پیری و سالمندی, سلامت روان

سن بیولوژیکی و تقویمی چیست عوامل موثر بر آنها کدامند ؟

آیا می دانید تفاوت سن بیولوژیکی و سن تقویمی در چیست؟وقتی از شما می پرسند چند سال دارید، احتمالا براساس تعداد سال هایی که از تولد شما می گذرد پاسخ می دهید. این سن تقویمی شما خواهد بود. اما شاید دکتر شما بگوید که شما شرایط جسمی یک جوان ۲۱ ساله را دارید. این سن بیولوژیکی شما در نظر گرفته خواهد شد، صرف نظر از اینکه چند سال پیش متولد شده اید. سن بیولوژیکی و تقویمی شاخصی است که ما برای گذر عمر از آن استفاده می کنیم و با توجه به سبک زندگی ، خصوصیات ژنتیکی و بسیاری عوامل دیگر سنجیده می شود .

تعیین سن تقویمی شما همیشه آسان خواهد بود، در حالی که سن بیولوژیکی شما به تعدادی متغیر بستگی دارد که می توانند به طور مداوم تغییر کنند.

تفاوت این دو می تواند تعجب آور باشد و قطعا شایسته کاوش بیشتر است. محاسبه سن زیستی و واقعی به عوامل زیادی بستگی دارد .

تفاوت سن بیولوژیکی و واقعی

تعریف سن تقویمی

سن تقویمی شما زمانی است که از تولد شما به تاریخ معین می گذرد. سن شما از نظر سال ها، ماه ها و روزها است. این روش اصلی برای تعیین سن افراد است و یکی از تفاوت های سن بیولوژیکی و تقویمی می باشد .

این همچنین یک عامل اصلی خطر ابتلا به بیماری های مزمن ، مرگ و میر و هر گونه اختلال در عملکردهای بدن ، مانند شنوایی و حافظه است.

تعریف سن بیولوژیکی

ایده اصلی سن بیولوژیکی این است که پیری هنگامی رخ می دهد که شما به تدریج به سلول ها و بافت های مختلف بدن آسیب می رسانید. پیری و بیماری های آن، روند انکارناپذیری است اما سرعت پیر شدن افراد با یکدیگر تفاوت بسیار زیادی دارد . سن زیستی و واقعی ممکن است تحت عواملی مانند ژنتیک متفاوت باشند

سن بیولوژیکی سن عملکردی نیز شناخته می شود. سن بیولوژیکی و تقویمی با هم متفاوت هستند زیرا عوامل مختلفی را غیر از روز تولد شما در نظر می گیرد.

عوامل مختلف رشد بیولوژیکی و فیزیولوژیکی

عوامل دخیل در سن بیولوژیکی به شرح زیر هستند:

 • سن شناسنامه ای
 • ژنتیک (به عنوان مثال، دفاع آنتی اکسیدانی بدن شما با چه سرعتی شروع می شود)
 • شیوه زندگی
 • تغذیه
 • بیماریهای پیری و سایر شرایط

با استفاده از این دستورالعمل ها به همراه مدل های مختلف ریاضی، متخصصان پزشکی می توانند بفهمند که بدن شما مانند چه سنی عمل می کند و همچنین سن بیولوژیکی و تقویمی شما چقدر باهم فاصله دارد.

بنابراین ممکن است در نهایت سن زیستی با سن واقعی شما یکی نباشد. به عنوان مثال، اگر شما یک مرد ۲۸ ساله هستید که ورزش نمی کنید ، فقط غذاهای پرچرب می خورید و طی ۱۰ سال گذشته پنج بسته سیگار در روز دود کرده اید، احتمالا سن بیولوژیکی بیش از ۲۸ سال دارید.

چگونه می توان سالم پیر شد

برای بهبود سن بیولوژیکی خود می توانید گام های زیادی بردارید. شروع در هر سنی می تواند کمک کند. در اینجا برخی از راه هایی وجود دارد که می توانید با سلامتی پیر شوید و سن بیولوژیکی متناسبی داشته باشید:

ورزش یا فعالیت بدنی داشته باشید

تاثیر ورزش بری سن بیولوژیکی

همه افراد، به ویژه کسانی که فشارخون بالا، دیابت، بیماری قلبی یا آرتروز دارند، می توانند از ورزش منظم بهره مند شوند.

اگر احساس می کنید در مرز ابتلا به بیماری فشار خون هستید روزانه فشار خون خود را با دستگاه فشار سنج دیجیتال چک کنید و در صورت بالا بودن اعداد در هر اندازه گیری سریعا به پزشک مراجعه کنید تا درمان های لازم انجام شود چون یکی از بیماری های رایج با بالا رفتن سن بیماری فشار خون می باشد.

خرید دستگاه فشارسنج دیجیتال با کیفیت روز دنیا بدون نشان دادن خطا در سنجش فشار خون در فروشگاه هامون مدیکال

برای بزرگسالان جوانتر، ورزش میزان خونی را که قلب می تواند با هر ضربان قلب پمپ کند (حجم سکته) بهبود می بخشد و ضربان قلب در حالت استراحت را کاهش می دهد. معمولا سن بیولوژیکی و تقویمی را بر اساس همین موارد که ذکر می شود محاسبه می کنند .

ورزش و تناسب اندام ، به بزرگسالان مسن کمک می کند عملکرد بهتری در قلب و ریه داشته باشند که می تواند باعث افزایش استقامت و کاهش خستگی شود.

انواع تمریناتی که باید امتحان کنید شامل موارد زیر است:

تمرینات تعادلی

خطر سقوط را کاهش می دهد، که دلیل اصلی آسیب دیدگی در بزرگسالان مسن است.

ورزش های قدرتی

به ایجاد توده عضلانی کمک می کنند، که خطر پوکی استخوان را در مراحل بعدی زندگی کاهش می دهد.

تمرینات استقامتی

به افزایش تنفس و ضربان قلب کمک می کند، که به طور منظم سلامت ریه و قلب و استقامت بدن را بهبود می بخشد و همچنین از سیستم گردش خون شما سود می برد. نمونه هایی از تمرینات استقامتی شنا، پیاده روی و دوچرخه سواری است.

حرکات کششی

بدن را شل نگه می دارد، که به شما امکان می دهد کارهای روزمره را با کمترین درد ادامه دهید.

وزن سالم داشته باشید

افزایش وزن رابطه تنگاتنگی با بالا نشان دادن سن بیولوژیکی دارد و یکی از عوامل موثر بر سن زیستی و واقعی ما می تواند باشد . افراد دارای اضافه وزن بیشتر در معرض فشار خون بالا، بیماری های قلبی، دیابت ، انواع خاصی از سرطان و غیره هستند.

دیابت یکی از بیماری های شایع در بین بزرگسالان می باشد. با داشتن سبک زندگی سالم، تغذیه مناسب و فعالیت بدنی می توانید از ابتلا به این بیماری جلوگیری کنید اگر با توجه به علائمی که دارید احساس می کنید به بیماری دیابت دچار شده اید. در هفته چند بار قند خون خود را با دستگاه سنجش قند خون اندازه گیری کنید در صورت بالا بودن اعداد حتما به پزشک مراجعه کنید.

شکل سالم خود را حفظ کنید

لاغرتر بودن به این معنی نیست که شما لزوما سالم تر هستید. این می تواند نتیجه افزایش ضعف یا ضعف دیگر باشد

سنجش سن بیولوژی و تقویمی

علاوه بر وزن، نحوه توزیع چربی در بدن برای پیری سالم بسیار مهم است. این معمولا با نسبت دور کمر به باسن شما تعیین می شود.

بدن های گلابی شکل

چربی در لبه های خارجی مانند باسن و ران شما جمع می شود. این نشانه توزیع سالم چربی بدن است و سن بیولوژیکی شما را بهبود می بخشد.استفاده از گن های لاغری مانند گن ساعت شنی اصل در کنار ورزش به کاهش وزن شما کمک می کند.

بدن های سیب شکل

چربی از لبه های خارجی به شکم و کمر منتقل می شود ، که می تواند احتمال بیماری قلبی و سرطان پستان را افزایش دهد. به احتمال زیاد سن بیولوژیکی شما بیشتر از سن تقویمی تان خواهد بود.

غذاهای بیشتری با مقدار شاخص گلیسمی پایین بخورید

مواد مغذی موجود در این نوع مواد غذایی باعث می شود استخوان ها، عضلات و اندام های شما برای مدت زمان طولانی قدرت داشته باشند.

نمونه هایی از این غذاها شامل میوه ها، سبزیجات، لوبیا، لبنیات کم چرب و نان های سرشار از فیبر (غلات کامل) است. سعی کنید این موارد را به رژیم خود اضافه کنید.

علاوه بر این، مقدار فست فود، نان سفید و نوشابه را که مصرف می کنید کاهش دهید ، زیرا این امر می تواند باعث افزایش ناسالم قند خون شود. برای سنجش آن از دستگاه قند خون استفاده کنید.

مراقب مواد مغذی موجود در غذاهایی که می خورید باشید

اگرچه لازم است مطالعات بیشتری در مورد عوامل تعیین سن زیستی و واقعی انجام شود، تحقیقات معتبر نشان داده است که بین تغذیه و سن بیولوژیکی شما ارتباط روشنی وجود دارد.

آگاهی فعالانه از آنچه یک رژیم غذایی سالم را تشکیل می دهد و مشاوره برچسب های تغذیه هنگام خرید مواد غذایی ممکن است به بهبود سن بیولوژیکی شما کمک کند.

سخن آخر

تفاوت بین سن بیولوژیکی و تقویمی این است که سن تقویمی شما با گذشت سال ها همیشه با سرعتی مشخص افزایش می یابد. با این وجود مراحلی وجود دارد که می توانید برای بهبود انجام دهید. با تغییر در سبک زندگی مناسب، شما حتی می توانید یک سن بیولوژیکی جوانتر از سن تقویمی خود داشته باشید.

از این که تا پایان این مقاله همراه مجله سلامتی سایت هامون مدیکال بودید از شما سپاسگزاریم.

دیدگاهی در مورد “سن بیولوژیکی و تقویمی چیست عوامل موثر بر آنها کدامند ؟

 1. mirfatah66- گفت:

  متن کاملی است. ممنونم

  1. مجله سلامتی هامون مدیکال گفت:

   با سلام
   نظر لطف شماست

 2. مهسا گفت:

  از هامون مدیکال متشکرم

  1. مجله سلامتی هامون مدیکال گفت:

   با سلام
   از شما مخاطب گرامی سپاسگزاریم.
   با تشکر
   هامون مدیکال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *