واریس و لنف ادم

لنف ادم و ورزش های تخلیه لنفاوی

لنف ادم چیست و ورزش های تخلیه لنفاوی را چگونه باید انجام دهیم ؟ برای بسیاری از بازماندگان سرطان، این درمان ها بر روی سیستم لنفاوی بخشی از سیستم گردش خون که برای عملکرد ایمنی حیاتی است_ تأثیر می گذارند. ورم لنفاوی در اثر انسداد سیستم لنفاوی ایجاد می شود و این یک بیماری طولانی مدت است که در آن مایعات اضافی در بافت ها جمع می شود و باعث تورم می شود. در این مقاله ما در مورد لنف ادم و ورزش های تخلیه لنفاوی بیشتر صحبت می کنیم

درگیری لنف ادم بر روی کدام قسمت بدن است ؟

لنف ادم و تاثیرآن بر روی اعضای بدن

ادم لنف پا

لنف ادم یا تورم آب میان بافتی معمولا یکی از بازوها یا پاها را درگیر می کند. در برخی موارد، هر دو دست یا هر دو پا ممکن است تحت تأثیر قرار بگیرند. بعضی از بیماران ممکن است تورم در ناحیه سر، دستگاه تناسلی یا قفسه سینه را تجربه کنند.

ورزش ابزاری مهم در کنترل و پیشگیری از ورم لنفاوی است و ما تمریناتی را که می توانند به شما کمک کنند را در ادامه معرفی می کنیم.

ورم لنفاوی یکی از مهمترین مشکلاتی است که بیماران سرطانی با آن دست به گریبان می شوند. ورم لنفاوی تورم حاصل از تجمع مایع لنفاوی در بافت است که همان تورم آب میان بافتی است . برای مراجعه کنندگان به سرطان پستان، تورم در بازوی طرف آسیب دیده به دلیل آسیب دیدن عروق لنفاوی در ناحیه زیر بغل ناشی از برداشتن غدد لنفاوی زیر بغل یا تابش اشعه به آن ناحیه رخ می دهد. برای کسانی که غدد لنفاوی را در جای دیگری از بدن خود برداشته یا تحت تابش قرار داده اند، آن منطقه و همچنین بافت های اطراف در معرض خطر خواهد بود. با استفاده از آستین لنف ادم این تورم ها را کمتر کنید.

وظیفه عروق لنفاوی تخلیه مایعات از سلول های بافتی بدن به همراه مولکول های پروتئین، باکتری ها، مواد زائد سلولی و سایر مواد غیر قابل استفاده است. این مایعات غنی از پروتئین، هنگامی که در سیستم لنفاوی قرار دارد، لنف(محصول مرتبط : آستین فشاری لنف ادم تا روی دست) نامیده می شود، در یک جهت حرکت می کند: به سمت قلب. این ماده از طریق رگ های لنفاوی به غدد لنفاوی منتقل می شود و در آنجا فیلتر می شود و قبل از بازگشت به سیستم وریدی و حرکت به قلب فیلتر می شود. در قلب، مایعات به سادگی به خون برمی گردد تا توسط بدن دوباره گردش یابد.(مقاله مرتبط : کاردیو)

چه کسی در معرض لنف ادم است؟

هرکسی که تحت تابش یا برداشتن غدد لنفاوی در هر نقطه از بدن خود قرار گرفته باشد، در معرض خطر لنف ادم یا ورم آب میان بافتی است.

عوامل دیگری که خطر شما را افزایش می دهند عبارتند از:

 اضافه وزن داشتن

 بالا رفتن سن

تغذیه نامناسب

عفونت

چگونه می توانم خطر ابتلا به ورم لنفاوی را به حداقل برسانم؟

از گزش حشرات، سوختگی و مواد تحریک کننده پوست در امان بمانید.

لباس مناسب و گشاد را در ناحیه آسیب دیده بپوشید. از قرار دادن جواهرات محکم در بازو یا دست خودداری کنید.

بیش از حد گرم نشوید – از سونا، جکوزی، اتاق بخار، حمام گرم و استحمام در آفتاب خودداری کنید.

فشار خون بر بازوی آسیب دیده گرفته نشود.

از محصولات درمانی لنف ادم همچون دستکش، آستین موبیدرم و جوراب مخصوص استفاده شود.

اگر اضافه وزن دارید و تورم را تجربه کرده اید ، کاهش وزن می تواند با کاهش مقدار بافت چربی که مایعات را نگه می دارد و مسیرهای لنفاوی را مسدود می کند ، به کاهش آن کمک کند.

ناحیه (های) در معرض خطر را بدون لک و تمیز نگه دارید و پس از استحمام از لوسیون استفاده کنید.

از حرکات تکراری با ناحیه آسیب دیده خودداری کنید.

از بالا بردن سنگین با بازوی آسیب دیده یا در معرض خطر خودداری کنید. هرگز کیف های دستی یا کیف های سنگین با بندهای بیش از شانه را روی بازوی آسیب دیده قرار ندهید.

هنگام مسافرت هوایی، از آستین های فشرده یا جوراب استفاده کنید.

به یاد داشته باشید که تنیس، والیبال، گلف، و بولینگ همگی از ورزش های پر خطر برای ورم لنفاوی اندام فوقانی محسوب می شوند و فوتبال، دویدن، اسکیت و … ورزش های پرخطری برای لنف ادم تحتانی هستند. شایع ترین علل ایجاد لنف ادم معمولا جراحی های مربوط به سرطان پستان است.

تمرینات تخلیه لنفاوی برای پیشگیری و مدیریت ورم لنفاوی در اندام فوقانی

تمرین برای تخلیه ادم لنف

 قبل از شروع این تمرینات، باید با یک گرم شدن هوازی پنج دقیقه ای شروع کرد. همانطور که هر یک از تمرینات زیر را شروع می کنید، مطمئن شوید که چندین نفس عمیق شکمی می کشید.

شیب لگن

به پشت دراز بکشد و زانوها را خم کرده و پاها را روی زمین بگذارید. از آنها بخواهید باسن خود را کج کنند تا بتوانند کمر خود را به زمین فشار دهند. برای چند ثانیه مکث کنید و سپس انقباض را آزاد کنید. ۵-۱۰ بار تکرار کنید.

نشستن اصلاح شده

 به پشت دراز بکشد و زانوها را خم کرده و پاها را روی زمین قرار دهد. لگن را آزاد نگه دارید. گردن خود را در حالت آزاد نگه دارید و چانه خود را به سمت سقف بگیرید. هنگام بازدم، قفسه سینه و شانه های خود را بالا ببرید ، وقتی احساس کردید عضلات شکمتان سفت شده است مکث کنید. به آرامی خود را به حالت اول پایین آورید. هرچقدر راحت می توانید تکرار کنید.

بالا انداختن شانه

هر دو شانه را جمع کرده و هنگام دم آنها را به سمت گوش های خود بلند کنید. نفس خود را بیرون دهید و شانه های خود را تا جایی که می توانند پایین بیاورید. سپس به یک موقعیت متعادل برگردید. ۵-۱۰ بار تکرار کنید.

رول شانه

شانه های خود را تا گوش بلند کنید و سپس شانه ها را به عقب و پایین بچرخاند و یک حرکت مداوم و صاف ایجاد کند. ۵-۱۰ را در هر جهت تکرار کنید.

فشار تیغه شانه ایزومتریک

آرنج خود را درزاویه ۴۵-۹۰ درجه از پهلو (به موازات کف) خم کند. نفس خود را بیرون دهید و آنها را به سمت مرکز کمر خود بکشید و تیغه های شانه را به هم فشار دهید. با مکث استنشاق کنید و به حالت اولیه برگردانید. ۵-۱۰ بار تکرار کنید.

فشار سینه ایزومتریک

کف دستان خود را کنار هم قرار دهید ، در حالی که آرنج خم است و بازوها در سطح شانه یا زیر آن قرار دارند. نفس خود را بیرون دهید و دستانتان را محکم به هم فشار دهید. با مکث استنشاق کنید و آرام باشید. ۵-۱۰ بار تکرار کنید.

حلقه های شانه

بازوها را در ارتفاع شانه یا زیر شانه نگه دارد و کف دستهایش رو به پایین باشد. با بازوهایتان حلقه های کوچک درست کنید(بازوها را بالا نگه دارید). ۵-۱۰ بار در هر جهت تکرار کنید.

حلقه های مچ دست

بازوهای خود را بالای سر گرفته و مشت خود را به صورت دایره های کوچک بچرخانید و حرکت را فقط به مچ دست محدود کنید. ۵-۱۰ بار در هر جهت بچرخید.

خم شدن و کشیدن مچ دست

بازوهای خود را بالای سر بگیرد و خم شوید و مچ های خود را دراز کنید و حرکت را فقط به مچ دست محدود کنید. ۵-۱۰ بار تکرار کنید.

مشت کردن دست

بازوهای خود را بالای سر خود نگه داشته و دستان خود را باز کنید و انگشتان خود را دراز کنید و آنها را از هم باز کنید. سپس به آرامی انگشتان هر دست خود را جمع کرده تا مشت شوند. ۵-۱۰ بار تکرار کنید.

تمرینات تخلیه لنفاوی برای پیشگیری و مدیریت ورم لنفاوی در اندام تحتانی

پیشگیری از ادم لنف با ورزش

قبل از شروع این تمرینات، باید با یک گرم شدن هوازی پنج دقیقه ای شروع کنید. همانطور که هر یک از تمرینات زیر را شروع می کنید ، مطمئن شوید که چندین نفس عمیق شکمی می کشید.لنف ادم و آب درمانی نیز یکی از راه های درمان این بیماری است.

شیب لگن

به پشت دراز بکشد و زانوها را خم کرده و پاها را روی زمین بگذارید. باسن خود را کج کنید تا بتوانید کمر خود را به زمین فشار دهید. برای چند ثانیه مکث کنید و سپس انقباض را آزاد کنید. ۵-۱۰ بار تکرار کنید.

نشستن اصلاح شده

 به پشت دراز بکشد و زانوها را خم کرده و پاها را روی زمین قرار دهد. لگن را آزاد نگه دارید. گردن خود را در حالت آزاد نگه دارید و چانه خود را به سمت سقف بگیرید. هنگام بازدم، قفسه سینه و شانه های خود را بالا ببرید ، وقتی احساس کردید عضلات شکمتان سفت شده است مکث کنید. به آرامی خود را به حالت اول پایین آورید. هرچقدر راحت می توانید تکرار کنید.

دوچرخه

به پشت دراز بکشید و زانوها را در نود درجه خم کنید (شانه ها موازی کف زمین هستند). لگن خنثی را حفظ کرده و قسمت بالای بدن خود را روی زمین آرام نگه دارید. باید پاها را به سمت سقف بلند کنید و پاها را درحدود ۴۵ درجه خم نگه دارید. پاها را مانند دوچرخه ۵-۱۰ در هر جهت دور بزنید.

حلقه های پا

به پشت دراز بکشید و زانوی چپ را خم کرده و پا را روی زمین و پای راست را به سمت سقف کشیده باشد. هنگام انجام دور زدن ران در جهت عقربه های ساعت و خلاف جهت عقربه ساعت، از عضلات شکم خود درگیر شده و باسن خود را به زمین “لنگر” دهید. ۵-۱۰ بار در هر جهت با استفاده از حرکات بسیار کوچک و کنترل شده. کل کار را روی پای دیگر تکرار کنید.

خم شدن و کشیدن زانو

به پشت دراز بکشید و هر دو پا را به سمت بالا و به سمت سقف کشیده باشد. ۵-۱۰ بار پای زانوها را خم کنید و دراز کنید.

خم شدن کف پا / پشت

به پشت دراز بکشید و هر دو پا را به طرف سقف کشیده باشد. ۵-۱۰ بار پاها را از مفصل مچ پا خم کنید.

حلقه های پا

به پشت دراز بکشد و هر دو پا به سمت سقف کشیده شوند. ۵-۱۰ بار چرخش عقربه های ساعت و خلاف جهت عقربه های ساعت را انجام دهید. برای اطلاعات بیشتر در مورد انواع بیماری های و راه های جلوگیری از آن با فروشگاه هامون مدیکال بیشتر آشنا شوید .

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *