریزی شدید از واژن دارید ، مانند اشباع یک نوار بهداشتی در عرض دو ساعت ، با پزشک خود تماس بگیرید.

چشم انداز

زایمان می تواند واحد خانوادگی و روال زندگی شما را تغییر دهد ، اما شما سرانجام با رعایت نکات مراقبت بعد از زایمان سازگار خواهید شد. هرگونه تغییر عاطفی و جسمی که پس از تولد تجربه کنید ، به آرامی بهبود می یابد. دریغ نکنید که در مورد هر گونه نگرانی ، چه مربوط به افسردگی، کودک یا روند بهبودی باشد ، با پزشک خود صحبت کنید.

از این که تا پایان این مقاله همراه مجله سلامتی سایت هامون مدیکال بودید از شما سپاسگزاریم.

مطالب مرتبط

دیدگاهی در مورد “مراقبت بعد از زایمان

  1. ساناز گفت:

    چه مدت بعد از زایمان میتونیم ورزش کنیم

    1. مجله علمی هامون مدیکال گفت:

      سلام دوست عزیز. بستگی به شرایط جسمی و نظر پزشکتان دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *