ورزش و تناسب اندام

توزیع انواع چربی در بدن

توزیع انواع چربی دربدن ، واضح است که داشتن بیش از حد چربی بدن می تواند برای سلامتی شما مضر باشد. شما احتمالا روی مقدار آن تمرکز می کنید، اما جنبه دیگری که باید به آن توجه کنید، توزیع چربی است یا جایی که آن را دارید.

به نظر می رسد ، مکان های خاصی وجود دارد که داشتن چربی اضافی می تواند مشکل ساز شود. توزیع انواع چربی در بدن به فاکتور های زیادی بستگی داد ، مکان های دیگری نیز وجود دارد که ممکن است به چنین معامله ای مهم نباشد. آنچه شما باید در مورد توزیع چربی بدانید و آنچه می تواند در مورد سلامتی شما به شما بگوید، در این مقاله آمده است.

چگونگی توزیع چربی در بدن

توزیع انواع چربی در بدن

انواع چربی در بدن

شما در مورد مقدار کل توزیع چربی در بدن خود حرف زیادی دارید. و اما درمورد اینکه این چربی کجا تمایل پیدا می کند؟ مدیریت آن می تواند کمی دشوارتر باشد.

بدن بیشتر افراد تمایل دارد که چربی را در قسمت میانی خود و یا در لگن و ران خود تجمع دهد. اما ژن ها، جنسیت، سن و هورمون های شما می توانند چربی و میزان مصرف آن را تحت تأثیر قرار دهند.

چه چیزی تخصیص چربی را تعیین می کند؟

ژن ها

آیا چاقی ژنتیکی است؟ تقریبا ۵۰ درصد از توزیع چربی توسط ژنتیک تعیین می شود. اگر بیشتر افراد خانواده شما شکم گردتر یا باسن کاملتری دارند ، احتمال زیادی وجود دارد که از این روش پیروی کنید.

جنسیت

سطح توزیع چربی بدن سالم برای مردان از ۶ تا ۲۴ درصد است ، اما برای زنان ، بین ۱۴ تا ۳۱ درصد است. مردان تمایل دارند چربی بیشتری را در قسمت میانی بدن جمع کنند ، در حالی که زنان بیشتر آن را در لگن و باسن می گیرند.

سن

به دلیل عواملی مانند کند شدن متابولیسم و ​​از بین رفتن تدریجی بافت عضلانی ، در افراد مسن سطح کلی چربی بدن بیشتر است. و چربی اضافی به احتمال زیاد احشایی به جای زیر جلدی است.

سطح هورمون

وزن و هورمون ها معمولاً مرتبط هستند ، حتی بیشتر در ۴۰ سالگی. این به دلیل کاهش طبیعی هورمون هایی مانند تستوسترون (در مردان) و استروژن (در زنان) است.

انواع چربی در بدن

چربی های اضافی بدن

باور کنید یا نکنید ، سه مورد در انواع چاقی وجود دارد. هر کدام نه تنها عملکرد متفاوتی دارند. همه آنها در قسمت های مختلف بدن شما قرار دارند.

  • زیر پوستی در تمام نقاط ، اما بیشتر در باسن و ران ها قرار دارد
  • احشایی در اطراف شکم ، اما احساس نمی شود
  • شانه و مدل سینه

در اینجا تجزیه و تحلیل این انواع چربی وجود دارد:

توزیع چربی بدن ،چربی زیر جلدی در بالای عضله شما قرار دارد ، درست در زیر پوست شما. نوعی است که می توانید آن را فشار دهید یا آن را خرج کنید ، غالباً در اطراف باسن ، باسن یا ران ها.(مقاله مرتبط : راه هایی برای لاغری ران) این حدود ۹۰ درصد ذخایر ما را تشکیل می دهد.

چربی احشایی در عمق حفره شکم قرار دارد. اندامهای حیاتی مانند کبد ، روده و قلب را احاطه کرده است. برخلاف چربی زیر پوستی ، نمی توانید آن را لمس یا احساس کنید. اما می تواند خطرات جدی برای سلامتی به همراه داشته باشد.

چربی قهوه ای نوع خاصی از چربی است که در واقع به بدن کمک می کند تا کالری اضافی را برای گرم ماندن بسوزاند. نوزادان چربی قهوه ای زیادی دارند ، اما بزرگسالان نیز مقادیر کمی دارند ، بیشتر در اطراف شانه و قفسه سینه.

مزایای چربی زیر جلدی

چربی زیر جلدی اساساً انرژی ذخیره شده است. مقادیر کم آن می تواند مفیدتر از آن باشد که فکر می کنید.این هورمون هایی مانند لپتین را به بدن منتقل می کند که به مغز سیگنال می دهد که سیر هستید و نیازی به ادامه خوردن غذا ندارید. همچنین آدیپونکتین ، هورمونی ضد التهاب را ایجاد می کند که در حفظ سطح و سنجش قندخون سالم نقش دارد.

خطرات چربی احشایی

از آنجا که در اطراف اندام های حیاتی شما ذخیره می شود ، چربی احشایی می تواند به کبد راه یابد. از آنجا ، به کلسترول تبدیل می شود ، که به جریان خون منتقل می شود و عروق را مسدود می کند.

همچنین تصور می شود که چربی احشایی بیانگر ترشح مواد شیمیایی التهابی بوده و به مقاومت به انسولین کمک می کند.هر دوی این فرایندها می توانند بدن را ویران کنند.

چربی احشایی اضافی می تواند عوامل اصلی چاقی باشد و خطر ابتلا به موارد زیر را افزایش دهد:

  • بیماری قلبی
  • فشارخون بالا
  • سکته
  • برخی سرطان ها، از جمله سرطان پستان و روده بزرگ

اگرچه تشخیص میزان چربی احشایی شما دشوار است ، اما داشتن بیش از حد آن بسیار شگفت آور است. یافته ها نشان می دهد منبع معتبر که ۴۴ درصد از زنان و ۴۲ درصد از مردان دارای چربی احشایی اضافی هستند. دقیق ترین روش برای اندازه گیری مقدار بدن ، ام آر آی یا سی تی اسکن است.

نقش BMI در پیش بینی

محاسبهBMI

اگر شاخص توده بدنی (BMI) شما در گروه اضافه وزن (۲۵ تا ۲۹.۹) یا چاق (۳۰ یا بالاتر) قرار داشته باشد ، به احتمال زیاد چربی احشایی خواهید داشت.اما شما نباید فقط به BMI اعتماد کنید تا به شما بگوید که آیا چربی بدن شما در محدوده سالم قرار دارد.

تحقیقات نشان می دهد ۲۲ درصد از مردان و ۸ درصد از زنانی که وزن طبیعی در نظر گرفته اند در واقع چربی احشایی زیادی دارند. (و در معرض خطر سلامتی هستند که می توانند با آن روبرو شوند.)

عکس آن نیز می تواند صادق باشد. حدود ۲۲ درصد مردان و ۱۰ درصد منبع معتمد زنان چاق دارای مقادیری چربی احشایی هستند که در محدوده طبیعی قرار دارند.

سبک زندگی شما و میزان تجمع چربی احشایی

بدن شما در مورد محل زندگی چربی شما صحبت نمی کند. برخی از عوامل سبک زندگی نیز در این امر نقش دارند.

در اینجا سه ​​عادت رایج وجود دارد که باعث تجمع آن می شود:

خوردن بیش از حد غذای بی ارزش

این غذاها توانایی جذب سریع در جریان خون را دارند و باعث افزایش انسولین می شوند که به عنوان هورمون رسوب چربی عمل می کند.” به نظر می رسد دریافت بیش از حد چربی اشباع باعث تجمع چربی احشایی نیز می شود.

بی تحرک بودن

یافته ها نشان می دهد هرچه زمان بیشتری را برای نشستن بگذرانید ، دور کمرتان بیشتر خواهد بود. بنابراین وقتی نتفلیکس می گوید ، “هنوز هم تماشا می کنید؟” برای قدم زدن از آن به عنوان یادآوری استفاده کنید.

استرس

با گذشت زمان ، استرس مزمن بدن را وادار به تهیه چربی اضافی احشایی می کند. بیشترین میزان گیرنده هورمون استرس کورتیزول را می توان در اعماق بافت نوع احشایی پیدا کرد.

شش راه برای دستیابی به توزیع سالم

شما ممکن است کنترل کاملی در مورد اینکه بدن شما چربی را ذخیره می کند ، نداشته باشید. هنوز هم ، این بدان معنا نیست که اقدامات لازم برای جلوگیری از ختم چربی اضافی در مکان های مضر ، مانند اعماق شکم ، انجام نشده است.

کربوهیدرات ها و پروتئین های پیچیده

آنها با سرعت کمتری هضم می شوند ، بنابراین سطح انسولین شما ثابت می ماند به جای اینکه بخورید و بدن شما را وادار به ذخیره چربی اضافی شکم کند.

 تصویر انواع مواد غذایی سالم

چربی های غذایی سالم

چربی های اشباع نشده چندگانه مانند گردو ، ماهی قزل آلا و دانه های کتان یک شرط بندی ویژه است – به ویژه هنگامی که آنها را جایگزین اشباع کنید. یافته ها حاکی از آن است ک هنوع اشباع نشده چندی باعث رشد بافت عضلانی کالری شکن می شوند ، در حالی که به نظر می رسد چربی های اشباع ذخیره چربی اضافی را تشویق می کنند.

ورزش کردن

تمرینات قدرتی و ورزش برای لاغری به افزایش توده عضلانی کمک می کند ، که به نوبه خود باعث کاهش چربی بدن می شود. فواصل با شدت بالا (مانند سرعت دو سرعت متناوب با پیاده روی) برای حمله به نوع احشایی موثرتر از ورزش هوازی متوسط ​​است.

کنترل استرس

آرام کردن تنش باعث می شود سیستم شما دائماً تحت کورتیزول قرار نگیرد. این به نوبه خود می تواند باعث شود که چربی اضافی در بافت احشایی شما قرار نگیرد.

به اندازه کافی خوابیدن

در یک مطالعه شش ساله منبع معتمد ، شرکت کنندگانی که به طور معمول ۵ ساعت می خوابیدند ، افزایش ۳۲ درصدی احشایی را نشان دادند. کسانی که شش تا هفت ساعت وارد سیستم شده اند فقط ۱۳ درصد چربی احشایی خود را افزایش داده اند.

سخن آخر

این نکته مهم را بخاطر بسپارید: وقتی بیش از حد از هر غذایی – حتی غذای سالم – می خورید ، کالری اضافی که بدن شما به آن نیاز ندارد به عنوان چربی ذخیره می شود.

از این که تا پایان این مقاله همراه مجله سلامتی سایت هامون مدیکال بودید از شما سپاسگزاریم.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *